Góry to dla wielu osób wymarzony kierunek wyjazdu na urlop. Wypoczynek na łonie natury, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków czy poczucie ogromnej satysfakcji po zdobyciu kolejnego szczytu to tylko niektóre z wielu aspektów górskich wędrówek. Warto jednak pamiętać, że wielokilometrowe trasy wymagają stabilnej kondycji fizycznej. Jak zatem dobrze przygotować się na wyjazd w góry?

Aktywności poprawiające kondycję fizyczną
Obecnie powszechny jest siedzący tryb życia – zarówno w pracy polegającej na wielogodzinnym siedzeniu przed komputerem, jak i w czasie wolnym, gdzie niejednokrotnie łatwiej i przyjemniej jest rozsiąść się wygodnie przed telewizorem czy scrollować media społecznościowe, niż wyjść na spacer bądź siłownię. Jeżeli jednak planujesz wyjazd w góry, lepiej nie odkładać poprawy kondycji fizycznej na ostatnią chwilę – warto zabrać się za przygotowania co najmniej kilka tygodni wcześniej!
Aktywność fizyczna nie musi być wymagająca czy męcząca – wystarczą proste ćwiczenia, które zwiększą wydolność Twojego organizmu i wzmocnią mięśnie, ale przede wszystkim sprawią Ci przyjemność. Możesz wybrać się na przejażdżki rowerowe czy jogging do pobliskiego parku lub zamienić autobus/samochód na rower właśnie w drodze do pracy. Świetnym rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością, jest także nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, które są dostępne na stronie https://www.e-horyzont.pl/turystyka/turystyka-gorska/kije-trekkingowe-i-nordic-walking.html. Odciążają one kręgosłup i dodają stabilności kroku, dzięki czemu sprawdzą się nie tylko podczas miejskich spacerów – z powodzeniem możesz z nich korzystać również na wymagających, górskich trasach!
Rozgrzewka przed wyjściem w góry i rozciąganie na koniec dnia
Każdego dnia Twojej przygody w górach zadbaj o rozgrzewkę przed wyjściem na szlak. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń pobudzających krążenie i przygotowujących mięśnie do wysiłku – wymachy ramion, przysiady, krążenia tułowia, barków, bioder i nadgarstków. Całość zajmie mniej niż 5 minut, a Twoje ciało będzie gotowe na kilkugodzinną wędrówkę!
Równie ważny jest stretching po zejściu z trasy, chociaż możesz opadać z sił, warto poświęcić kilka minut na powolne wykroki, skłony tułowia czy ćwiczenia rozciągające ramiona. Dzięki temu następnego dnia unikniesz zakwasów, a Twoje mięśnie szybciej zregenerują się po wysiłku.
Jak przygotować się na trasę?
Chociaż dobra kondycja fizyczna jest niewątpliwie najważniejsza podczas górskich wędrówek, równie istotne jest odpowiednie przygotowanie na trasę. Przede wszystkim zwróć uwagę na wygodne, solidne buty – szeroki wybór produktów możesz znaleźć chociażby na stronie https://www.e-horyzont.pl/buty-gorskie.html. Obuwie w góry powinno stabilizować stopę i zapewniać amortyzację, a także gwarantować solidne trzymanie w kostce. Dzięki temu stanowią ochronę przed kontuzjami, które mogą dotknąć nawet najbardziej wysportowanych wędrowców. Niemniej ważny jest odpowiedni ubiór w góry – zadbaj o oddychającą, lekką odzież adekwatną do panujących warunków. Dobrym rozwiązaniem jest tak zwany strój „na cebulkę”, gdzie w razie potrzeby możesz zdejmować lub zakładać poszczególne ubrania, dostosowując się do zmiennej górskiej pogody.
Podczas przygotowań nie możesz także zapomnieć o potrzebnym sprzęcie – pojemnym, lecz nie za ciężkim plecaku, kijach trekkingowych, termosie na ciepły napój czy posiłek lub akcesoriach, takich jak kompas i mapnik. Tego typu wyposażenie znajdziesz w sklepie internetowym https://www.e-horyzont.pl/. Odpowiednio dobrany ekwipunek ułatwi Ci marsz i sprawi, że pomimo wysiłku górska wędrówka będzie dla Ciebie źródłem przyjemności i satysfakcji.
II LIGA
BRAMKI:
12 - Kamil Biliński
7 - Bartosz Snopczyński
6 - Emmanuel Agbor
3 - Andrzej Niewulis
2 - Grzegorz Janiszewski, Roko Kurtović, Joel Valencia, Bartłomiej Wasiluk
1 - Piotr Marciniec, Patryk Mularczyk, Miłosz Pawlusiński, Deniss Rakels, Artem Suchoćkyj,
ASYSTY:
6 - Joel Valencia, Szymon Zalewski
5 - Emmanuel Agbor
4 - Bartosz Boruń
3 - Bartosz Chęciński
2 - Kamil Biliński, Andrzej Niewulis, Deniss Rakels, Artem Suchoćkyj, Łukasz Uchnast
1 - Miguel Acosta, Roko Kurtović, Piotr Marciniec, Miłosz Pawlusiński, Bartosz Snopczyński, Bartosz Zawojski
ŻÓŁTE KARTKI:
12 - Emmanuel Agbor
9 - Bartłomiej Wasiluk (7 w Resovii)
6 - Bartosz Chęciński, Grzegorz Janiszewski, Szymon Zalewski
5 - Roko Kurtović, Piotr Marciniec, Artem Suchoćkyj,
4 - Patryk Mularczyk, Andrzej Niewulis, Bartosz Zawojski
3 - Mateusz Duda, Piotr Mielczarek, Miłosz Pawlusiński, Łukasz Uchnast, Joel Valencia
2 - Miguel Acosta, Kamil Biliński, Bartosz Boruń, Kacper Siuta
1 - Antoni Kulawiak
CZERWONE KARTKI:
2 - Emmanuel Agbor (za dwie żółte)
REZERWY - V LIGA
BRAMKI:
12 - Kacper Wołowiec
10 - Michał Barć
6 - Kacper Tobiczyk
5 - Piotr Wojdas
4 - Tomasz Mędrala, Kacper Mironowicz
3 - Szymon Celej, Piotr Płuciennik, samobójcze
2 - Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, Bartosz Paszczela, Paweł Szostek, Kamil Szlachta, Łukasz Uchnast,
1 - Mateusz Duda, Maciej Figura, Igor Gaszewski, Wojciech Górkiewicz, Dawid Ryndak, Mikołaj Staniak, Filip Wołodkiewicz, Maciej Wybański
REZERWY - PUCHAR POLSKI
3 - Wojciech Górkiewicz, Kacper Wołowiec
2 - Michał Barć, Antoni Kulawiak
1 - Maciej Figura, Łukasz Matusiak, Tomasz Mędrala, Piotr Płuciennik, Kamil Szlachta, Piotr Wojdas, Maciej Wybański