Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Będą jupitery na Stadionie Ludowym gazeta.pl, 2005-12-20, 13:33

Stadion Zagłębia oświetlą nowe jupitery. Miasto przeznaczy na ten cel około 4 mln zł. Warunek jest jeden - sosnowiecki zespół musi awansować do ekstraklasy.
Kibice Zagłębia od dawna dyskutują o problemie, jakim jest brak oświetlenia na Stadionie Ludowym. A sztuczne światło to jeden z warunków, by klub otrzymał od PZPN-u licencję na grę w ekstraklasie. Po rozmowie przedstawiciela kibiców z Kazimierzem Górskim, prezydentem Sosnowca, pojawił się pomysł, by miasto odkupiło oświetlenie od Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który przeżywa olbrzymie problemy finansowe. Inni kibice podchwycili inicjatywę i zaczęli wysyłać do Urzędu Miejskiego listy z jej poparciem.

Okazuje się jednak, że ten pomysł jest nie do zrealizowania. - To jakaś kompletna bzdura. Taka informacja ukazała się w jednej z warszawskich gazet. Zastanawialiśmy się nawet, czy jej autora nie podać do sądu! - denerwuje się Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. - Stadion jest miejski, oświetlenie wybudowano za pieniądze miasta. Dostaliśmy na ten cel specjalną dotację z Ministerstwa Edukacji, musimy się wywiązać ze zobowiązań, jakie na siebie wzięliśmy. Jupitery będą na stadionie Świtu przynajmniej przez najbliższych 20 lat. Służę jednak pomocą i mogę sosnowiczanom podpowiedzieć, jak wybudować oświetlenie tanio i solidnie - podkreśla Kowalski.

Zbigniew Jaskiernia, zastępca prezydenta Sosnowca, zapewnia, że jupitery staną na Ludowym. Z kasy miasta zostaną przeznaczone na ten cel ponad 4 mln zł. - Projekt zakłada nie tylko montaż oświetlenia, ale także zadaszenia nad trybuną dla tysiąca osób. Przewidujemy też remont kolejnych sektorów - zapewnia prezydent.

- Montaż oświetlenia i dachu jest jednak uzależniony od wyników sportowych. Jak będzie szansa na awans do ekstraklasy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpoczęły się też prace na stadionie - dodaje.

Miasto planuje także inwestycje na kolejne lata. W 2007 r. ma przeznaczyć około 2,5 mln zł na montaż podgrzewanej murawy.

Poszły na złom

Zagłębie miało już jupitery. Montaż oświetlenia na Stadionie Ludowym zakończył się w 1968 r. Starsi kibice do dziś wspominają historię, kiedy jeden z pierwszych meczów przy sztucznym oświetleniu Zagłębie rozgrywało z Górnikiem Zabrze. Oświetlenie było słabe i 30 tys. widzów musiało dobrze wytężać wzrok, żeby coś zobaczyć. Było tak ciemno, że Jan Gomola, bramkarz Górnika, przy wyprowadzaniu piłki nie zauważył piłkarza Zagłębia Józefa Gałeczki, który pojawił się przed nim niczym duch (zawodnicy z Sosnowca grali w zielonych koszulkach i świetnie komponowali się z murawą). Gałeczka wybił zaskoczonemu Gomoli piłkę spod nóg i skierował ją do pustej bramki...

Jupitery ze Stadionu Ludowego zdjęto na początku lat 90. Konstrukcja groziła zawaleniem, więc maszty poszły na złom.

  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

II LIGA

BRAMKI:
10 -
Jewgienij Szykawka
5 - 
Kacper Skóra
3 - 
Patryk Gogół, Bartosz Snopczyński
2 - 
Michał Barć, Linus Rönnberg
1 - 
Emmanuel Agbor, Marcel Broniewski, Igor Dziedzic, Adrian Gryszkiewicz, Mateusz Matras, Deniss Rakels, Dawid Szot, Jędrzej Zając, samobójcza (Eryk Woliński, Unia Skierniewice)

ASYSTY:
5
- Patryk Gogół 
4 - Bartosz Snopczyński
3 - Jewgienij Szykawka
2 - Bartosz Chęciński, Miłosz Pawlusiński, Linus Rönnberg, Dawid Szot, 
1 - Emmanuel Agbor, Michał Barć, Marcel Broniewski, Bartosz Boruń, Igor Dziedzic, Grzegorz Janiszewski, Roko Kurtović, Patryk Mucha, Deniss Rakels, Kacper Skóra, 

CZERWONE KARTKI:
2 -
Adrian Gryszkiewicz
1 - Emmanuel Agbor, Patryk Gogół, Mateusz Matras, Kacper Siuta, Bartłomiej Wasiluk

ŻÓŁTE KARTKI:
9
- Filip Laskowski (7 w Sokole Kleczew)
7 - 
Bartosz Chęciński, Jewgienij Szykawka
6 - 
Igor Dziedzic
5 - Adrian Gryszkiewicz, Dawid Szot
4 - Grzegorz Janiszewski, Mateusz Matras, Linus Rönnberg
3 - Bartosz Boruń, Kacper Skóra, Bartłomiej Wasiluk
2 - Emmanuel Agbor, Patryk Gogół, Patryk Mucha, Szymon Sobczak, Jędrzej Zając (1 w ŁKS II Łódź)
1 - Michał Barć, Marcel Broniewski,  Mateusz Kabała, Roko Kurtović, Kacper Mironowicz, Marcel Predenkiewicz, Bartosz Zawojski 

REZERWY:

BRAMKI (V LIGA):
21 
- Michał Barć
15 - Kacper Wołowiec
- Aleksander Steczek
4 - Jan Marcinkowski, Piotr Płuciennik
3 - Szymon Krawiec, Bartosz Paszczela
2 - Milan Bazler, Igor Dziedzic, Maciej Figura, Igor Gaszewski, Kacper Kopera, Piotr Zakrzewski, Bartosz Zawojski
1 - Dominik Blecharczyk,  Patryk Mucha, Andrzej Niewulis, Miłosz Pawlusiński, Dawid Ryndak, Kamil Wawrowski

BRAMKI (PUCHAR POLSKI):
- Kacper Wołowiec
2 - Kacper Mironowicz, Piotr Płuciennik, Aleksander Steczek
1 - Maciej Figura, Kacper Machnik, Kamil Wawrowski

Rozkład jazdy kibica
© 1998 - 2026 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony