Ludowy odczarowany JP, 2021-11-20, 14:41

Zagłębie Sosnowiec przerwało serię dziesięciu meczów bez zwycięstwa na Stadionie Ludowym i po bramce Szymona Sobczaka wygrało 1:0 z Arką Gdynia.
Ludowy odczarowany

Od 22 maja kibice czekali na obejrzenie zwycięskiego meczu Zagłębia na Stadionie Ludowym. Nie udało się w kończącym poprzedni sezon spotkaniu z Górnikiem Łęczna, nie udało się w siedmiu ligowych meczach w roli gospodarzy w pierwszej rundzie sezonu, nie udało się w meczu Pucharu Polski z Piastem Gliwice, nie udało się nawet gdy w Sosnowcu graliśmy jako goście, a gospodarzem spotkania była Sandecja Nowy Sącz. Udało się dopiero dzisiaj, w pierwszym spotkaniu rundy rewanżowej, gdy rywalem naszej drużyny była mierząca w awans do Ekstraklasy Arka Gdynia.

Pierwszy w sezonie mecz pomiędzy Zagłębiem i Arką odbył się 31 lipca i od tamtej pory w obu drużynach doszło do zmian na stanowisku trenera. W Sosnowcu dosyć szybko pożegnano się z Kazimierzem Moskalem, którego zastąpił Artur Skowronek, a w Gdyni po trzynastu kolejkach Dariusza Marca zmienił Ryszard Tarasiewicz. Pierwszym zauważalnym efektem zmian trenerów, była zmiana ustawienia bloku defensywnego. Latem w Gdyni Arka grała trójką w defensywie, a Zagłębie czwórką. Tymczasem pod kierunkiem nowego szkoleniowca sosnowiczanie przeszli na ustawienie z trójką w obronie, a Arka gra w systemie z czterema defensorami.

Do meczu z Arką Zagłębie przystępowało po niemal dwutygodniowej przerwie, bo przed tygodniem nie grało z Chrobrym Głogów (ze względu na powołania do kadr młodzieżowych mecz ten został przełożony na najbliższą środę, 24 listopada). W porównaniu do starcia ze Stomilem Olsztyn trener Artur Skowronek dokonał aż pięciu zmian w wyjściowym składzie. Dotyczyły one głównie defensywy. Na bramce za Matko Perdijicia zagrał Kamil Bielikow, w obronie Vedran Dalić i Wojciech Kamiński (w Olsztynie pauzował za kartki) zastąpili Lukáša Ďuriškę i Mateusza Machałę. Na prawym wahadle Dawid Ryndak pojawił się w miejsce słabo grającego w Olsztynie Kacpra Smolenia. Zmiana w środku pomocy była za to wymuszona pauzą Wojciecha Szumilasa za cztery żółte kartki. Do składu wrócił natomiast pauzujący w meczu ze Stomilem Maciej Ambrosiewicz.

Jak się okazało po meczu, zmiany te przyniosły efekt. Zagłębie nie dość, że wreszcie wygrało na Stadionie Ludowym i oprócz wspomnianej już serii meczów bez wygranej w Sosnowcu, przerwało także serię pięciu meczów bez zwycięstwa w lidze, to po raz pierwszy od wiosny 2002 nie straciło gola w meczu z Arką Gdynia. W dziesięciu poprzednich spotkaniach z gdynianiami nasz zespół tracił średnio dwa gole (w ośmiu kolejnych meczach po dwie, a w dwóch ostatnich - odpowiednio - trzy i jedną).

Sosnowiczanie już w pierwszych dwóch minutach dwukrotnie zmusili defensywę Arki do interwencji. Dwa razy dośrodkowywał Dawid Gojny i obaj stoperzy z Gdyni uprzedzili naszych graczy przed oddaniem strzału - Szymonowi Sobczakowi przeszkodził Martin Dobrotka, a Michał Marcjanik nie pozwolił dojść do piłki João Oliveirze. Te akcje pokazały, że nasz zespół nie ma zamiaru czekać na to, co zrobi wyżej notowana Arka, tylko chce od początku narzucić gościom swoje warunki. Pierwszy celny strzał w meczu oddał już w 7. minucie Szymon Pawłowski, który w Ekstraklasie w sezonie 2018/2019 strzelił trzy gole w meczach z Arką. Goście odpowiedzieli w 12. minucie celnym strzałem głową Michała Marcjanika po dośrodkowaniu Huberta Adamczyka z rzutu wolnego. Piłkę przed siebie odbił Kamil Bielikow, a potem Michał Bednarski sfaulował Dawida Gojnego.

Świetnej okazji na strzelenie bramki dla Arki nie wykorzystał w 18. minucie Artur Siemaszko. Mateusz Stępień po akcji lewą stroną podał piłkę w pole karne, Vedran Dalić się poślizgnął, a Siemaszko spudłował z około 8 metrów. Sześć minut później na prowadzeniu było już Zagłębie. Dominik Jończy z głębi pola zagrał długą piłkę do Szymona Sobczaka. Mogło się wydawać, że osamotniony napastnik Zagłębie niewiele zdziała, ale sprawę nieco ułatwił mu duet stoperów Arki. Michał Marcjanik źle interweniował i piłka trafiła do "Sopla", który poczekał na kolegów, wymienił podania z Maksymilianem Banaszewskim i w sytuacji sam na sam pokonał Daniela Kajzera. W tej akcji nie popisali się wszyscy defensorzy Arki. Banaszewski łatwo poradził sobie z Martinem Dobrotką i Fabianem Hiszpańskim, Szymon Sobczak uciekł Michałowi Marcjanikowi, a Paweł Sasin został z tyłu, dzięki czemu nasz napastnik uniknął spalonego.

Przed drugą połową trener Ryszard Tarasiewicz dokonał aż trzech zmian. Jedna z nich była wymuszona, bo jeszcze pod koniec pierwszej części gry z kontuzją boisko opuścił Hubert Adamczyk. Zeszli również Paweł Sasin i Artur Siemaszko, a do gry wszedł m.in. Olaf Kobacki, który już w 48. minucie mógł strzelić gola po fatalnym zachowaniu Kamila Bielikowa. Golkiper Zagłębia nie opanował piłki w polu bramkowym, potknął się i wyłożył piłkę Olafowi Kobackiemu. Na szczęście nasz bramkarz zdołał odbić futbolówkę zagraną przez gracza z Arki i tym samym Zagłębie uniknęło kompromitującej bramki w drugim kolejnym spotkaniu u siebie z zespołem z Gdyni (w kwietniu Adam Deja wrzucił piłkę "za kołnierz" Szymonowi Frankowskiemu niemal z połowy boiska).

W 54. minucie drugi raz do bramki Arki trafił Szymon Sobczak, ale radość była krótka, bo sędzia asystent podniósł chorągiewkę i zasygnalizował spalonego, a wóz VAR potwierdził zasadność tej decyzji. W 64. minucie po dośrodkowaniu Dawida Gojnego głową w słupek strzelił Maksymilian Banaszewski, a w 66. minucie João Oliveira świetnym podaniem uruchomił Szymona Pawłowskiego, który mógł strzelać, ale jeszcze podawał w polu karnym do Szymona Sobczaka i piłkę na róg wybił Michał Marcjanik. Minutę później piłka wpadła do bramki Zagłębia, ale radość gdynian też była krótka, bo podający do Macieja Rosołka Olaf Kobacki wygarnął futbolówkę już zza końcowej linii boiska.

Zagłębie zaczęło szanować jednobramkowe prowadzenie i nastawiło się na defensywę, czego dowodem było choćby to, że w 80. minucie aż pięciu piłkarzy pozostało w okolicy środka boiska, gdy Dawid Gojny egzekwował rzut rożny. Arka jeszcze zaatakowała w końcówce. w 87. minucie po centrze Mateusza Stępnia z bliska głową spudłował Olaf Kobacki. W doliczonym czasie jeszcze groźnie zaatakował Christian Aleman, ale to było wszystko na co było stać Arkę Gdynia.

Mimo zwycięstwa sosnowiczanie nie opuścili strefy spadkowej Fortuna I ligi, ale będą mogli to zrobić, jeśli w środę nie przegrają zaległego spotkania z Chrobrym Głogów. Przed zimową przerwą drużynę Artura Skowronka czekają jeszcze spotkania z Widzewem Łódź i Górnikiem Polkowice. Po dzisiejszym zwycięstwie nastroje są nieco bardziej optymistyczne. Byle tak dalej.

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:0 (1:0)
1:0 Szymon Sobczak 24'

Zagłębie: 12. Kamil Bielikow - 77. Dominik Jończy, 13. Vedran Dalić (81, 18. Lukáš Ďuriška), 11. Wojciech Kamiński - 16. Dawid Ryndak, 28. Maciej Ambrosiewicz, 6. João Oliveira, 94. Dawid Gojny - 8. Szymon Pawłowski (75, 7. Patryk Bryła), 9. Szymon Sobczak (89, 67. Aléx Tanque), 10. Maksymilian Banaszewski (88, 22. Quentin Seedorf).

Arka: 22. Daniel Kajzer - 18. Paweł Sasin (46, 14. Luis Valcarce), 29. Michał Marcjanik, 4. Martin Dobrotka, 17. Fabian Hiszpański - 9. Artur Siemaszko (46, 19. Olaf Kobacki), 6. Sebastian Milewski, 36. Michał Bednarski (56, 8. Marcus Vinícius), 11. Hubert Adamczyk (46, 10. Christian Alemán), 37. Mateusz Stępień - 39. Maciej Rosołek (80, 68. Karol Czubak).

żółte kartki: Pawłowski, Dalić, João Oliveira, Bryła - Marcjanik, Sasin, Marcus Vinícius, Dobrotka.

sędziował: Sebastian Krasny (Kraków).

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia