Lany Poniedziałek JP, 2024-04-01, 17:03

Zagłębie Sosnowiec zostało rozgromione przez GKS Katowice. Goście wygrali 4:0, a grający od 44. minutę w dziesiątkę sosnowiczanie nie trafili w bramkę nawet z rzutu karnego.
Lany Poniedziałek

Zagłębie Sosnowiec w sezonie 2023/2024 już zapisało się w historii klubu. Niestety, jest to historia niechlubna, bo nasz zespół właśnie wyrównał rekord meczów bez porażki z sezonu 1990/1991, gdy występująca wówczas w Ekstraklasie drużyna zanotowała 17 spotkań bez triumfu. Jeśli w sobotę Zagłębiu nie uda się wywieźć trzech punktów z Niecieczy, to rekord zostanie pobity.

Trener Aleksandr Chackiewicz miał kłopot z zestawieniem linii obrony, bo kontuzje wykluczyły z gry Williama Remy'ego, Dominika Jończego i Ołeksija Bykowa. Brak tych trzech zawodników przyczynił się do zmiany ustawienia w obronie. Zagłębie po raz pierwszy tej wiosny zagrało w układzie z trójką obrońców i dwoma wahadłowymi. Na środku grali Hubert Matynia, Maksymilian Rozwandowicz i Paweł Szostek, dla którego był to pierwszy występ w wyjściowym składzie pierwszego zespołu. Na wahadłach zagrał za to duet dwóch ukraińskich Artemów - Polarus i Suchoćkyj. Po słabych występach poza jedenastką znalazł się Gabriel Kirejczyk, a w ataku zagrał Marek Fabry. Do pierwszego składu wrócił za to Sebastian Bonecki.

Katowiczanie od początku byli zespołem o wiele lepszym od Zagłębia i już w pierwszych 10 minutach oddali dwa celne strzały na bramkę Ołeksija Szewczenki. W 4. minucie uderzał Mateusz Marzec, a cztery minuty później Sebastian Bergier. Z oboma tymi uderzeniami poradził sobie nasz golkiper. Goście wyszli na prowadzenie w 14. minucie. Adrian Błąd przedarł się środkiem boiska, zagrał na prawą stronę pola karnego do Sebastiana Bergiera, który odegrał na 14. metr do Mateusza Marca. Ołeksij Szewczenko odbił piłkę przed siebie po strzale Marca, a z blisko do siatki posłał ją nieobstawiony Antoni Kozubal.

W 28. minucie głupią żółtą kartkę za utrudnianie wznowienia gry rzutem wolnym przez rywali obejrzał Sebastian Bonecki. Jak się później okazało, miało to przykre konsekwencje niewiele ponad kwadrans później, bo za faul na Antonim Kozubalu "Bony" został ukarany po raz drugi i Zagłębie musiało grać w osłabieniu. Katowiczanie jeszcze przed przerwą po raz drugi cieszyli się z trafienia, ale po interwencji VAR okazało się, że przy strzale Grzegorza Rogali na pozycji spalonej znajdował się utrudniający obronę bramkarzowi Aleksander Komor. Wcześniej w słupek trafił Sebastian Bergier.

Katowiczanie szybko skorzystali z gry w przewadze. Już 4 minuty po przerwie Grzegorz Rogala z lewej strony boiska zagrał do Sebastiana Bergiera, a te odegrał mu piłkę powrotną piętą między Maksymilianem Rozwandowiczem i Pawłem Szostkiem. Rogala oddał strzał lewą nogą z ostrego kąta i po błędzie Ołeksija Szewczenki GKS podwyższył prowadzenie. W 55. minucie było już 3:0 dla katowiczan. Antoni Kozubal przerzucił piłkę na lewą stronę boiska do Mateusza Marca, który zbiegł do środka pola karnego i strzelił prawą nogą. Piłka odbiła się rykoszetem od Konrada Wrzesińskiego i zmyliła Ołeksija Szewczenkę.

W 62. minucie po podaniu Artema Polarusa Arkadiusz Jędrych w polu karnym sfaulował Dominika Sokoła. Sędzia Łukasz Szczech podyktował rzut karny, ale Zagłębie nawet z 11 metrów nie potrafiło strzelić bramki. Po strzale Michała Janoty futbolówka minęła bramkę Dawida Kudły. Sam Janota został zdjęty z boiska 7 minut później, a chwilę wcześniej na murawie pojawił się w zespole gości Christian Aleman. Ekwadorczyk ustalił wynik spotkania w 74. minucie po składnej akcji gości, w której nasi zawodnicy wykazali się sporą nieporadnością. Adrian Błąd z pierwszej piłki zagrał do Alemana, a ten w polu karnym nawinął Maksymiliana Rozwandowicza i strzałem lewą nogą w krótki róg pokonał Ołeksija Szewczenkę.

Zagłębie stać było tylko na dwa celne strzały. W 85. minucie po uderzeniu Kamila Bilińskiego Dawid Kudła sparował piłkę na słupek, a dwie minuty później były bramkarz Zagłębia złapał piłkę uderzoną z dystansu przez Deana Guezena. To było kolejne przykre popołudnie na ArcelorMittal Park.

Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 0:4 (0:1)

0:1 Antoni Kozubal 14'
0:2 Grzegorz Rogala 49'
0:3 Mateusz Marzec 55'
0:4 Christian Alemán 74'

Zagłębie: 1. Ołeksij Szewczenko - 23. Hubert Matynia (64, 96. Patryk Caliński), 29. Maksymilian Rozwandowicz, 25. Paweł Szostek - 7. Artem Polarus (65, 17. Joel Valencia),6. Ołeksij Dowhyj, 14. Sebastian Bonecki, 10. Michał Janota (71, 18. Dean Guezen), 3. Artem Suchoćkyj - 97. Dominik Sokół (64, 9. Kamil Biliński), 11. Marek Fábry (46, 77. Konrad Wrzesiński).

GKS Katowice: 1. Dawid Kudła - 23. Marcin Wasielewski (69, 8. Christian Alemán), 2. Märten Kuusk, 4. Arkadiusz Jędrych, 14. Aleksander Komor, 16. Grzegorz Rogala - 11. Adrian Błąd (82, 19. Kacper Pietrzyk), 6. Antoni Kozubal, 5. Oskar Repka (77, 31. Shun Shibata), 17. Mateusz Marzec (77, 18. Jakub Arak) - 7. Sebastian Bergier (77, 10. Mateusz Mak).

żółte kartki: Bonecki - Błąd.

czerwona kartka: Sebastian Bonecki (44. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).