Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli Zagłębia Sosnowiec z mediami zostało zdominowane przez dyskusje dotyczące VAR-u i jego wpływem na wyniki meczów naszego zespołu. Klub przygotował zestawienie wszystkich interwencji tego systemu w spotkaniach z udziałem Zagłębia.

„Poniżej przedstawiamy statystyki użycia VAR niekorzystne dla Zagłębia Sosnowiec, jak również te korzystne dla drużyny w trakcie całego sezonu. Dodatkowo podajemy liczbę rzutów karnych podyktowanych dla Zagłębia, jak i przeciwko. Klub nie komentuje tych statystyk” - możemy przeczytać na początku tego dokumentu. Pełną jego treść publikujemy w dalszej części tekstu.
Poniżej przedstawiamy wypowiedzi trenera Ivanauskasa, dyrektora Tomczyka oraz Mateusza Możdżenia w odniesieniu do niektórych sytuacji zawartych w wyżej wspomnianych statystykach.
Robert Tomczyk: Ostatnio analizowaliśmy wszystkie sytuacje od początku sezonu. Pierwszy w sprawie VAR-u zareagował prezydent Sosnowca, było to po tym meczu w Szczecinie. Była to bardzo emocjonalna decyzja. Ale czy on dał nam przyzwolenie na rozmowy o tym? Nie. Sami uważamy, że tych wątpliwych decyzji jest już za dużo. Zimą zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby ta wiosna wyglądała dużo lepiej. Nie licząc tego meczu we Wrocławiu, bo to był falstart. Jednak ogólnie wyglądamy bardzo dobrze. Gdybyśmy wywieźli punkty z Zabrza i Krakowa, byłoby zupełnie inaczej. Ale nie mówię tutaj tylko o tym, co się działo w tym roku. W minionej rundzie również było wiele wątpliwych sytuacji. Dla nas każdy punkt bardzo ważny. A takimi decyzjami podcina nam się skrzydła.
Valdas Ivanauskas: Kto podejmuje te decyzje? Sędzia główny czy ten w wozie? Dostaliśmy informację od ludzi w wozie VAR, że tego karnego w Krakowie nie było. Więc dlaczego została podjęta taka, a nie inna decyzja? To już nawet nie jest śmieszne, to jest po prostu smutne.
Mateusz Możdżeń: Decyzje sędziów nie są żadnym usprawiedliwieniem. Dlaczego nie mogliśmy zdobyć w Krakowie jeszcze dwóch bramek? Wtedy nie dyskutowalibyśmy tak otwarcie o tym. Nie możemy się za tym chować. Fakt jednak jest taki, że nie pamiętam, gdy grałem w Koronie, aby było aż tyle przerw związanych z VAR-em.
Valdas Ivanauskas: Pewnie wielu z was ogląda Ligę Mistrzów. Mecz Bayern – Liverpool. Było wiele różnych kontrowersji, w tym podobna sytuacja do tej w meczu z Górnikiem, gdzie został odgwizdany faul Mygasa, przez który bramka Nawotki została anulowana. Tam sędzia nie użył gwizdka. Ludzie, kibice chcą widzieć prawdziwy futbol, walkę o piłkę, a tego w naszej lidze po prostu nie ma. A podczas meczu Manchester City – Schalke? Pięć wideo weryfikacji, wszystkie praktycznie na styku. A sędziowie potrafili podjąć słuszne decyzje. Może grajmy bez pola karnego? Piłka nożna to sport kontaktowy, zawodnicy muszą ze sobą walczyć.
Oto co na temat sytuacji dotyczącej kary dla Vamary Sanogo powiedział dyrektor sportowy Zagłębia, Robert Tomczyk:
- Odwołaliśmy się od decyzji Komisji Ligi w sprawie Sanogo. Według nas ta kara jest nieadekwatna. Proces odwołania jest dość dziwny. Razem z trenerem i Vamarą byliśmy na komisji, przygotowaliśmy analizy, przedstawiliśmy, jak ta sytuacja wyglądała z naszej perspektywy. Nasz zawodnik dostał cztery mecze zawieszenia i pięć tysięcy złotych kary. Z drugiej strony, Michał Koj z Górnika celowo zastawiał Vamarę. Uniemożliwił wznowienie gry. Sanogo chciał tę piłkę podać, potem doszło do przepychanek. Po interwencji VAR-u dostał czerwoną kartkę.
- Popatrzmy, co było tydzień wcześniej w meczu Legii. Remy depcze celowo zawodnika, nie ma piłki w zasięgu, dostaje cztery mecze bez kary pieniężnej. Tłumaczenie Komisji jest takie, że Remy miał w zasięgu piłkę i mógł o nią powalczyć. Vamara tę piłkę miał, nie musiał o nią walczyć. No, ale zostawmy to. Decyzja w sprawie Sanogo została podjęta. To jest absurdalne, że decyzje pisemne nie są wysyłane natychmiast, oni mają na to czas. Dokument dostaliśmy siedem dni roboczych po zapadnięciu decyzji, dzień później odesłaliśmy nasze uwagi, czyli odwołanie. Komisja zbiera się co dwa tygodnie, zostaliśmy wezwani do złożenia wyjaśnień 27 marca. Oczywiście te wyjaśnienia będą dokładnie takie same jak wcześniej. Gdyby nie było przerwy reprezentacyjnej, nie mielibyśmy po co się odwoływać, bo ta kara by minęła. Nie ma możliwości przyśpieszenia tej procedury, czego kompletnie nie rozumiem, bo za wniesienie takiego odwołania musieliśmy zapłacić cztery tysiące.
Valdas Ivanauskas: Już wczoraj spokojnie na posiedzeniu Komisji mogli powiedzieć, zdecydować co zrobią z naszym odwołaniem. Biurokracja i niepotrzebne czekanie. Jestem niemal pewny, że trzy dni przed meczem z Miedzią Legnica dostaniemy informację, że ta kara nie zostanie zmniejszona. Komisja może mnie zdyskwalifikować na cały sezon, nie obchodzi mnie to. Dla mnie najważniejsza jest drużyna. Jak moi piłkarze mają sobie z tym poradzić? Może niektórzy w PZPN-ie nie chcą, żeby Zagłębie grało w Ekstraklasie, nie wiem. Co do sytuacji Sanogo. Cała Polska widzi, jak jesteśmy traktowani.
Poniżej przygotowany przez klub wykaz interwencji VAR i sędziowskich kontrowersji w meczach Zagłębia.
VAR dla Zagłębia:
(1.) 7. Kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (4. minuta - nieuznany gol dla Arki z powodu spalonego) - wynik 0:0.
(2.) 15. Kolejka: Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - Dawid Kudła zagrywa piłkę poza polem karnym głową, a później nastrzela sobie piłką w bark) - przy wyniku 1:0.
(3.) 21. Kolejka: Śląsk Wrocław - Zagłębie Sosnowiec (20. minuta - Igor Tarasovs trafia piłkę głową w swoją rękę i futbolówka ląduje w naszej bramce. Gol nieuznany.) - przy wyniku 1:0.
Łącznie: 3
VAR przeciwko Zagłębiu:
(1.) 1. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice (64. minuta - zagranie ręką w polu karnym Piotra Polczaka) - rzut karny podyktowany przy wyniku 1:1.
(2.) 6. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Śląsk Wrocław (87. minuta - zagranie ręką w polu karnym Arkadiusza Jędrycha) - rzut karny podyktowany przy wyniku 3:2.
(3.) 8. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze (41. minuta - Mariusz Złotek odwołuje rzut karny po analizie VAR. Starcie Daniego Suareza z Sanogo) - przy wyniku 1:0.
(4.) 13. Kolejka: Wisła Kraków - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - Paweł Brożek dostaje najpierw kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego, zaś po analizie VAR kartka zostaje anulowana i sędzia pokazuje na jedenasty metr) - przy wyniku 0:0.
(5.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (63. minuta - Podtrzymana decyzja przy golu Deleva o braku spalonego. Zawodnik wychylony przed Mateuszem Cichockim. Sędzia Raczkowski nie poszedł do ekranu VAR obejrzeć całej sytuacji) - przy wyniku 0:0.
(6.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (72. minuta - Ewidentny faul Cristóvao na Walukiewiczu i czerwona kartka dla naszego piłkarza) - przy wyniku 1:0
(7.) 22. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (22. minuta - Żarko Udoviczić spychany poza pole gry przez obrońcę. Sędzia wskazuje na rzut karny, po analizie VAR odwołuje swoją pierwszą decyzję) - przy wyniku 0:1.
(8.) 22. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (43. minuta - Luka Zarandia wpada na skraj pola karnego i ze swoją interwencją spóźnia się Georgios Mygas) - przy wyniku 1:1.
(9.) 23. Kolejka: Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec (80. minuta - Georgios Mygas w walce o piłkę w powietrzu faulował przeciwnika? Akcja trwała dalej i padła bramka dla Zagłębia. Po analizie VAR sędzia uznał, że nasz zawodnik przekroczył przepisy za wysoko podnosząc łokieć) - przy wyniku 2:1
(10.) 23. Kolejka: Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - anulowana żółta kartka dla Sanogo w pojedynku z Kojem. Po analizie VAR czerwona kartka dla naszego napastnika) - przy wyniku 2:1.
(11.) 25. Kolejka: Cracovia Kraków - Zagłębie Sosnowiec (50. minuta - Martin Tóth zagarnia wślizgiem piłkę Airamowi Cabrerze, jednak sędzia od razu pokazał na rzut karny. Po długich powtórkach na ekranie VAR podtrzymał swoją decyzję) - przy wyniku 1:0.
Łącznie: 11
Rzuty karne (bez użycia i z użyciem VAR)
Dla Zagłębia:
(1.) 7. Kolejka Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - zablokowany strzał Konrada Wrzesińskiego ręką, żółta kartka dla obrońcy Arki) - przy wyniku 1:0.
(2.) 9. Kolejka: Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec (76. minuta - faulowany Szymon Pawłowski przez Browna Forbesa) - przy wyniku 2:0.
(3.) 22. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (80. minuta - Georgios Mygas faulowany w polu karnym przez Jana Łosia) - przy wyniku 2:2.
Łącznie: 3
Rzuty karne (bez użycia i z użyciem VAR)
Przeciwko Zagłębiu:
(1.) 2. Kolejka Zagłębie Lubin - Zagłębie Sosnowiec (61. minuta - Piotr Polczak zagrywa piłkę ręką) - przy wyniku 0:0.
(2.) 10. Kolejka Zagłębie Sosnowiec - Cracovia Kraków (13. minuta - Piotr Polczak spóźniony ze swoją interwencją fauluje Zenjova) - przy wyniku 0:0.
(3.) 11. Kolejka: Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec (49. Minuta - Arkadiusz Jędrych trafia w nogi Lukasa Haraslina) - przy wyniku 2:1.
(4.) 12. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica (2. minuta - Alexandre Cristóvao wbiega w plecy Mateusza Szczepaniaka) - przy wyniku 0:0.
(5.) 15. Kolejka: Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - walka w powietrzu Cichockiego z Calo) - przy wyniku 1:0.
(6.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - Michael Heinloth spóźniony przy wejściu o piłkę) - przy wyniku 1:0.
(7.) 24. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce (34. minuta - Lukas Gressak trafia w piętę rywala) - przy wyniku 1:0.
Liczba rzutów karnych podyktowanych przeciwko Zagłębiu (z użyciem i bez użycia VAR): 12
Kontrowersje bez użycia VAR:
1. 12. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica (47. minuta - Starcie Cristóvao na środku boiska, akcja puszczona dalej i po uderzeniu Wrzesińskiego Bożić blokuje ręką. Sędzia wraca do sytuacji na środku boiska.) - przy wyniku 2:1
2. 19. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań (4. minuta - Janicki siłą rozpędu wpada w plecy będącego przy piłce Pawłowskiego. Sędzia nie reaguje na protesty) - przy wyniku 0:0
3. Zagłebie Sosnowiec- Śląsk Wrocław 3:3 ( pierwsza połowa ok.10 minuty rzut rożny i Sanogo ewidentnie uderzony łokciem przez Celebana przy próbie uderzenia głową z 5 metra), ( druga połowa 75 minuta, prowadzimy 3:2, Sanogo uderza z 14 metra, piłka zatrzymana jest przez rękę Celebana – identyczna sytuacja teraz na LM PSG-MU- karny dla MU w 92 minucie, dla nas nie ma karnego, nie ma Varu)
4. Korona Kielce -Zagłebie 3:1 ( pierwsza połowa, Sanogo uderza na bramkę, zawodnik korony dostaje w rękę, nie ma rzutu karnego przy stanie 0:0)
5. Zagłebie-Legia 2:3 ( przy stanie 1:0 dla Zagłebia podanie w pole karne Legii, Remy zatrzymuje piłkę ręką, piłkę która leci do Sanogo- brak karnego), ( pierwsza połowa przy stanie 1:0 Sanogo w czystej sytuacji w polu karnym jest przewracany przez obrońcę Legii- brak karnego,brak kartki )
6. Zagłebie- Zagłebie Lubin 1:2 ( druga połowa przy stanie 1:2 zawodnik Lubina zatrzymuje piłkę w zamieszaniu po rzucie rożnym ręką, brak rzutu karnego )
7. Górnik Zabrze – Zagłębie S. 2:1 ( pierwsza połowa 42 minuta grecki obrońca Górnika mający już żółtą kartkę za faul na Milewskim w 38 minucie uderza z premedytacją Mraza łokciem na wysokości szyji, brak kartki,brak Varu)
( cały mecz spowalnianie gry przez dzieci do podawania piłek- brak reakcji sędziego technicznego)
8. Cracovia-Zagłębie 2:1 ( brak drugiej żółtej kartki dla Dąbrowskiego w drugiej połowie za 2 faule przerywające nam kontrataki), (druga połowa brak kartki dla Javiego,za brutalne wejście w nogi Totha i Toth po tym faulu opuszcza boisko z groźnie wyglądającą kontuzją ).
9. Zagłebie Sosnowiec- Śląsk Wrocław 3:3 ( pierwsza 3 minuta spotkania, Banasiak wykonuje rzut rożny, do piłki skacze Sanogo z obrońcą W.Gollą Śląska, Sanogo składa się do uderzenia głową z 5 metrów jednak zostaje uderzony łokcie przez piłkarza gości, który podowuje upadke Vamary i wybija piłkę głową, brak reakcji sędziego), ( druga połowa 75 minuta, prowadzimy 3:2, Sanogo uderza z 14 metra, piłka zatrzymana jest przez rękę Golli – identyczna sytuacja teraz na LM PSG-MU- karny dla MU w 92 minucie, dla nas nie ma karnego, nie ma Varu)
10. Korona Kielce -Zagłebie 3:1 ( pierwsza połowa 45 min wrzuca Wrzesiński w pole karne, Sanogo walczy o piłkę z Diawem w wyniku czego piłka trafia w rękę wracającego za akcją Forbesa co umożliwia mu opanowanie tej piłki i uruchomienie kontry, brak reakcji sędziego )
11. Wisła Płock – Zagłębie 2:0 ( 85 minut Mraz drybluje w polu karnym i Furman podkłada swoją prawą nogę pod prawą nogę mraza co powoduje upadek Patrika, brak reakcji sędziego )
12. Zagłebie- Zagłebie Lubin 1:2 (68 minuta Banasiak wykonuje rzut wlny dla Zagłębia Sosnowiec, wrzutka w pole karne , gdzie jeden z zawodników z Lubina wybija piłkę głową i trafia w -bark, rękę- swojego kolegi z zespołu, sytuacja ma miejsce cały czas w polu karnym gosci, brak reakcji sędziego).
13. Zagłebie-Legia 2:3 ( przy stanie 1:0 dla Zagłebia w 17 minucie Pawłowski wbiega z piłką w pole karne i podaje wzdłuż bramki do Sanogo, Remy chcąc zablokować to wykonuje wślizg zostawiając wyciągniętą lewą rękę dzięki czemu blokuje to podanie Pawłowskiego, ale ręką i piłka nie dociera do Sanogo, bardziej to wyglądało jak parada bramkarska niż wślizg zawodnika z pola, sędzia nie reaguje ).
14. Górnik Zabrze – Zagłębie S. 2:1 ( pierwsza połowa 45 minuta grecki obrońca Górnika Mystakidis mający już żółtą kartkę za faul na Milewskim w 38 minucie uderza z premedytacją Mraza łokciem na wysokości szyji, brak kartki,brak Varu)
( cały mecz spowalnianie gry przez dzieci do podawania piłek- brak reakcji sędziego technicznego)
15. Cracovia-Zagłębie 2:1 ( brak drugiej żółtej kartki dla Dąbrowskiego w drugiej połowie za faul w 75 minucie na Możdżeniu przerywający nasz kontratak, w 78 minucie znowu faul na Możdżeniu przerywający znowu nasz kontratak ).
Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
II LIGA
BRAMKI:
13 - Kamil Biliński
8 - Bartosz Snopczyński
6 - Emmanuel Agbor
3 - Andrzej Niewulis, Bartłomiej Wasiluk
2 - Bartosz Boruń, Ołeksij Bykow, Grzegorz Janiszewski, Roko Kurtović, Joel Valencia,
1 - Piotr Marciniec, Patryk Mularczyk, Miłosz Pawlusiński, Deniss Rakels, Artem Suchoćkyj,
ASYSTY:
6 - Joel Valencia, Szymon Zalewski
5 - Emmanuel Agbor
4 - Bartosz Boruń
3 - Bartosz Chęciński, Andrzej Niewulis, Deniss Rakels
2 - Miguel Acosta, Kamil Biliński, Piotr Marciniec, Patryk Mularczyk, Artem Suchoćkyj, Łukasz Uchnast
1 - Roko Kurtović, Miłosz Pawlusiński, Bartosz Snopczyński, Bartłomiej Wasiluk, Bartosz Zawojski
ŻÓŁTE KARTKI:
12 - Emmanuel Agbor, Bartłomiej Wasiluk (7 w Resovii)
7 - Grzegorz Janiszewski
6 - Bartosz Chęciński, Joel Valencia, Szymon Zalewski
5 - Roko Kurtović, Piotr Marciniec, Artem Suchoćkyj,
4 - Bartosz Boruń, Patryk Mularczyk, Andrzej Niewulis, Kacper Siuta, Bartosz Zawojski
3 - Kamil Biliński, Mateusz Duda, Piotr Mielczarek, Miłosz Pawlusiński, , Łukasz Uchnast,
2 - Miguel Acosta, Ołeksij Bykow, Deniss Rakels (1 w Hutniku),
1 - Antoni Kulawiak
CZERWONE KARTKI:
2 - Emmanuel Agbor (za dwie żółte)
1 - Roko Kurtović
REZERWY - V LIGA
BRAMKI:
16 - Kacper Wołowiec
13 - Michał Barć
7 - Piotr Płuciennik, Kacper Tobiczyk
6 - Piotr Wojdas
5 - Szymon Celej
4 - Igor Gaszewski, Tomasz Mędrala, Kacper Mironowicz, Bartosz Paszczela, samobójcze
3 - Łukasz Uchnast
2 - Dominik Blecharczyk, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, Paweł Szostek, Kamil Szlachta, Filip Wołodkiewicz
1 - Mateusz Duda, Maciej Figura, Wojciech Górkiewicz, Dawid Ryndak, Mikołaj Staniak, Maciej Wybański
REZERWY - PUCHAR POLSKI
5 - Kacper Wołowiec
3 - Michał Barć, Wojciech Górkiewicz
2 - Antoni Kulawiak
1 - Maciej Figura, Łukasz Matusiak, Tomasz Mędrala, Piotr Płuciennik, Kamil Szlachta, Kacper Tobiczyk, Piotr Wojdas, Maciej Wybański
Jaki jest poziom polskiego sędziowania widzieliśmy również podczas meczu LM Barcelona-Lyon gdzie ten sam sędzia Marciniak (szkoda że tam jeszcze nie było tego idioty Złotka) nie potrafił ocenić sytuacji w której faulował Suarez. Nasz cudowny arbiter podyktował karny dla Barcy pomimo tego, że również Polacy w VAR-iackim wozie mogli a nawet powinni to zweryfikować.
Różnica jednak polega na tym, że Barcelona w przekroju całego meczu była zespołem lepszym i odprawiła Lyon 4:1!!!
Chyba na tym to polega. Nie skupiajmy się dziś na tym co nam pokazują sędziowie a udowodnijmy na boisku, że jesteśmy warci tego aby grać w tej Ekstraklasie.
W meczu z Cracovią byliśmy zdecydowanie słabsi i dlatego przegraliśmy to spotkanie a nie dlatego, że sędzia podyktował niesłusznie karny dla Cracovii.
W meczu z Arką w Sosnowcu kontrowersji było co nie miara jednak to Zagłębie dominowało przez prawie cały mecz i dlatego 3 pkt. zostały w Sosnowcu.
Przestańcie już zwalać całej odpowiedzialności na decyzje sędziowskie tylko weźcie się solidnie do roboty bo żeby utrzymać się w Ekstraklasie to trzeba zap......ć od pierwszej do ostatniej minuty a nie tylko ostatnich 20-cia.
Niech się w końcu obudzą nasi napastnicy!!!
Zaloguj się aby dodać własny komentarz