Rytm zachowany JP, 2020-06-30, 17:59

Zagłębie zremisowało w Nowym Sączu 1:1 i utrzymało rytm "zwycięstwo-porażka-remis", w jakim gra w 2020 roku. Jedyną bramkę dla sosnowiczan strzelił w 12. minucie Filip Karbowy, a od porażki uchronił nas Krystian Stępniowski.
Rytm zachowany

Po raz trzeci za kadencji Krzysztofa Dębka Zagłębie w meczu wyjazdowym prowadziło do przerwy 1:0 i po raz trzeci sosnowiczanie w drugiej połowie meczu cofnęli się i stracili punkty. Wcześniej nasz zespół zremisował 1:1 w Tychach i przegrał 1:2 w Bełchatowie. Udało się wygrać tylko w Jastrzębiu, gdzie do przerwy prowadziliśmy już 2:0, a rywale jeszcze w pierwszej połowie stracili jednego zawodnika. Wygląda na to, że niemoc i strata punktów w drugich połowach meczów na wyjazdach to już nie jest przypadek.

Czterech zmian dokonał w wyjściowym składzie na mecz z Sandecją trener Krzysztof Dębek. Z powodu żółtych kartek nie mógł zagrać Markas Beneta, za którego powrócił pauzujący w piątek Dawid Ryndak. Za Kacpra Radkowskiego do jedenastki wskoczył Kacper Łopata i linia obrona znowu była przemeblowana - Rafał Grzelak przesunięty został ze środka na lewą stronę defensywy. Na bramce w miejsce kontuzjowanego Kacpra Chorążki wystąpił Krystian Stępniowski, a na lewej pomocy zamiast Tomasza Nawotki biegał Wojciech Słomka.

Sosnowiczanie już w 12. minucie objęli prowadzenie. Filip Karbowy najpierw przymierzył po ziemi zza pola karnego i po rykoszecie od jednego z graczy Sandecji piłka wyszła na rzut rożny. Z narożnika boiska Szymon Pawłowski wycofał piłkę do "Karbo", a ten znajdował się ponad 20 metrów od bramki gospodarzy i miał wystarczająco dużo swobody, aby przyjąć piłkę i przymierzyć prawą nogą. Futbolówka zatrzepotała w siatce, a sztab szkoleniowy raczej nie przykładał się zbytnio do analizy gry Zagłębia, bo gdyby tak zrobili, to wiedzieliby, że Filip Karbowy umie uderzyć z dystansu i pozostawienie go bez opieki to niewybaczalny błąd, ale to już nie nasz problem.

Zagłębie do przerwy było zespołem lepszym, ale brakowało naszej drużynie okazji do podwyższenia wyniku. W 37. minucie po kontrze i podaniu Szymona Pawłowskiego do Mateusza Szweda, nasz młodzieżowiec został uprzedzony przez Dawida Szufryna, a minutę później po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego z rogu i strzale głową Piotra Polczaka zmierzającą w stronę bramki futbolówkę na róg wybił Michal Piter-Bučko.

Szkoleniowiec Sandecji widział, że gra jego zespołu wyraźnie się nie układała i już przed rozpoczęciem drugiej części meczu dokonał dwóch zmian, wpuszczając na boisko ofensywnie usposobionych Mateusza Klichowicza i Mariusza Gabrycha. Ten drugi już niespełna dwie minuty po wejściu na boisko zmusił do interwencji golkipera Zagłębia, a po przerwie gospodarze zdominowali drużynę Zagłębia.

Sandecja już w 49. minucie powinnadoprowadzić do wyrównania. W jednej akcji sądeczanie zmarnowali aż trzy idealne sytuacje do zdobycia bramki. Po strzałach z Dominika Kuna i Kamila Ogorzałego świetnymi interwencjami popisał się Krystian Stępniowski. Nasz bramkarz nie miałby już nic do powiedzenia przy strzale Mariusza Gabrycha, ale na nasze szczęście rezerwowy Sandecji miał źle wyregulowany celownik i posłał piłkę nad poprzeczką.

W 63. minucie po dośrodkowaniu Damiana Chmiela z rzutu rożnego defensywa Zagłębia zaspała i umożliwiła oddanie strzału głową Michalowi Piter-Bučko, ale najlepszy strzelec Sandecji tym razem posłał piłkę obok bramki. Dwie minuty później po główce Radosława Kanacha futbolówka odbiła się od górnej części poprzeczki bramki Zagłębia, a w 66. minucie Krystian Stępniowski obronił uderzenie Michała Walskiego zza pola karnego.

Golkiper Zagłębia skapitulował dopiero w 73. minucie. Piotr Polczak sfaulował Mariusza Gabrycha około 25 metrów od bramki. Z rzutu wolnego prawą nogą obok muru uderzył Michał Walski. Krystian Stępniowski zdołał odbić przed siebie piłkę, a ta trafiła za pole karne do Dominika Kuna, który uderzył lewą nogą. Nasz bramkarz chyba był nieco zasłonięty i zobaczył piłkę zbyt późno, przez co nie potrafił zapobiec utracie gola, choć piłka zdołała otrzeć się o jego ręce.

Nasz zespół jedyną okazję do strzelenia drugiej bramki miał w 80. minucie. Radosław Kanach sfaulował Filipa Karbowego około 25 metrów przed bramką i piłkę z rzutu wolnego uderzył sam poszkodowany. Po jego soczystym uderzeniu prawą nogą futbolówkę sparował Daniel Bielica, który zaraz interweniował po raz kolejny przy dobitce wprowadzonego w 65. minucie Patryka Mularczyka.

Drużyną bliższą strzelenia zwycięskiej bramki była Sandecja, ale na jej drodze do zwycięstwa stanął Krystian Stępniowski. W 83. minucie najpierw obronił strzał Dominika Kuna po rajdzie lewą stroną boiska, a po chwili główkę Adriana Danka po dośrodkowaniu Mateusza Klichowicza. W 90. minucie ponownie z rzutu wolnego strzelał Michał Walski i tym razem golkiper sosnowiczan nie wybijał piłki przed siebie, tylko posłał ją na rzut rożny.

Za trzy dni przed drużyną Zagłębia kolejne spotkania o ligowe punkty. W piątek o 20:10 na Stadionie Ludowym zmierzymy się z Chrobrym Głogów i jeśli utrzymamy tegoroczony rytm, to poiwnniśmy wygrać.

Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:1)
0:1 Filip Karbowy 12'
0:2 Dominik Kun 73'

Sandecja: 1. Daniel Bielica - 17. Adrian Basta, 5. Dawid Szufryn, 28. Michal Piter-Bučko, - 27. Damian Chmiel, 23. Jan Kuźma (46' 24. Mariusz Gabrych), 13. Radosław Kanach, 16. Michał Walski, 11. Dominik Kun - 19. Kamil Ogorzały (70' 9. Adrian Danek), 20. Maciej Korzym (46' 91. Mateusz Klichowicz).

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 25. Piotr Polczak, 5. Kacper Łopata, 27. Rafał Grzelak (65' 11. Patryk Mularczyk) - 9. Mateusz Szwed, 14. Filip Karbowy, 6. Bartłomiej Babiarz (78' 21. Tomasz Hołota), 98. Wojciech Słomka (53' 7. Tomasz Nawotka) - 8. Szymon Pawłowski, 99. Fabian Piasecki.

żółte kartki: Walski, Gabrych - Słomka.

sędziował: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).

Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec