Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Zmarł Czesław Uznański kd, 2014-03-19, 19:40

W wieku 83 lat zmarł były piłkarz Zagłębia Czesław Uznański. Był jedną z najwybitniejszych postaci naszego klubu. Po dwa razy zdobył wicemistrzostwo oraz Puchar Polski. W barwach Zagłębia wystąpił 212 meczach ligowych strzelając 49 bramek.
Zmarł Czesław Uznański

Ten urodzony 7 grudnia 1930 roku napastnik był jedną z największych indywidualności sosnowieckiego piłkarstwa lat 50-tych minionego wieku. Swą przygodę z piłkarstwem Uznański rozpoczął w klubie „Czarni". Szybko jednak trafił do zespołu z Alei Mireckiego. Jak o gracz „Stali" świętował w 1949 roku awans do II ligi. W 1954 roku Uznański poprowadził „Stal" do mistrzostwa II ligi. 20 marca 1955 roku w meczu z „Górnikiem" Radlin strzelił pierwszego gola w historii występów sosnowieckiej drużyny w rozgrywkach ekstraklasy. Sezon ten – po raz drugi w swej karierze – zakończył w glorii wicemistrza Polski. W rok później zapisał się z kolei w historii zagłębiowskiego piłkarstwa jako autor pierwszej bramki strzelonej na Stadionie Ludowym (21 października 1956 roku w meczu przeciwko „Gwardii" Bydgoszcz).

Świetna gra Uznańskiego nie uszła uwadze selekcjonerów drużyn narodowych. W 1956 roku trzykrotnie przywdziewał on biało-czerwoną koszulkę, uczestnicząc w oficjalnych meczach międzypaństwowych z Węgrami, NRD i Norwegią. Do tego bilansu należy doliczyć 3 występy w meczach kadry „B" (1956-1957). W jego dorobku znalazły się dwa złote medale za zdobycie Pucharu Polski (1962, 1963) i srebro za kolejne wicemistrzostwo ligi (1964). Grał także w rozgrywkach Pucharu Lata (1963) oraz Amerykańskiej Interligi (1964). Po zakończeniu kariery sportowej Czesław Uznański próbował sił w pracy trenerskiej. Prowadził m.in. przez pewien czas pierwszą drużynę GKS „Zagłębie".

Jako ciekawostkę należy nadmienić, iż 20 listopada 1955 roku na Stadionie „Stali" przy Alei Mireckiego w meczu „Stal" Sosnowiec – CWKS Warszawa, Czesław Uznański już w 30 sekundzie meczu zdobył gola dla Sosnowiczan, który dawał drużynie „Stali" pierwsze Mistrzostwo Polski. Niestety, trwało to zaledwie 13 minut. Wyrównał w 14. minucie meczu Lucjan Brychczy i mecz ten zakończył się remisem 1-1, co spowodowało, iż tytuł pojechał do stolicy, jako pierwszy w historii klubu z Warszawy.

Czesław "PREZES" Uznański zmarł w marcu 2014 roku, zostanie pochowany na Cmentarzu przy Al. Mireckiego w Sosnowcu 21 marca 2014 r.

Spoczywaj w Pokoju!

Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Pana Czesława.


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (5)
  • kosa kosa napisał(a) 21.03.2014 r, o godz. 21:39

    przykro było patrzeć ,że na tej smutnej uroczystości zjawili się przyjaciele,koledzy oraz kibice którzy wiedzą kim był Czesław Uznański ,zabrakło jednak przedstawicieli młodego pokolenia którzy na co dzień demonstrują przywiązanie do klubu ,a tak naprawdę w ogóle nie znają jego historii.Historii tak bogatej i wspaniałej że młode pokolenie może tylko pozazdrościć tym którym było dane to wszystko przeżyć
  • dark crusader dark crusader napisał(a) 20.03.2014 r, o godz. 09:50


    Niech spoczywa w pokoju.
  • Jawa48 Jawa48 napisał(a) 20.03.2014 r, o godz. 08:37
    Legenda Stali i Zagłębia. Najwybitniejsza postać zagłębiowskiego piłkarstwa. Warto przypomnieć, że pierwsze wicemistrzostwo Polski zdobył grając w Wawelu Kraków podczas odbywania służby wojskowej. Potem wrócił do Sosnowca na zawsze pozostał wierny Zagłębiu.
    Jego imieniem powinien zostać nazwany Stadion Ludowy, w którego dziejach zapisał się pierwszą bramką.

    Jacek W.
  • Arab Arab napisał(a) 19.03.2014 r, o godz. 23:27


    Człowiek legenda. Niech spoczywa w pokoju.
  • --miro-- --miro-- napisał(a) 19.03.2014 r, o godz. 20:39
    To prawdziwa żałoba dla kibiców Zagłębia.

    Odszedł jeden z głównych \"architektów\" sukcesów i marki Zagłębia Sosnowiec.



Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

II LIGA

BRAMKI:
1 - 
Emmanuel Agbor, Linus Rönnberg, Dawid Szot

ASYSTY:
1 -
Roko Kurtović, Patryk Mucha, Bartosz Snopczyński

CZERWONE KARTKI:
1 - Kacper Siuta

ŻÓŁTE KARTKI:
1 -
Patryk Gogół, Patryk Mucha, Dawid Szot, Bartłomiej Wasiluk

Rozkład jazdy kibica 2025-08-05, 16:30Hutnik Kraków - Zagłębie Sosnowiec 2025-08-10, 19:30Zagłębie Sosnowiec - Unia Skierniewice 2025-08-16, 16:00Śląsk II Wrocław - Zagłębie Sosnowiec 2025-08-23, 13:45Podhale Nowy Targ - Zagłębie Sosnowiec 2025-08-31, 16:00Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz
© 1998 - 2025 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony