Koniec pucharowej przygody JP, 2021-10-27, 19:25

Zagłębie Sosnowiec przegrało z Piastem Gliwice 0:1 w 1/16 finału Pucharu Polski. Bramkę na wagę awansu gliwiczan strzelił w 18. minucie Mateusz Winciersz.
Koniec pucharowej przygody

W 1978 roku Zagłębie Sosnowiec wygrało w finale Pucharu Polski z Piastem Gliwice 2:0 i po raz czwarty w historii zdobyło to trofeum. Od tamtej pory los nie skojarzył obu drużyn w pucharowych rozgrywkach i dopiero dziś, po ponad 43 latach, Zagłębie po raz drugi w historii rywalizowało z Piastem w "Pucharze Tysiąca Drużyn". Niestety, wynik był odwrotny niż w 1978 roku na Stadionie Śląskim.

Piast Gliwice w niedzielny wieczór pokonał Legię Warszawa aż 4:1 i dziś trener Waldemar Fornalik postanowił dać odpocząć większości graczy, którzy przeciwko mistrzom Polski zagrali w wyjściowej jedenastce. W składzie został tylko duet obrońców - Tomáš Huk i Miguel Muñoz, a także Patryk Sokołowski. Poza meczową dwudziestką znalazł się za to strzelec trzech goli Alberto Toril.

Mniej zmian dokonał Artur Skowronek. Poza meczową kadrą znalazł się Dominik Jończy, na ławce usiadł Wojciech Szumilas. Do środka pomocy wrócił Maciej Ambrosiewicz, na obronie zagrali Lukáš Ďuriška i Vedran Dalić. Na prawym wahadle zamiast Dawida Ryndaka pojawił się Kacper Smoleń, a z przodu za strzelca trzech goli w poprzednim pucharowym meczu w Zdzieszowicach, Szymona Sobczaka zagrał Alex Tanque. Z kolei na skrzydle Maksymiliana Banaszewskiego zastąpił Patryk Bryła, którego nie było potrzeby oszczędzać na ligowy mecz z Sandecją, bo będzie wtedy pauzował za żółte kartki.

Gliwiczanie zdobyli bramkę już po pierwszym celnym strzale. W 18. minucie Tomasz Mokwa podał do Patryka Lipskiego, który dośrodkował na 8. metr, a Mateusz Winciersz uprzedził Kacpra Smolenia i strzałem prawą nogą dał prowadzenie Piastowi. Matko Perdijić nie miał przy tym strzale nic do powiedzenia. Piłka była uderzona precyzyjnie i po drodze odbiła się jeszcze od poprzeczki.

Zagłębie przed przerwą oddało zaledwie jeden strzał, choć to był raczej "kiksostrzał", bo po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i wybiciu piłki przez Tiago Alvesa Vedran Dalić kopnął wysoko i daleko od bramki. Goście dwa razy zmusili do interwencji Matko Perdijicia. W 43. minucie z rzutu wolnego z 25 metrów Jakub Holubek posłał piłkę obok muru, ale Chorwat w bramce Zagłębia był czujny na linii bramkowej. Podobnie było już w doliczonym czasie gry, gdy główkował Miguel Muñoz.

Na drugą połowę w szatni pozostali Maciej Ambrosiewicz (kapitańską opaskę najpierw przejął od niego Szymon Pawłowski, a gdy on kwadrans później opuścił boisko, trzecim kapitanem Zagłębia został Lukáš Ďuriška) i Alex Tanque, a na ich miejsce weszli Wojciech Szumilas i Szymon Sobczak. Gra Zagłębia nieco się poprawiła, ale nie na tyle, aby oddać choć jeden celny strzał. Trzeba jednak przyznać, że w ciągu pięciu minut gry sosnowiczanie strzelili częściej niż przez całą pierwszą odsłonę. Patryk Bryła i Wojciech Szumilas przymierzyli obok słupka.

Ostatnie celne strzały w meczu oddano w 51. minucie. Tiago Alves najpierw został zablokowany przez Vedrana Dalicia, a po jego dobitce piłkę sparował Matko Perdijić. Z 15 metrów poprawił jeszcze Michael Ameyaw i ponownie golkiper sosnowiczan odbił futbolówkę. W 67. minucie naszą drużynę od straty drugiej bramki uratowała poprzeczka. Tiago Alves po solowej akcji uderzył z 18 metrów i trafił właśnie w górną część obramowania bramki.

Zagłębie najgroźniejszą akcję przeprowadziło w 78. minucie. Maksymilian Banaszewski zwiódł Patryka Lipskiego, a następnie uderzył po ziemi z prawej strony pola karnego. Piłkę zablokował Miguel Muñoz i mieliśmy tylko rzut rożny. W doliczonym czasie trochę się zagotowało na boisku, bo arbiter uznał, że ostre wejście Damiana Kądziora w Kacpra Smolenia było zgodne z przepisami, a po chwili Lukáš Ďuriška bezpardonowo powstrzymał Gabriela Kirejczyka i tutaj Sebastian Jarzębak już interweniował, pokazując Słowakowi kartkę.

Dzisiejsze spotkanie było już dziewiątym z rzędu spotkaniem Zagłębia bez zwycięstwa na Stadionie Ludowym, licząc łącznie rozgrywki ligowe i pucharowe, a zarazem szóstym kolejnym meczem Pucharu Polski u siebie bez wygranej. W niedzielę w Sosnowcu czeka nas mecz z Sandecją Nowy Sącz. Może niechlubną serię meczów na Ludowym przełamiemy grając jako goście?

Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 0:1 (0:1)
0:1 Mateusz Winciersz 18'

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 13. Vedran Dalić, 18. Lukáš Ďuriška, 11. Wojciech Kamiński - 32. Kacper Smoleń, 28. Maciej Ambrosiewicz (46, 96. Wojciech Szumilas), 6. João Oliveira, 94. Dawid Gojny (61, 22. Quentin Seedorf) - 7. Patryk Bryła, 67. Aléx Tanque (46, 9. Szymon Sobczak), 8. Szymon Pawłowski (61, 10. Maksymilian Banaszewski).

Piast: 33. Karol Szymański - 22. Tomasz Mokwa, 5. Tomáš Huk, 23. Miguel Muñoz, 14. Jakub Holúbek - 19. Michael Ameyaw (68, 77. Arkadiusz Pyrka), 17. Patryk Lipski, 18. Patryk Sokołowski, 7. Tiago Alves (68, 10. Kristopher Vida), 15. Mateusz Winciersz (74, 27. Gabriel Kirejczyk) - 29. Nikola Stojiljković (74, 92. Damian Kądzior).

żółte kartki: Ambrosiewicz, João Oliveira, Ďuriška - Stojiljković, Holúbek, Muñoz.

sędziował: Sebastian Jarzębak (Bytom).

Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice