36 mgnień sezonu (część II) JP, 2022-05-27, 15:46

Prezentujemy drugą część podsumowania sezonu 2021/2022. W tym odcinku zaczynamy od debiutu Artura Skowronka, a kończymy wizytą w Olsztynie.
36 mgnień sezonu (część II)

10. Ruch Zdzieszowice - Zagłębie Sosnowiec 0:6 (1/32 finału Pucharu Polski)
Szymon Sobczak 10 (k), 41, 48, Kacper Smoleń 36, Szymon Pawłowski 79, 90

Artur Skowronek zadebiutował meczem Pucharu Polski z grającym o trzy klasy rozgrywkowej niżej Ruchem Zdzieszowice. Od razu zmienił taktykę i zespół grał trójką środkowych obrońców, dwójką wahadłowych, a w ofensywie dwójką skrzydłowych i środkowym napastnikiem. Zagłębie pewnie wygrało w Zdzieszowicach, Szymon Sobczak strzelił hat tricka, a  mógł nawet dopisać do swojego dorobku kolejne trafienie. Oddał jednak jeden rzut karny Patrykowi Bryle, a ten go zmarnował. Dwie bramki strzelił wracający do gry po operacji Szymon Pawłowski.

11. Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce 0:0

Pierwszym ligowym sprawdzianem zespołu Artura Skowronka było spotkanie z Koroną Kielce. Kielczanie byli wówczas zespołem ze ścisłej czołówki i przystępowali do kolejki jako lider. Aby utrzymać pierwszą pozycję w tabeli po 9. kolejce drużyna z Kielc musiała wyjechać z Sosnowca z kompletem punktów. To się nie udało i bezbramkowy remis z dużo wyżej notowanym rywalem można było traktować jako dobry rezultat.

12. ŁKS Łódź - Zagłębie Sosnowiec 0:1
Szymon Sobczak 78 (k)

Seria siedmiu ligowych meczów bez zwycięstwa dobiegła końca. Dzięki bramce Szymona Sobczaka z rzutu karnego Zagłębie wyjechało z kompletem punktów z Łodzi i przerwało serię ponad 16 lat bez zwycięstwa nad Łódzkim Klubem Sportowym. Można więc było wracać z Miasta Włókniarzy w dobrych nastrojach i mieć powody do optymizmu przed kolejnymi czekającymi nas spotkaniami.

13. Zagłębie Sosnowiec - Resovia Rzeszów 0:1
Dawid Kubowicz 45+1

Euforia po zwycięstwie w Łodzi nie potrwała jednak długo. Zagłębie w kolejnym meczu na własnym stadionu przegrało z Resovią i była to pierwsza porażka sosnowiczan pod wodzą Artura Skowronka. Dwa razy w tym meczu interweniowali sędziowie VAR. Na początku z powodu spalonego anulowali bramkę dla gości, a w końcówce odwołali rzut karny dla Zagłębia, do którego wykonania już szykował się Maciej Ambrosiewicz.

14. Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 4:0
Damian Tront 11, Patryk Makuch 21, Maxime Dominguez 55, Michał Bednarski 89

Pierwszy poważny blamaż Zagłębia w sezonie. Zmierzająca po awans do Ekstraklasy Miedź rozbiła drużynę Artura Skowronka, której w Legnicy nie udało się oddać ani jednego strzału na bramkę. Był to drugi kolejny mecz sosnowiczan bez strzelonej bramki, a zarazem czwarty mecz z rzędu, w którym Zagłębie nie zdobyło bramki z gry. "Ta drużyna ma trenera, który nigdy się nie poddawał i taki wynik go tylko zmotywuje, żeby to szybko odwrócić" - deklarował po spotkaniu w Legnicy szkoleniowiec naszego zespołu.

15. Zagłębie Sosnowiec - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2
Szymon Sobczak 21, Patryk Bryła 89 - Kamil Biliński 39, Joan Román 87

Niewiele brakowało, aby był to trzeci w tym sezonie mecz na Stadionie Ludowym, w którym Zagłębie strzela pierwszą bramkę, a potem przegrywa 1:2. Po trafieniu Joana Romána w 87. minucie goście byli na prowadzeniu, ale jeszcze przed końcem spotkania swoją pierwszą, i jak dotąd jedyną, bramkę w barwach Zagłębia zdobył Patryk Bryła. Na remis wypadł pojedynek dwóch najlepszych strzelców I ligi - Kamila Bilińskiego i Szymona Sobczaka.

16. Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 0:1 (1/16 finału Puchar Polski)
Mateusz Winciersz 18

Pucharowa przygoda Zagłębia zakończyła się już po dwóch meczach. Trener Piasta Gliwice Waldemar Fornalik wystawił do gry na Stadionie Ludowym drugi garnitur, a mimo tego gliwiczanie bez większych problemów poradzili sobie z sosnowiczanami. Wystarczyła im do tego tylko jedna bramka strzelona w 18. minucie przez Mateusza Winciersza.

17. Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec 1:1
Michal Piter-Bučko 88 - Wojciech Szumilas 67

Choć mecz został rozegrany w Sosnowcu, to jego gospodarzem była Sandecja, której obiekt był wtedy w przebudowie. Gra "w gościach" nie pozwoliła jednak Zagłębiu przełamać "klątwy" Stadionu Ludowego. Był to dziesiąty kolejny mecz w Sosnowcu, którego Zagłębie nie zdołało wygrać, a wszystko wydawało układać się po naszej myśli. Zagłębie prowadziło 1:0, rywale od 81. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce, a mimo tego w 88. minucie wyrównali.

18. Stomil Olsztyn - Zagłębie Sosnowiec 3:1
Patryk Mikita 7, Jonatan Straus 10, Łukasz Moneta 54 - Szymon Pawłowski 43

Drugi raz w sezonie piłkarze Zagłębia musieli "podejść do płota". Około 500-osobowa grupa kibiców przemierzyła całą Polskę w nadziei na zwycięstwo w Olsztynie, a tymczasem już po 10 minutach Stomil prowadził dwa do zera. Przy obu bramkach nie popisał się Matko Perdijić i, jak się później okazało, był to ostatni występ chorwackiego golkipera w pierwszej drużynie Zagłębia. Nadzieję na odwrócenie losów meczu dał przed przerwą Szymon Pawłowski, ale kontra gospodarzy po rzucie rożnym dla naszego zespołu dała im trzecią bramkę.