19. Łukasz Zapała
27. Michał Żurowski
26. Paweł Tabaczyński   Trener:
Maciej Skwierczyński

Kibice: 3500 (418) Sędziowie: Leszek Gawron - Krzysztof Bomba, Jacek Węgrzyn (Mielec)

W pierwszej kolejce sezonu 2010/2011 Zagłębie pokonało na Stadionie Ludowym Zawiszę Bydgoszcz 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 41. minucie Marcin Lachowski.

Po bardzo przeciętnym meczu rundy przedwstępnej Pucharu Polski z Pelikanem Łowicz wielu fanów Zagłębia miało obawy przed spotkaniem z Zawiszą Bydgoszcz. Okazało się jednak, że dzisiaj nasz zespół zagrał o niebo lepiej niż tydzień temu i zasłużenie pokonał jednego z głównych rywali w walce o awans do I ligi.

Zawisza tylko raz poważnie zagroził bramce Adama Bensza. Miało to miejsce w 6. minucie, gdy po podaniu Pawła Kanika w polu karnym znalazł się Jakub Bojas i po jego strzale musiał interweniować Adam Bensz. Sosnowiczanie oddali pierwszy celny strzał w 15. minucie ale Vladimír Bednár strzelił z rzutu wolnego zdecydowanie zbyt słabo, aby zaskoczyć golkipera gości.

Przewaga Zagłębia na boisku robiła się coraż wyraźniejsza. Przez dłuższy czas brakowało jednak dokładnego wykończenia akcji. Dwa razy celnego strzału nie zdołał oddać Marcin Lachowski, a w 38. minucie zimnej krwi zabrakło Vladimírowi Bednárowi, który po podaniu Marcina Folca miał przed sobą tylko golkipera Zawiszy, ale zbyt długo zwlekał ze sfinalizowaniem akcji strzałem.

Minutę później po dośrodkowaniu Vladimíra Bednára Marcin Folc strzelił głową po koźle pod poprzeczkę, ale uderzenie to nie sprawiło problemów Andrzejowi Witanowi. Bydgoski golkiper był za to bez szans w 41. minucie. Ponownie z prawej strony dośrodkował Vladimír Bednár, a tym razem akcję strzałem głową skończył wbiegający przy bliższym słupku Marcin Lachowski i po raz drugi w tym roku Zagłębie objęło prowadzenie w meczu z Zawiszą po bramce "Lachy".

Niestety, w przeciwieństwie do majowego spotkania z Zawiszą nie udało się podwyższyć wyniku w II połowie. Sosnowiczanie grali jednak bardzo mądrze, rozsądnie i nie pozwolili na zbyt wiele gościom. Zwycięstwo jest jak najbardziej zasłużone, a cieszyć musi także sama gra.

90.0000
90+3' gwizdek Po 47 minutach i 47 sekundach gry kończy się II połowa. Zaczynamy sezon 2010/2011 od zwycięstwa!
90' doliczony czas Mecz potrwa jeszcze 3 minuty.
90+1' zmiana Ostatnia zmiana w naszej drużynie - Rafał Bielawski za Rafała Pietrzaka.
90' Rzut wolny dla Zagłębia za faul Pawła Kanika na Lilo. W pole karne dośrodkował Rafał Pietrzak, ale zdecydowanie za mocno.
88' Michał Filipowicz efektownie zagrał piętą do Rafała Pietrzala, ale dośrodkowanie naszego młodzieżowca było za mocne.
88' zmiana Trzecia zmiana w naszym zespole - z boiska schodzi żegnany owacją na stojąco Marcin Lachowski, a za niego do gry wchodzi były zawodnik Zawiszy Lilo.
83' Rzut rożny dla Zawiszy. Po dośrodkowaniu Cezarego Stefańczyka głową strzela Łukasz Ślifirczyk, ale pewnie broni Adam Bensz.
81' zmiana Druga zmiana w naszym zespole. Dawid Skrzypka wchodzi na plac gry za Vladimíra Bednára.
78' zmiana Ostatnia zmiana w drużynie z Bydgoszczy - Patryk Cuper wszedł za Piotra Wasikowskiego.
76' zmiana Dwie zmiany w Zawiszy - Galdino i Wojciech Okińczyc kończą już swój udział w meczu, a na boisku pojawili się Krzysztof Szal i Marcin Tarnowski.
75' Akcja Zawiszy lewą stroną boiska, ale po podaniu Piotra Wasikowskiego Łukasz Ślifirczyk zbyt mocno dośrodkowuje i piłka przelatuje przez pole karne.
72' Po podaniu Michała Filipowicz Marcin Strojek wbiegł w pole karne, zagrał na pole bramkowe do Marcina Lachowskiego, a "Lacha" przy próbie strzału został zablokowany przez Macieja Dąbrowskiego i kończy się na rzucie rożnym.
70' zmiana Pierwsza zmiana w Zagłębiu - Michał Filipowicz za Marcina Folca.
70' Po dalekim wykopie Andrzeja Witana, który interweniował poza polem karnym piłka trafia do Łukasza Ślifirczyka, a ten po kilkumetrowej akcji znalazł się w polu karnym i strzelił po ziemi prosto w ręce Adama Bensza.
67' Po dwójkowej akcji z Vladimírem Bednárem Marcin Folc przymierzył z ponad 25 metrów, ale po uderzeniu lewą nogą piłka minęła bramkę gości w dość sporej odległości.
65' Z narożnika boiska także dośrodkował Vladimír Bednár, a Marcin Folc nie trafił czysto w piłkę.
65' Po dośrodkowaniu Vladimíra Bednára Maciej Dąbrowski uprzedził Adriana Marka i mamy rzut rożny.
64' Paweł Kanik rozpędził się na prawym skrzydle, ale nie zdołał opanować piłki przed końcową linią boiska.
61' Bardzo aktywny dzisiaj Vladimír Bednár zainicjował ciekawą akcję, ale sam ją zepsuł zbyt mocnym podaniem do Adriana Mielca.
60'
60' Vladimír Bednár przejął piłkę źle wybitą przez Andrzeja Witana, dośrodkował z prawej strony w kierunku Marcina Folca, jednak Maciej Dąbrowski nie pozwolił naszemu napastnikowi na dojście do piłki.
58' Vladimír Bednár zauważył, że bramkarz Zawiszy wyszedł kilka metrów przed bramkę i zdecydował się na strzał z ponad 30 metrów. Andrzej Witan zdołał jednak wrócić na linię bramkową i złapał piłkę.
57' Adrian Mielec zdecydował się na płaski strzał z około 30 metrów, ale było daleko od celu.
53' Marcin Folc zagrał z lewej strony boiska w pole karne do Rafała Pietrzaka, ten odegrał do tyłu do Vladimíra Bednára, a Słowak z około 20 metrów posłał piłkę około metr od bramki.
51' Wojciech Okińczyc posłał piłkę w kierunku pola karnego sosnowiczan, ale Adam Bensz był szybszy od Szymona Maziarza.
51' Vladimír Bednár w walce o piłkę w polu karnym Zawiszy z Piotrem Wasikowskim, ale skończyło się tylko autem dla sosnowiczan.
47' Cezary Stefańczyk dośrodkował z prawego skrzydła a Tomasz Balul głową wybił piłkę z pola karnego.
47' Szymon Maziarz zagrał w pole karne do Pawła Kanika i Adrian Pajączkowski został zmuszony do interwencji i wybicia piłki na aut.
46' gwizdek Punktualnie o 20:00 rozpoczęła się druga część meczu.
46' zmiana Zmiana w Zawiszy - w miejsce Jakuba Bojasa wszedł Łukasz Ślifirczyk.
46' gwizdek Po 46 minutach gry kończy się I połowa spotkania. Prowadzimy z Zawiszą 1:0, a co najważniejsze - gramy o niebo lepiej niż z Pelikanem.
45' Pierwsza połowa meczu potrwa jeszcze minutę.
43' żóta kartka Żółta kartka dla Szymona Maziarza za faul na Vladimírze Bednárze.
41' gol - piłka nożna 1:0 Vladimír Bednár dośrodkował z prawej strony boiska, a Marcin Lachowski poszedł na bliższy słupek, uderzył głową, a piłka wylądowała w dolnym rogu bramki gości.
39' Vladimír Bednár szybko otrząsnął się po zmarnowanej sytuacji. Dośrodkował z prawego skrzydła, a zamykający akcję w polu karnym Marcin Folc strzelił głową po koźle pod poprzeczkę, ale Andrzej Witan był na miejscu i złapał strzał Folca. Trzeba też dodać, że uderzenie to nie było zbyt silne.
38' Marcin Folc podał w pole karne do Vladimíra Bednára, a ten już składał się do strzału, ale zwlekał za długu i rozpaczliwym wślizgiem piłkę zdołał zatrzymać Maciej Dąbrowski. Szkoda.
34' Paweł Kanik wbiegł z piłką w pole karne, dośrodkował wzdłuż bramki, ale na nasze szczęście nie było tam żadnego z graczy Zawiszy i piłka wyszła na aut.
34' Po wrzutce Cezarego Stefańczyka piłkę wybija Michał Skórski.
33' Paweł Kanik powstrzymany wślizgiem przez Tomasza Balula i Zawisza ma czwarty rzut rożny.
32' Marcin Lachowski minął Galdino z boku boiska, zagrał na 14. metr do Marcina Folca, a ten strzelił prawą nogą z pierwszej piłki, jednak zdecydowanie za wysoko.
30' Krótkie rozegranie rogu przez Piotra Wasikowskiego i Cezarego Stefańczyka. Dośrodkowanie w pole karne i Maciej Dąbrowski strzelił głową obok słupka.
29' Z 20 metrów strzelał Szymon Maziarz, a Tomasz Balul zablokował uderzenie i Zawisza ma kolejny róg.
28' Rafał Pietrzak zagrał do Vladimíra Bednára, który chwilowo znalazł się na lewej pomocy, ale Słowak w walce o piłkę sfaulował Cezarego Stefańczyka.
25' Po pierwszym dośrodkowaniu z rogu piłkę poza linię końcową wybija Galdino, a po drugim rogu zawodnicy Zawiszy wybijają piłkę na aut.
24' Michał Skórski uruchomił Rafała Pietrzaka, a ten wpadł w pole karne i przy próbie dośrodkowania piłkę na rzut rożny wybił Cezary Stefańczyk.
22' Z rzutu rożnego dośrodkował Cezary Stefańczyk, a piłka wylądowała w rękach Adama Bensza.
21' Piotr Wasikowski wdarł się w nasze pole karne, minął Marcina Strojka, ale nie dał rady Vladimírowi Bednárowi, który wybił piłkę na rzut rożny.
19' Vladimír Bednár dośrodkował z prawej strony boiska do Marcina Folca, a ten sprytnie odegrał głową do tyłu do nabiegającego Marcina Lachowskiego. Rozpędzony "Lacha" minął jednego z rywali, ale 8 metrów od bramki został powstrzymany wślizgiem przez Macieja Dąbrowskiego.
17' Kolejna składna akcja Zagłębia. Adrian Mielec do Vladimíra Bednára. Słowak wypatrzył Marcina Lachowskiego, a ten z lewej strony pola karnego strzelił lewą nogą, ale uderzenie pozostawiało wiele do życzenia.
16' Adrian Mielec jednym prostopadłym podaniem do Rafała Pietrzaka wymanewrował całą linię defensywną Zawiszy. Znowu poza pole karne musiał wyjść Andrzej Witan i wślizgiem wybił piłkę na aut.
15' Rzut wolny dla Zagłębia z lewej strony boiska. Normalnie pewnie by do piłki podszedł Michał Filipowicz, ale dzisiaj jest na ławce i na strzał z wolnego zdecydował się Vladimír Bednár. Strzelił po ziemi, w środek bramki i nie sprawił problemów Andrzejowi Witanowi.
14' Jakub Bojas ograł Adriana Marka w polu karnym Zagłębia, ale z asekuracją zdążył Marcin Strojek.
13' Po podaniu Marcina Folca Vladimír Bednár mocno huknął za narożnika pola karnego, ale posłał piłkę bardzo wysoko i daleko od bramki Zawiszy.
11' Marcin Lachowski uprzedził Galdino i zagrał piłkę głową do Rafała Pietrzaka, który chyba był sfaulowany przez Cezarego Stefańczyka, ale sędzia miał inne zdanie.
10' Z lewej strony boiska dośrodkował Cezary Stefańczyk, ale Adrian Pajączkowski dobrze interweniował w polu karnym i wybił piłkę.
7' Z narożnika boiska dośrodkował Piotr Wasikowski, ale piłka nie przeszła pierwszego gracza Zagłębia stojącego w polu bramkowym.
6' Paweł Kanik prostopadłym podaniem w pole karne uruchomił Jakuba Bojasa, ten strzelił z pierwszej piłki, a interweniujący Adam Bensz wybił piłkę na rzut rożny.
5' Andrzej Witan już po raz drugi walczył o piłkę w powietrzu z Marcinem Folcem, ale tym razem arbiter odgwizdał faul napastnika sosnowiczan.
4' Do piłki podbiegł Marcin Lachowski, uderzył po ziemi i trafił z rzutu wolnego prosto w mur.
4' Galdino sfaulował Marcina Lachowskiego tuż za linią pola karnego gości. Będzie rzut wolny dla sosnowiczan.
2' Po podaniu Adriana Pajączkowskiego z własnej połowy Marcin Folc uciekł obronie Zawiszy, na 16. metrze wygrał pojedynek powietrzny o piłkę z Andrzejem Witanem, ale zbyt mocno zagrał piłkę głową i zdołał ją opanować dopiero przed końcową linią i było już za późno na strzał.
1' gwizdek 18:58 Mecz rozpoczął się dwie minuty przed czasem.
0' 18:57 Czwórka sędziów wyprowadziła na boisko obie jedenastki. Sosnowiczanie zagrają dzisiaj w jednolitych białych strojach, a goście tradycyjnie na niebiesko-czarno.
0' 18:55 Już po rozgrzewce. Oba zespoły zeszły do szatni, z głośników dochodzi dźwięk hymnu Zagłębia w wykonaniu zespołu Horrorshow, a to oznacza, że już zaraz zaczynamy mecz.
0' 18:50 W ostatnim meczu na Ludowym pomiędzy Zagłębiem a Zawiszą było 2:0 dla naszego zespołu. Sezon wcześniej sosnowiczanie ulegli u siebie drużynie z Bydgoszczy 3:4 i ta porażka przesądziła o udziale Zagłębia w barażach o utrzymanie w II lidze.
0' 18:40 Jeśli chodzi o flagi Zagłębia, to na płocie wiszą: Niwka, Wojkowice, Sekcja Piaski, Zawiercie, Ostrowy Górnicze, Zagórze, Ząbkowice, Cieszyn, Zagłębie Dąbrowskie, Opętani Wiarą, Working Class, Wiara i Barra Bravas.
0' 18:35 Sosnowiczanie już także są na murawie Ludowego i rozgrzewają się przed tym arcyciekawie zapowiadającym się meczem. Na trybunach pojawiły się flagi Zagłębia, Legii, Olimpii Elbląg, a także dwa okolicznościowe płótna - na jednym napis "Powstańcom chwała Zagłębie nie zapomni!", a na drugim u góry napis "Precz z komuną", na dole "Zagłębie Sosnowiec" a w środku przekreślony wizerunek komunistycznego zbrodniarza Che Guevary.
0' 18:25 Zespół Zawiszy już pojawił się na przedmeczowej rozgrzewce. Są również fanatycy z Bydgoszczy, którzy powoli zapełniają swój sektor.
0' 18:20 Dwie zmiany w składzie Zagłębia w porównaniu do pucharowego meczu z Pelikanem Łowicz. Na prawej pomocy za Lilo zagra Vladimír Bednár, a w ataku w miejsce Michała Filipowicza zobaczymy Marcina Lachowskiego.
0' 18:15 Dzień Dobry Państwu! Witamy ze Stadionu Ludowego! Już za trzy kwadranse rozpocznie się pierwszy w tym sezonie mecz o ligowe punkty. Sosnowiczanie zmierzą się na inaugurację sezonu z Zawiszą Bydgoszcz. Zapraszamy na relację w naszym serwisie.
Trenerzy po meczu z ZawisząTrenerzy po meczu z Zawiszą Marek Chojnacki (trener Zagłębia):
- Pierwsza kolejka jest zawsze dla nas trenerów wielką niewiadomą. Co innego mecz o punkty, a co innego gry kontrolne. Uważam, że poziom tego spotkania mógł nawet tych najbardziej wybrednych momentami zadowolić. My trenerzy dążymy do tego, żeby wynik był poparty grą, to by było optymalnie. Dzisiaj przede wszystkim wynik jest dla nas bardzo ważny, a momentami zagraliśmy przyzwoicie, jak na pierwszą kolejkę. Zawisza nie jest łatwym przeciwnikiem. Maciek mimo, że przegrał dzisiaj to może być zadowolony ze swojego zespołu, ja też jestem zadowolony i to nie tylko z wyniku. Dzisiaj już było widać, że coś się na boisku dzieje. Największy problem mamy w trzeciej strefie. Potrafimy przejść, czy to atakiem pozycyjnym, czy to dłuższą piłką do strefy obronnej przeciwnika, a tam za łatwo ją tracimy i dlatego z tego jest tak mało sytuacji i nad tym musimy pracować, ale to przede wszystkim rola napastników. » Czytaj więcej
Komentarze po zwycięstwie z ZawisząKomentarze po zwycięstwie z Zawiszą Rafał Pietrzak: Większość akcji, które miał Zawisza, wyniknęła po naszych błędach. W przerwie staraliśmy się to poprawić. Wygrywaliśmy 1:0 i dobrze, że udało się ten wynik dowieźć do końca. Zwycięstwo pozwala nam na pewno z optymizmem patrzeć w przyszłość. Szkoda by było odejść z klubu, na razie jestem w Zagłębiu, mam tutaj ważny kontrakt i będę grał jak najlepiej ale tak jak powtarzam, chcę się jeszcze rozwijać. Z tego co wiem, temat Cracovii jest już zamknięty, ale są jeszcze dwie opcje, ale nie chcę zapeszać i podkreślam, że dopóki jestem w Zagłębiu, będę dawał z siebie wszystko. » Czytaj więcej