Największe sukcesy nasz klub odnosił w latach 60-tych poprzedniego stulecia. W tym czasie Zagłębie dwukrotnie było wicemistrzem Polski oraz trzykrotnie zdobywało Puchar Polski. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych osiągnięć w historii naszego klubu.
SUKCESY:
Wicemistrz: 1955, 1966, 1967, 1972
Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski: 1962, 1963, 1965
Puchar Polski: 1962, 1963, 1977, 1978
Finalista Pucharu Polski: 1971
I miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe): 1967, 1969, 1975
II miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe): 1970, 1976, 1977
półfinał Pucharu Intertoto (system pucharowy): 1967
35 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej:
1955-58, 60-85/86, 89/90-91/92 2007/2008
Debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej (I lidze):
20.03.55 ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - GÓRNIK RADLIN 4-0 (1-0)
Najwyższa wygrana w najwyższej klasie rozgrywkowej (I lidze):
09.04.66 ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - ŁKS ŁÓDŹ 6-0 (2-0)
Najwyższe porażki w najwyższej klasie rozgrywkowej (I lidze):
14.08.58 ŁKS ŁÓDŹ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 7-0 (5-0)
01.06.91 ŚLĄSK WROCŁAW - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 7-0 (5-0)
Najwięcej spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach Zagłębia:
Roman Bazan - 304, Włodzimierz Mazur - 282, Wojciech Rudy - 275, Andrzej Jarosik - 265
Zbigniew Seweryn - 263, Jan Leszczyński - 254, Józef Gałeczka - 253, Janusz Koterwa - 240
Najwięcej bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach Zagłębia:
Andrzej Jarosik - 113, Józef Gałeczka - 98, Włodzimierz Mazur - 79, Ginter Piecyk - 61
Czesław Uznański - 42, Zbigniew Myga - 41, Władysław Gzel - 28, Jerzy Dworczyk - 27
Antoni Ciszek - 29, Reinhold Kosider - 26, Paweł Krężel - 25, Krzysztof Tochel - 25
Władysław Szaryński - 22
Zobacz również: Miejsca w lidze 1950-2010
I LIGA
BRAMKI:
3 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)
ASYSTY:
3 - Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen, Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann
ŻÓŁTE KARTKI:
6 - Ołeksij Bykow, Dominik Jończy
4 - Sebastian Bonecki, Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
2 - Kamil Biliński, Dean Guezen, Konrad Wrzesiński, Marcel Ziemann
1 - Patryk Caliński, Juan Camara, Ołeksij Dowhyj, Michał Janota, Mateusz Kos, Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Antonio Pavić, William Remy, Artem Polarus, Maksymiian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Artem Suchoćkyj, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka
CZERWONE KARTKI:
1 - Marek Fabry, Marcel Ziemann
PUCHAR POLSKI
BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak
ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak
ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak
IV LIGA - REZERWY
BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
4 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Bartosz Martosz, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)
PUCHAR POLSKI - REZERWY
BRAMKI:
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz, Bartosz Paszczela
1 - Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Mateusz Mielczarek, Maksym Niemiec, Kacper Wołowiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)