Stomil na kolanach po golach "Małego" i kapitana JP, 2019-08-30, 19:28

Zagłębie wygrało w Olsztynie 3:1. Szymon Pawłowski ustalił wynik meczu w 90+1', a wczesniej po jego asystach dwa gole strzelił Patryk Małecki (26' i 60'). Matko Perdijić w pierwszej połowie obronił rzut karny.
Stomil na kolanach po golach

Olsztyn okazuje się wyjątkowo przyjaznym terenem dla piłkarzy Zagłębia. Sosnowiczanie po raz trzeci w historii wyjeżdzają ze stolicy Warmii z kompletem punktów, choć mecz wcale nie ułożył się dobrze dla naszej drużyny, ale w trudnych chwilach zespół ponieśli najbardziej doświadczeni zawodnicy - Szymon Pawłowski, Patryk Małecki i Matko Perdijić.

Trener Radosław Mroczkowski dokonał dwóch zmian w składzie w porównaniu do meczu z GKS-em Tychy i obie miały spory wpływ na postawę sosnowiczan w Olsztynie. Po pauzie za cztery żółte kartki do składu powrócił Kacper Radkowski i zajął on miejsce na środku obrony, co sprawiło, że Tomasz Hołota mógł zagrać na pozycji defensywnego pomocnika, gdzie w niedzielę występował kontuzjowany Filip Karbowy. Z kolei na prawej obronie mógł zagrać Dawid Ryndak, co dało trenerowi większe pole manewru i mógł przesunąć na prawą pomoc Tomasza Nawotkę i to właśnie "Nawot", który grał niedaleko swoich rodzinnych okolic, sprawiał bardzo wiele problemów graczom gospodarczy. Często był powstrzymywany faulami i olsztynianie obejrzeli dwie żółte kartki za faule na nim

Rozpoczęło się źle, bo już w 11. minucie Stomil wyszedł na prowadzenie po akcji, która została zainicjowana rzutem rożnym dla Zagłębia. Po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego gospodarze ruszyli z kontrą. Tomasz Nawotka próbował przerwać akcję faulem, ale sędzia zastosował prawo korzyści. Bartłomiej Niedziela urwał się lewą stroną boiska i podał w pole karne do Artura Siemaszki, który uderzył z około 10 metrów. Matko Perdijić zdołał odbić futbolówkę nogą, ale zagrał ją prosto pod nogi nadbiegającego Grzegorza Lecha, który skierował piłkę do bramki.

Dla Grzegorza Lecha był to czwarty w karierze gol strzelony Zagłębiu. Pierwszą bramkę zdobył jako 19-latek 11 września 2002 w meczu Pucharu Polski. Minęło prawie 17 lat, a on znowu pokonał golkipera sosnowiczan. W dzisiejszym meczu mógł to zrobić nawet dwa razy, bo w 39. minucie miał ku temu wymarzoną wręcz okazję. Sędzia podyktował rzut karny za faul Quentina Seedorfa na Bartłomieju Niedzieli. Do piłki ustawionej na "wapnie" podszedł strzelec pierwszego gola dla olsztynian, ale Matko Perdijić wyczuł intencje strzelca, odbił piłkę, a dobijający głową Artur Siemaszko chybił celu.

Olsztynianie zmarnowali więc okazję na ponowne objęie prowadzenia, bo wtedy na tablicy wyników było 1:1. W 26. minucie spotkania Wiktor Biedrzycki stracił piłkę na własnej połowie. Szymon Pawłowski po przechwycie zagrał na lewą stronę pola karnego do Patryka Małeckiego, a ten strzałem w długi róg pokonał Piotra Skibę i strzelił pierwszą bramkę dla sosnowiczan od 5 kwietnia 2008, gdy Zagłębie w Ekstraklasie podejmowało Cracovię.

Na przerwę oba zespoły schodziły przy remisie 1:1, choć tak naprawdę Zagłębie powinno strzelić drugą bramkę w ostatniej akcji tej części spotkania. Szymon Pawłowski dośrodkował z rzutu wolnego, a nieobstawiony Piotr Polczak spudłował z kilku metrów. Akcję mógł jeszcze zakończyć Fabian Piasecki, ale także jemu nie udało się oddać strzału.

Na drugą połowę nie wyszedł Quentin Seedorf, który w pierwszej połowie miał trochę słabszych momentów, a przede wszystkim sprokurował karnego dla miejscowych. Zastąpił go Wojciech Słomka. Początek tej części spotkania należał do gospodarzy. Między 50. a 52. minutą dwa strzały z bliskiej odległości zatrzymał Matko Perdijić, choć przy pierwszej akcji chyba był spalony.

Zagłębie objęło prowadzenie w 60. minucie po akcji, która jako żywo przypominała pierwszą bramkę dla Stomilu. Gospodarze egzekwowali rzut rożny. Matko Perdijić wypiąstkował piłkę, co uruchomiło kontrę. Wprowadzony na boisko pięć minut wcześniej Jakub Sinior świetnie zagrał do Szymona Pawłowskiego, który ruszył środkiem boiska i zagrał na prawą stronę pole karnego do Patryka Małeckiego, a ten strzelił prawą nogą w długi róg. Piłkę próbował jeszcze wybić Bartłomiej Niedziela, ale nie dał rady.

Pięć minut później mogło być już praktycznie po zawodach. Szymon Pawłowski obsłużył podaniem Fabiana Piaseckiego, ale ten zamiast wykończyć akcję strzałem niepotrzebnie jeszcze dogrywał do Tomasza Nawotki, co skończyło się stratą piłki. Mecz był emocjonujący, gospodarze musieli się otworzyć, żeby odwrócić wynik. Stomilowi nie udało się doprowadzić do wyrównania. Za to Zagłębie dobiło olsztynian w pierwszej z doliczonych minut. Stanisław Biłeńkyj przejął piłkę na własnej połowie, ruszył lewą stroną do przodu i obsłużył podaniem Szymona Pawłowskiego. Kapitan Zagłębia do dwóch asyst dołożył bramkę, pokonując Piotra Skibę strzałem z pole karnego. Golkiper Stomilu dotknął jeszcze piłkę, ale nie zdołał zapobiec utracie gola.

Sosnowiczanie po raz drugi z rzędu wygrali mecz na wyjeździe, a po raz trzeci w historii drugoligowych pojedynków w Olsztynie wygrali tutaj różnicą dwóch bramek. W sezonie 2015/2016 było 4:2 dla sosnowiczan, a przed dwoma sezonami drużyna Dariusza Dudka wygrała 2:0. Na pewno po tym meczu oprócz zwycięstwa musi cieszyć to, że przełamał się Patryk Małecki, który po kilku zmarnowanych "setkach" w poprzednich meczach dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Do wysokiej formy, do jakiej przyzwyczaił nas w zeszłym sezonie, wraca Szymon Pawłowski. Dziś nasz kapitan po raz kolejny pokazał, że jest zawodnikiem wybitnym jak na I ligę. W trzech ostatnich spotkaniach zapisał on w swoim dorobku dwie bramki i trzy asysty.

Stomil Olsztyn - Zagłębie Sosnowiec 1:3 (1:1)
1:0 Grzegorz Lech 11'
1:1 Patryk Małecki 26'
1:2 Patryk Małecki 60'
1:3 Szymon Pawłowski 90+1'

Stomil: 82. Piotr Skiba - 18. Janusz Bucholc, 30. Rafał Remisz, 4. Jakub Mosakowski, 3. Lukáš Kubáň -  8. Bartłomiej Niedziela (68' 16. Koki Hinokio), 31. Maciej Pałaszewski, 97. Wiktor Biedrzycki, 5. Grzegorz Lech (82' 70. Mateusz Cetnarski), 10. Artur Siemaszko (80' 63. Wojciech Hajda) - 9. Szymon Sobczak.

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 16. Dawid Ryndak, 17. Kacper Radkowski, 25. Piotr Polczak, 22. Quentin Seedorf (46' 98. Wojciech Słomka) - 7. Tomasz Nawotka, 21. Tomasz Hołota, 57. Carl Stewart (55' 20. Jakub Sinior), 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki (81' 10. Stanisław Biłeńkyj) - 99. Fabian Piasecki.

żółte kartki: Pałaszewski, Mosakowski.

sędziował: Damian Kos (Gdańsk).