Na otarcie łez JP, 2017-06-04, 14:25

Zagłębie wygrało z GKS-em Tychy 2:1, ale przegrało walkę o awans do Lotto Ekstraklasy i zakończyło sezon 2016/2017 na trzecim miejscu w tabeli.
Na otarcie łez

Po godnym pożałowania występie w Głogowie piłkarze Zagłębia stracili drugie miejsce w tabeli i w ostatniej kolejce Nice I ligi nie zależeli już tylko od siebie. Panami własnego losu byli piłkarze Górnika Zabrze i przede wszystkim na ich wpadkę musieliśmy liczyć, aby fetować dziś awans.

Zabrzanie nie okazali się takimi frajerami jak Zagłębie czy GKS Katowice i gdy już dostali od losu szansę na awans, to skrzętnie z niej skorzystali i wygrali z Wisłą Puławy. Mecz w Sosnowcu skończył się wcześnie niż spotkanie w Puławach i po końcowym gwizdku na Stadionie Ludowym piłkarze i sztab szkoleniowy wpatrywali się na ławce rezerwowych w ekrany smartfonów, aby sprawdzić co się dzieje w Puławach. Niestety, nie nadeszły stamtąd dobre wieści.

W innych okolicznościach zwycięstwo nad drużyną z Tychów na pewno by bardziej ucieszyło sosnowiecką publicznością, ale mimo pokonania lokalnego rywala, bardziej odczuwało się dziś na Stadionie Ludowym żal po klęsce, jaką było przegranie awansu do Lotto Ekstraklasy. W tym sezonie Nice I liga była tak słaba, że grzechem było z tej słabości nie skorzystać i nie awansować. Trudno liczyć na to, że w kolejnych latach stawka drużyn walczących o awans będzie tak wyrównana, a zarazem tak przeciętna jak w tych rozgrywkach.

Zagłębie drugi kolejny sezon skończyło na trzecim miejscu w lidze, ale w przeciwieństwie do sezonu 2015/2016 nie jest to powodem do dumy i radości. Rok temu jako beniaminek byliśmy objawieniem ligi i ustąpiliśmy miejsca tylko dwójce zdecydowanie najlepszych zespołów - Arce Gdynia i Wiśle Płock. W tym sezonie, zwłaszcza po udanym początku pod kierownictwem Jacka Magiery, w Zagłębiu upatrywano jednego z głównych faworytów do awansu, ale wiosną nie udźwignęliśmy ciężaru. Mimo wielu zawirowań wokół zespołu nie wolno nam było zaprzepaścić takiej szansy.

Dziś w składzie Zagłębia z powodu nadmiaru żółtych kartek zabrakło Arkadiusza Najemskiego i Wojciecha Łuczaka. W obronie zagrała po raz pierwszy czwórka Robert Bartczak, Konrad Budek, Kamil Wiktorski i Žarko Udovičić, a w środku pola wystąpił przesunięty z obrony Łukasz Bogusławski oraz powracający do składu po kontuzji Sebastian Milewski.

Goście objęli prowadzenie w 35. minucie, gdy przeprowadzili kontrę po źle rozegranym rzucie rożnym przez Zagłębie. Sebastian Milewski nie opanował piłki, którą przejął Jakub Świerczok i zagrał na prawo do Marcina Radzewicz, a ten minął Roberta Bartczaka i w sytuacji sam na sam pokonał Wojciecha Skabę. 4 minuty później strzałem zza pola karnego wyrównał Michał Fidziukiewicz. Asystę przy tej bramce zaliczył Tomasz Nowak.

Zwycięstwo dał Zagłębiu Tomasz Nowak, który w 74. minucie wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie piłki ręką przez Daniela Tanżynę. Zanim jednak padła bramka na 2:1, obie drużyny zmarnowały świetne okazje do strzelenia gola. W 69. minucie po podaniu Dawida Ryndaka Tomasz Nowak zza pola karnego trafił w poprzeczkę, a po dwóch minutach z lewego skrzydła dośrodkował Marcin Radzewicz, a Jakub Świerczok spudłował głową z 5 metrów i stracił okazję na zrównanie się w klasyfikacji strzelców Nice I ligi z Igorem Angulo.

Przed nami teraz siedem tygodni przerwy. Zagłębie powróci do gry 22 lipca w Pucharze Polski, a tydzień później wznowi grę Nice I liga.