Bukowa zdobyta! JP, 2023-09-15, 22:37

Po ośmiu latach Zagłębie znowu wygrało wyjazdowy mecz z GKS-em Katowice! Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 32. minucie Kamil Biliiński.
Bukowa zdobyta!

Od 8 sierpnia 2015 Zagłębie czekało na zwycięstwo na stadionie przy Bukowej. Z czterech poprzednich meczów w Katowicach nasz zespół przywiózł tylko jeden punkt - jesienią 2016 za Jacka Magiery. Trzy ostatnie wyprawy na Gieksę kończyły się porażkami, z których najbardziej bolesna była ta sprzed dwóch lat, gdy za kadencji Kazimierza Moskala Zagłębie prowadziło do przerwy 2:0, a przegrało 2:3. Dziś wreszcie wracamy z Katowic z kompletem punktów, a to spotkanie z meczem sprzed ponad ośmiu lat łączy osoba trenera Artura Derbina, który zarówno wtedy, jak i dziś prowadził naszą drużynę.

Wydawało się, że po raz pierwszy od ośmiu lat w meczu na Bukowej będą mogli uczestniczyć kibice obu zespołów. Niestety, mimo tego, że fanatycy Zagłębia dostali od gospodarzy pulę 400 biletów i pojawili się pod stadionem na Bukowej, to ostatecznie na trybunę gości nie mogli wejść za sprawą służb porządkowych, które zażądały od przyjezdnych kibiców rozerwania przywiezionych flag.

GKS Katowice do meczu z Zagłębiem był jedyną drużyną, która na własnym stadionie wywalczyła komplet punktów i w każdym z trzech spotkań strzelała co najmniej trzy bramki. Podopiecznym Artura Derbina udało się nie tylko wyjechać z Bukowej z trzema punktami, ale także zagrać na zero z tyłu. To cieszy tym bardziej, że nasz szkoleniowiec znowu zmagał się z kontuzjami swoich graczy. Z tego powodu na środku obrony musiał zagrać przesunięty ze środka pomocy Maksymilian Rozwandowicz, a w środku pola zagrali Meik Karwot i Dean Guezen.

Niemiec przed dwoma tygodniami strzelił przepiękną bramkę w meczu z Lechią Gdańsk, tydzień temu wpisał się na listę strzelców w sparingu z Cracovią, a dziś miał swój udział przy zwycięskiej bramce. Meik Karwot najpierw zagrał ze środka na lewe skrzydło do wbiegającego tam Marcela Ziemanna, a następnie dostał podanie zwrotne za narożnikiem "szesnastki" i dośrodkował pod bramkę, a Kamil Biliński uprzedził Aleksandra Komora i strzałem głową pokonał Dawida Kudłę.

Zagłębie już wtedy, a była to dopiero 32. minuta gry, musiało grać z jedną zmianą. W 26. minucie z powodu kontuzji boisko opuścił Juan Camara, a zaraz potem także istniała obawa, że trzeba będzie zmienić kolejnego piłkarza, po ofiarnie powstrzymujący Sebastiana Bergiera Konrad Wrzesiński przez chwilę leżał na boisku i był opatrywany.

Mateusz Kos w trakcie pierwszej połowy nie miał zbyt wielu okazji do interwencji. Strzały Mateusza Marca i Adriana Błąda nie sprawiły większych problemów naszemu golkiperowi i dopiero 7 minut po przerwie Kos był zmuszony do pokazania swojego kunsztu, gdy potężnym strzałem zza pola karnego popisał się Shun Shibata i piłkę zmierzającą pod poprzeczkę nasz golkiper wyekspediował na róg.

Strzał Japończyka był najgroźniejszą okazją, jaką stworzył sobie GKS. Z kolei Zagłębie powinno było podwyższyć prowadzenie w 76. minucie, gdy po dośrodkowaniu Joela Valencii i zagraniu głową Maksymiliana Rozwandowicza piłka trafiła przed bramką do Marka Fabrego, ale strzał Słowaka okazał się za lekki. Potem jeszcze dwukrotnie niecelnie uderzał Adrian Troć, który swoją pierwszą bramkę w I lidze strzelił wiosną właśnie w meczu z GKS-em.

Po powrocie Artura Derbina Zagłębie jest niepokonane, a co ważniejsze, po raz pierwszy od 51 kolejek wygrało dwa mecze z rzędu. Na przełomie marca i kwietnia 2022 sosnowiczanie pokonali po 2:1 Skrę Częstochowa i GKS Jastrzębie i na serię dwóch zwycięstw z rzędu przyszło czekać aż do dzisiaj. Szansa na trzecią kolejną wygraną pojawi się już w przyszłą niedzielę, gdy na ArcelorMittal Park przyjedzie Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec 0:1 (0:1)
0:1 Kamil Biliński 32'

Katowice: 1. Dawid Kudła - 23. Marcin Wasielewski, 5. Oskar Repka, 4. Arkadiusz Jędrych, 14. Aleksander Komor, 16. Grzegorz Rogala - 17. Mateusz Marzec (46, 21. Bartosz Baranowicz), 31. Shun Shibata (81, 19. Kacper Pietrzyk), 6. Antoni Kozubal (73, 8. Rafał Figiel), 11. Adrian Błąd (73, 18. Jakub Arak) - 7. Sebastian Bergier (89, 20. Adrian Danek).

Zagłębie: 33. Mateusz Kos - 77. Konrad Wrzesiński, 27. Dominik Jończy, 29. Maksymilian Rozwandowicz, 2. Ołeksij Bykow, 10. Juan Cámara (26, 19. Marcel Ziemann) - 95. Nikodem Zielonka (65, 88. Adrian Troć), 18. Dean Guezen (70, 14. Sebastian Bonecki), 55. Meik Karwot, 17. Joel Valencia - 9. Kamil Biliński (65, 11. Marek Fábry).

żółte kartki: Kozubal, Shibata, Baranowicz, Arak, Rogala - Karwot, Wrzesiński, Valencia, Fabry.

sędziował: Leszek Lewandowski (Zabrze).

GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec