Sytuacja w tabeli po rundzie jesiennej zmusiła Zagłębie i Górnika do wielu zmian w składach. W transferowych poczynaniach obu klubów da się zauważyć wiele cech wspólnych.

(Na zdjęciu: Michael Heinloth i Jesus Jimenez przyszli do swoich klubów w poprzednim oknie transferowym. Zimą dołączyło do nich wielu nowych graczy)
Zagłębie Sosnowiec i Górnik Zabrze spędziły zimową przerwę w strefie spadkowej. Aby uratować ligowy byt, a co za tym idzie duże pieniądze z nowego kontraktu telewizyjnego podpisanego na sezon 2019/2010, oba kluby w oknie transferowym nie próżnowały i były aktywne na rynku. W działaniach Zagłębia i Górnika można tutaj dostrzec bardzo wiele podobieństw.
Po pierwsze - oba kluby sprowadziły bramkarzy ze Słowacji. Do Górnika dołączył Martin Chudý, a do Zagłębia Lukáš Hroššo. Obaj bramkarze dobrze się znają. Do jesieni 2012 (z półroczną przerwą jesienią 2011) reprezentowali oni barwy FC Nitra. Starszy o dwa lata Hroššo debiutował w pierwszym zespole wiosną 2007 i przez cztery kolejne sezony był pierwszym bramkarzem klubu z Nitry. Chudý zadebiutował w sezonie 2009/2010 i przez pierwsze trzy lata przegrywał z Hroššo walkę o miejsce w składzie. Dopiero w sezonie 2012/2013 wygryzł z bramki starszego kolegę. Obu golkiperów łączy też to, że swoją karierę kontynuowali w Czechach, a potem wrócili do ojczyzny, skąd tej zimy trafili do Polski.
Po drugie - oba kluby sprowadziły zimą zawodników ze Spartaka Trnava. Mistrz Słowacji 2018 i uczestnik fazy grupowej Ligi Europy wpadł w finansowe tarapaty, co skłoniło do odejścia czołowych graczy tego zespołu. Do Zabrza trafił więc wspomniany już wcześniej bramkarz Martin Chudý, a do Sosnowca przenieśli się Martin Tóth i Lukáš Greššák.
Po trzecie - do obu zespołów dołączyli zimą pierwsi w historii tych klubów gracze z Grecji. Giánnis Mystakídis zasilił szeregi drużyny z Zabrza, a w Sosnowcu pojawił się Giórgos Mýgas. Piłkarze ci są rówieśnikami, obaj przyszli na świat w 1994 roku.
Po czwarte - Zagłębie i Górnik sięgnęły po Gruzinów związanych wcześniej z klubami na Ukrainie i w Szwajcarii. W Sosnowcu mamy dwóch Giorgich - Gabedawa próbował swoich sił w Illicziwciu Mariupol, a Iwaniszwili wychował się w Szwajcarii, ma obywatelstwo tego kraju i do 2013 grał w tamtejszych klubach. W Zabrzu jest tylko jeden Gruzin, Walerian Gwilia, ale zaczynał on swoją karierę na Ukrainie, a ostatnio przez rok występował w szwajcarskim FC Luzern.
Po piąte - oba walczące o utrzymanie kluby postawiły w środku pola na urodzonych w 1991 Mateuszów M. Górnik wypożyczył z Zagłębia Lubin Mateusza Matrasa, a na Stadion Ludowy z Kielc przeniósł się Mateusz Możdżeń. Mateusz z Górnika ma w swoim dorobku 177 meczów w Ekstraklasie i pod tym względem jest w swoim klubie najlepszy. Mateusz z Zagłębia rozegrał na najwyższym szczeblu 250 spotkań i pod tym względem ustępuje w zespole tylko Szymonowi Pawłowskiemu (269 meczów).
Po szóste - zarówno do drużyny z Sosnowca, jak i z Zabrza, w zimowym oknie transferowym dołączyło sześciu obcokrajowców. Do Zagłębia przyszło trzech Słowaków, dwóch Gruzinów i Grek, a Górnika wzmocniło dwóch Słowaków, Grek, Gruzin, Islandczyk i Ghańczyk. Zagłębie zimą pożegnało się także z sześcioma obcokrajowcami, więc ich liczba w kadrze się nie zmieniła, natomiast jeśli chodzi o Górnika, to w tym względzie zapanowała spora rewolucja. Jesienią w Zabrzu występowało tylko trzech graczy spoza Polski (cała trójka to Hiszpanie). Teraz szatnia Górnika jest o wiele bardziej międzynarodowa.
Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
II LIGA
BRAMKI:
13 - Kamil Biliński
8 - Bartosz Snopczyński
6 - Emmanuel Agbor
3 - Andrzej Niewulis, Bartłomiej Wasiluk
2 - Bartosz Boruń, Ołeksij Bykow, Grzegorz Janiszewski, Roko Kurtović, Joel Valencia,
1 - Piotr Marciniec, Patryk Mularczyk, Miłosz Pawlusiński, Deniss Rakels, Artem Suchoćkyj,
ASYSTY:
6 - Joel Valencia, Szymon Zalewski
5 - Emmanuel Agbor
4 - Bartosz Boruń
3 - Bartosz Chęciński, Andrzej Niewulis, Deniss Rakels
2 - Miguel Acosta, Kamil Biliński, Piotr Marciniec, Patryk Mularczyk, Artem Suchoćkyj, Łukasz Uchnast
1 - Roko Kurtović, Miłosz Pawlusiński, Bartosz Snopczyński, Bartłomiej Wasiluk, Bartosz Zawojski
ŻÓŁTE KARTKI:
12 - Emmanuel Agbor, Bartłomiej Wasiluk (7 w Resovii)
7 - Grzegorz Janiszewski
6 - Bartosz Chęciński, Joel Valencia, Szymon Zalewski
5 - Roko Kurtović, Piotr Marciniec, Artem Suchoćkyj,
4 - Bartosz Boruń, Patryk Mularczyk, Andrzej Niewulis, Kacper Siuta, Bartosz Zawojski
3 - Kamil Biliński, Mateusz Duda, Piotr Mielczarek, Miłosz Pawlusiński, , Łukasz Uchnast,
2 - Miguel Acosta, Ołeksij Bykow, Deniss Rakels (1 w Hutniku),
1 - Antoni Kulawiak
CZERWONE KARTKI:
2 - Emmanuel Agbor (za dwie żółte)
1 - Roko Kurtović
REZERWY - V LIGA
BRAMKI:
16 - Kacper Wołowiec
13 - Michał Barć
7 - Piotr Płuciennik, Kacper Tobiczyk
6 - Piotr Wojdas
5 - Szymon Celej
4 - Igor Gaszewski, Tomasz Mędrala, Kacper Mironowicz, Bartosz Paszczela, samobójcze
3 - Łukasz Uchnast
2 - Dominik Blecharczyk, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, Paweł Szostek, Kamil Szlachta, Filip Wołodkiewicz
1 - Mateusz Duda, Maciej Figura, Wojciech Górkiewicz, Dawid Ryndak, Mikołaj Staniak, Maciej Wybański
REZERWY - PUCHAR POLSKI
5 - Kacper Wołowiec
3 - Michał Barć, Wojciech Górkiewicz
2 - Antoni Kulawiak
1 - Maciej Figura, Łukasz Matusiak, Tomasz Mędrala, Piotr Płuciennik, Kamil Szlachta, Kacper Tobiczyk, Piotr Wojdas, Maciej Wybański
Zaloguj się aby dodać własny komentarz