Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Wędrówki górskie a kondycja fizyczna. Jak się przygotować? Artykuł sponsorowany, 2024-05-13, 08:17 źródło: https://www.e-horyzont.pl/

Góry to dla wielu osób wymarzony kierunek wyjazdu na urlop. Wypoczynek na łonie natury, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków czy poczucie ogromnej satysfakcji po zdobyciu kolejnego szczytu to tylko niektóre z wielu aspektów górskich wędrówek. Warto jednak pamiętać, że wielokilometrowe trasy wymagają stabilnej kondycji fizycznej. Jak zatem dobrze przygotować się na wyjazd w góry?
Wędrówki górskie a kondycja fizyczna. Jak się przygotować?

Aktywności poprawiające kondycję fizyczną

Obecnie powszechny jest siedzący tryb życia – zarówno w pracy polegającej na wielogodzinnym siedzeniu przed komputerem, jak i w czasie wolnym, gdzie niejednokrotnie łatwiej i przyjemniej jest rozsiąść się wygodnie przed telewizorem czy scrollować media społecznościowe, niż wyjść na spacer bądź siłownię. Jeżeli jednak planujesz wyjazd w góry, lepiej nie odkładać poprawy kondycji fizycznej na ostatnią chwilę – warto zabrać się za przygotowania co najmniej kilka tygodni wcześniej!

Aktywność fizyczna nie musi być wymagająca czy męcząca – wystarczą proste ćwiczenia, które zwiększą wydolność Twojego organizmu i wzmocnią mięśnie, ale przede wszystkim sprawią Ci przyjemność. Możesz wybrać się na przejażdżki rowerowe czy jogging do pobliskiego parku lub zamienić autobus/samochód na rower właśnie w drodze do pracy. Świetnym rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością, jest także nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, które są dostępne na stronie https://www.e-horyzont.pl/turystyka/turystyka-gorska/kije-trekkingowe-i-nordic-walking.html. Odciążają one kręgosłup i dodają stabilności kroku, dzięki czemu sprawdzą się nie tylko podczas miejskich spacerów – z powodzeniem możesz z nich korzystać również na wymagających, górskich trasach!

Rozgrzewka przed wyjściem w góry i rozciąganie na koniec dnia

Każdego dnia Twojej przygody w górach zadbaj o rozgrzewkę przed wyjściem na szlak. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń pobudzających krążenie i przygotowujących mięśnie do wysiłku – wymachy ramion, przysiady, krążenia tułowia, barków, bioder i nadgarstków. Całość zajmie mniej niż 5 minut, a Twoje ciało będzie gotowe na kilkugodzinną wędrówkę!

Równie ważny jest stretching po zejściu z trasy, chociaż możesz opadać z sił, warto poświęcić kilka minut na powolne wykroki, skłony tułowia czy ćwiczenia rozciągające ramiona. Dzięki temu następnego dnia unikniesz zakwasów, a Twoje mięśnie szybciej zregenerują się po wysiłku.

Jak przygotować się na trasę?

Chociaż dobra kondycja fizyczna jest niewątpliwie najważniejsza podczas górskich wędrówek, równie istotne jest odpowiednie przygotowanie na trasę. Przede wszystkim zwróć uwagę na wygodne, solidne buty – szeroki wybór produktów możesz znaleźć chociażby na stronie https://www.e-horyzont.pl/buty-gorskie.html. Obuwie w góry powinno stabilizować stopę i zapewniać amortyzację, a także gwarantować solidne trzymanie w kostce. Dzięki temu stanowią ochronę przed kontuzjami, które mogą dotknąć nawet najbardziej wysportowanych wędrowców. Niemniej ważny jest odpowiedni ubiór w góry – zadbaj o oddychającą, lekką odzież adekwatną do panujących warunków. Dobrym rozwiązaniem jest tak zwany strój „na cebulkę”, gdzie w razie potrzeby możesz zdejmować lub zakładać poszczególne ubrania, dostosowując się do zmiennej górskiej pogody.

Podczas przygotowań nie możesz także zapomnieć o potrzebnym sprzęcie – pojemnym, lecz nie za ciężkim plecaku, kijach trekkingowych, termosie na ciepły napój czy posiłek lub akcesoriach, takich jak kompas i mapnik. Tego typu wyposażenie znajdziesz w sklepie internetowym https://www.e-horyzont.pl/. Odpowiednio dobrany ekwipunek ułatwi Ci marsz i sprawi, że pomimo wysiłku górska wędrówka będzie dla Ciebie źródłem przyjemności i satysfakcji.  • Podziel się tą informacją:


Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
8 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Maksymilian Rozwandowicz, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Michał Janota, Adrian Troć
1 - Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen,  Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Paweł Szostek, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
10 - 
Sebastian Bonecki
8 - Dominik Jończy

6 - Ołeksij Bykow

5 - Joel Valencia
4 - 
Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Maksymiian Rozwandowicz, Dominik Sokół
3 - Patryk Caliński, Michał Janota, Mateusz Kos, Artem Polarus,  Konrad Wrzesiński,
2 - Kamil Biliński, Dean Guezen, Kamil Lipka, William Remy, Marcel Ziemann
1 - Juan Camara, Ołeksij Dowhyj,  Tymoteusz Klupś,  Mateusz Machała, Hubert Matynia, Antonio Pavić, Artem Suchoćkyj, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Sebastian Bonecki, Marek Fabry, Artem Polarus, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak, Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Michał Barć, Kamil Bębenek, Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Bartosz Martosz, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Gabriel Kirejczyk, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Maciej Małkowski, Mateusz Mielczarek, Nikodem Zielonka, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Bartosz Zawojski, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
5 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz, Mateusz Mielczarek, Kacper Wołowiec
2 - Kamil Bębenek,
1 - Michał Barć, Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, Piotr Wojdas, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony