W plecy na inaugurację JP, 2017-07-29, 17:23

W 1. kolejce Nice I ligi Zagłębie przegrało z Olimpią Grudziądz 0:1 po bramce Marcina Woźniaka w 85. minucie. Dla sosnowiczan była to czwarta kolejna porażka z drużyną z Grudziądza.
W plecy na inaugurację

Olimpia Grudziądz staje się dla Zagłębia rywalem jak z koszmaru. Sosnowiczanie pokonali tę drużynę tylko raz - 2 września 2009 w pierwszej potyczce obu ekip. Bramkę na wagę trzech punktów w II lidze zachodniej strzelił wtedy Marcin Lachowski, a w pierwszej jedenastce wyszli m.in Krzysztof Myśliwy czy Dženan Hošić. Od tamtego meczu minęło niemal osiem lat. Zagłębie grało z Olimpią osiem razy. Cztery pierwsze z tych ośmiu meczów zakończyły się remisami, a w czterech kolejnych (wszystkich już w I lidze) Zagłębie musiało uznać wyższość klubu z Grudziądza.

We wszystkich zwycięskich meczach z Zagłębiem grudziądzan prowadził Jacek Paszulewicz. Zarówno on, jak i Dariusz Banasik musieli przed tym sezonem znacznie przebudować skład, bo w obu klubach nastąpiły dość znaczące zmiany. Z Olimpii, podobnie jak z Zagłębia, odeszło kilku podstawowych graczy (jeden z nich, Adam Banasiak, trafił do Sosnowca). W pierwszej jedenastce drużyny z Grudziądza wystąpiło dziś pięciu graczy sprowadzonych latem, a trzech kolejnych weszło z ławki w drugiej połowie. Z kolei Dariusz Banasik desygnował do gry aż siedmiu piłkarzy, którzy przyszli do Sosnowca w tym oknie transferowym i także jako rezerwowych wprowadził trzech ligowych debiutantów.

Najaktywniejszym w akcjach ofensywnych sosnowiczan okazał się właśnie były piłkarz grudziądzkiego klubu. Adam Banasiak w 11. minucie mógł zaliczyć asystę. Po jego świetnym podaniu w dogodnej sytuacji znalazł się Szymon Lewicki. Piłkę jeszcze trącił Matic Zitko, ale mimo tego nasz napastnik stanął oko w oko z Wojciechem Małeckim i górą w tym pojedynku był golkiper Olimpii. 5 minut później Sebastian Milewski obsłużył podaniem Adama Banasiaka, a ten strzelił zza pola karnego pod poprzeczkę i znowu czujny w bramce był golkiper Olimpii, który sparował piłkę na rzut rożny.

Jeśli chodzi o drużynę Olimpii, to dwie okazje do otworzenia wyniku miał Robert Janicki. Pomocnik grudziądzan w 23. minucie oddał strzał zza pola karnego i minimalnie chybił, a osiem minut później otrzymał idealne dośrodkowanie od Marcina Kaczmarka, jednak nie potrafił oddać strzału głową z około 5 metrów.

Między 60. a 61. minutą dwukrotnie swoich byłych kolegów mógł skarcić Adam Banasiak. W obu przypadkach akcję inicjowały rajdy lewą stroną w wykonaniu Žarko Udovičicia. Za pierwszym razem piłka trochę przypadkowo spadła pod nogi Banasiaka i jego strzał był niecelny. W drugiej z wspomnianych akcji Serb w polu karnym wycofał piłkę, a były gracz Olimpii uderzył lewą nogą i tym razem Wojciechowi Małeckiemu w sukurs przyszedł Matic Zitko. Słoweński obrońca odbił piłkę zmierzającą w światło bramki.

Žarko Udovičić chwilę potem musiał opuścić boisko. Nie stało się tak z powodu złej gry, wręcz przeciwnie - był on czołową postacią w zespole Zagłębia, ani przez kontuzję. Wszystkiemu winne są sprawy paszportowe. W meczach Nice I ligi na boisku w każdej z drużyn może przebywać tylko jeden z piłkarzy spoza Unii Europejskiej. Trener Dariusz Banasik zdecydował się na grę dwoma napastnikami, a to oznaczało, że Žarko Udovičić musiał zejść z murawy, aby mógł na boisko wejść Angolczyk Alexandre Cristóvao. De facto zmiana była podwójna po chwilę potem za Tomasza Nawotkę, który przez kilka minut pograł na lewej obronie, wszedł Portugalczyk Nuno Malheiro.

Niestety, zmiany dokonane przez Dariusza Banasika nie przyniosły poprawy gry sosnowiczan w ataku. Wręcz przeciwnie, nasz zespół przed zmianami poczynał sobie o wiele lepiej, a pod bramką Olimpii nie udało się już skonstruować żadnej groźniejszej akcji, zwłaszcza gdy na kwadrans przed końcowym gwizdkiem plac gry opuścił Adam Banasiak.

Olimpia zwietrzyła szansę na zwycięstwo na Stadionie Ludowym i zaczęła sobie poczynać coraz lepiej. W 82. minucie strzałem z woleja z 16 metrów po podaniu Marcina Kaczmarka próbował zaskoczyć Dawida Kudłę Wołodymyr Kowal i niewykluczone, że gdyby tylko Ukrainiec był nieco dokładniejszy, to nasz golkiper nie miałby szans zapobiec strzeleniu bramki.

Gol na wagę trzech punktów dla Olimpii padł w 85. minucie. Odchodzącą piłkę z rzutu rożnego posłał Daniel Feruga, a Marcin Woźniak w polu karnym zgubił krycie i strzałem głową pokonał Dawida Kudłę. Dla lewego obrońcy grudziądzan był to pierwszy gol od 22 kwietnia. Także wtedy Marcin Woźniak dał Olimpii prowadzenie w meczu z sosnowiczanami, pokonując Wojciecha Fabisiaka.

Zagłębiu już nie udało się odrobić strat i nasz zespół zaczął sezon 2017/2018 tak sam jak sezon 2015/2016. Wtedy na inaugurację na Stadionie Ludowym przegraliśmy 0:1 z Wisłą Płock. Wtedy w drugiej kolejce Zagłębie się odkuło i przywiozło komplet punktów z Katowic. Pozostaje nam liczyć, że podobnie będzie za tydzień w Łęcznej.

Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz