Puchar pełen wstydu JP, 2020-08-15, 17:54

Zagłębie po raz trzeci z rzędu odpadło w 1/32 finału Pucharu Polski. Tym razem lepsza od sosnowiczan okazała się III-ligowa Unia Janikowo, która wygrała 1:0 po golu Damiana Garstki w 22. minucie.
Puchar pełen wstydu

Dwa lata temu Zagłębie odpadło w 1/32 finału Pucharu Polski z Olimpią Grudziądz. Przez 120 minut gry nie padła żadna bramka i zwycięzcę wyłoniła dopiero seria rzutów karnych, w której jedynego strzału nie wykorzystał Arkadiusz Jędrych. Przed rokiem na drodze sosnowiczan stanął beniamine Ekstraklasy, Łódzki Klub Sportowy, który wygrał na Stadionie Ludowym 3:0. Dziś czterokrotnego zdobywcę Pucharu Polski wyeliminowała III-ligowa Unia Janikowo - drużyna, która w dwóch ligowych meczach doznała dwóch porażek, ale jak się okazało, łatwiej jest jej grać z I-ligowcem niż z III-ligowcami.

Zagłębie do dzisiejszego meczu przystąpiło zaledwie trzy tygodnie po ostatnim spotkaniu w poprzednim sezonie i osiem dni po wznowieniu treningów. W letnim okresie przygotowawczym sosnowiczanie nie rozegrali jeszcze żadnego sparingu i dopiero mecz w Janikowie był okazją do pierwszego występu w tym sezonie. Czterech zawodników zadebiutowało dziś od razu w wyjściowym składzie - obrońcy Łukasz Turzyniecki, Lukáš Ďuriška i Dawid Gojny, a także pomocnik Joao Oliveira. Dla Olafa Nowaka był to powrót do Sosnowca po roku przerwy, a w drugiej połowie na murawie ujrzeliśmy kolejnego z debiutantów, drugiego Portugalczyka w składzie, Martima Maię.

Jedyna bramka w spotkaniu padła w 22. minucie. Gospodarze ustawili się głęboko na własnej połowie, liczyli na kotry i właśnie po takiej akcji zdobyli gola. Gracjan Goździk zagrał prostopadłą piłkę w pole karne do Damiana Garstki, a ten nie zmarnował sytuacji sam na sam z Matko Perdijiciem.

Przed stratą bramki Zagłębie miało przynajmniej dwie dogodne okazje do objęcia prowadzenia. Już w 6. minucie po dośrodkowaniu Dawida Gojnego z lewej strony boiska w poprzeczkę główkował Mateusz Szwed. Dwie minuty później Olaf Nowak co prawda trafił do siatki, dobijając strzał Joao Oliveiry, ale znajdował się na spalonym, a w 16. minucie janikowianie mieli sporo szczęścia, gdy piłka odbiła się rykoszetem po strzale Patryka Mularczyka i zmierzała w stronę bramki, ale jeszcze przed linią bramkową zdołał ją złapać Gracjan Faliszewski.

Już po stracie gola mieliśmy szanse na szybką odpowiedź, ale po dośrodkowaniu Dawida Gojnego tuż obok bramki główkował w 26. minucie Joao Oliveira, a dwie minuty później Portugalczyk skiksował z 20 metrów. Niewiele brakowało, aby sosnowiczanie schodzili na przerwę przy remisie 1:1. W ostatniej minucie pierwszej połowy Mateusz Szwed wyłożył piłkę w pole karne Patrykowi Mularczykowi, który uderzył z 11 metrów. Bramkarz Unii odbił piłkę przed siebie, a czającego się na dobitkę Quentina Seedorfa uprzedził Filip Hartwich.

Bramkarz Unii także po przerwie kontynuował serię udanych interwencji. W 51. minucie musiał się wykazać, broniąc na linii bramkowej strzał Joao Oliveiry z około 8 metrów, a 9 minut później nie dał się zaskoczyć Patrykowi Mularczykowi, który trącił piłkę wrzuconą przed bramkę przez Patryka Małeckiego. "Mały" wraz z Szymonem Pawłowskim weszli na boisko w 58. minucie, ale nie udało im się odmienić losów meczu, choć nieco ożywili grę Zagłębia, podobnie jak wprowadzeni 13 minut później Dawid Ryndak i Michał Kieca.

Ataki Zagłębia sprawiały, że nieco więcej miejsca robiło się pod naszą bramką i gospodarze starali się z tego korzystać. W 74. i 77. minucie Matko Perdijicia sprawdził Przemysław Kędziora, najpierw mocno uderzając z ostrego kąta w krótki róg, a w drugiej sytuacji przymierzył zza pola karnego.

W 82. minucie piłka po raz drugi wpadła do bramki gospodarzy, ale znowu strzelec bramki był na spalonym. Tym razem trafiło na Michała Kiecę, który główkował po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego. W 90. minucie nasz zespół oddał aż trzy strzały w jednej akcji. Po uderzeniach Szymona Pawłowskiego i Martima Mai piłkę odbijał Gracjan Faliszewski, a między tymi strzałami jeszcze zablokowany został Patryk Mularczyk.

Po trzech doliczonych minutach sędzia zakończył mecz i gospodarze mieli powody do radości. Najpierw odtańczyli na środku boiska taniec radości, a potem przeszli wzdłuż trybuny i przybili piątki ze świętującymi sukces kibicami.

Zagłębie w ciągu trzech lat nie potrafiło strzelić ani jednej bramki w meczach o Puchar Polski. Kolejna szansa dopiero za rok. Wątpliwym plusem odpadnięcia z Pucharu Polski jest wolny weekend w okolicach Wszystkich Świętych.

Unia Janikowo - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)

1:0 Damian Garstka 22'

Unia: 33. Gracjan Fabiszewski - 4. Eryk Rajnisz, 2. Jakub Losik, 14. Maciej Mysiak, 6. Filip Hartwich - 13. Miłosz Dziurzyński (75, 23. Ernest Hulisz), 18. Damian Garstka, 11. Tomasz Kowalczuk, 20. Gracjan Goździk, 7. Przemysław Kędziora - 24. Mikołaj Jabłkowski (63, 30. Mateusz Rumiński).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 27. Łukasz Turzyniecki (71, 16. Dawid Ryndak), 18. Lukáš Ďuriška, 17. Kacper Radkowski, 94. Dawid Gojny - 9. Mateusz Szwed (71, 28. Michał Kieca), 6. João Oliveira, 14. Filip Karbowy (46, 10. Martim Maia), 11. Patryk Mularczyk, 22. Quentin Seedorf (58, 30. Patryk Małecki) - 88. Olaf Nowak (58, 8. Szymon Pawłowski).

żółte kartki: Kowalczuk, Kędziora - Radkowski, João Oliveira.

Unia Janikowo - Zagłębie Sosnowiec Unia Janikowo - Zagłębie Sosnowiec Unia Janikowo - Zagłębie Sosnowiec