Lider uratowany JP, 2015-05-20, 21:01

Bramka Jakuba Araka w 89. minucie uratowała remis z MKS-em Kluczbork i prowadzenie Zagłębia w II lidze. Goście prowadzili od 73. minuty po trafieniu Piotra Burskiego.
Lider uratowany

Zagłębie jeszcze w tym sezonie nie wygrało ani jednego meczu w roli lidera II ligi. Jako prowadząca w tabeli drużyna sosnowiczanie przegrali 0:1 z Legionovią Legionowo, zremisowali 1:1 w Stalowej Woli i Puławach, a także dziś z MKS-em Kluczbork. Trafienie najlepszego snajpera Zagłębia sprawiło, że po raz trzeci z rzędu po pełnej rozegranej kolejce sosnowiczanie są liderem, ale na szczycie tabeli jest taki ścisk, że każda kolejna strata punktów może być już opłakana w skutkach i wykluczy naszą drużynę z awansu do I ligi.

Spotkanie pierwszej i trzeciej drużyny w tabeli nie było wielkim widowiskiem. Końcowka była jednak emocjonująca i wzorem spotkań z Rozwojem Katowice, Nadwiślanem Góra, czy Energetykiem ROW-em Rybnik, także i dzisiaj udało się drużynie z Sosnowca odrobić stratę jednej bramki. Nie udało się jednak wywalczyć kompletu punktów.

W roku 2013 Mirosław Kmieć wyśrubował dwie serie. Najpierw w rundzie wiosennej Zagłębie zanotowało 15 meczów bez porażki, a w połowie rundy jesiennej sosnowiczanie w siedmiu kolejnych spotkaniach dzielili się punktami z rywalami. Obecny sztab trenerski jest na drodze do powtórzenia obu tych serii - Zagłębie dzisiaj zaliczyło jedenaste spotkanie bez porażki, a zarazem czwarty kolejny remis.

Pierwsza połowa nie porwała publiczności, która oglądała mecz rozgrywany w ulewnym deszczu. Kibice obejrzeli tyko jeden celny strzał. W 16. minucie po dośrodkowaniu Dawida Ryndaka z prawej strony boiska Jakub Arak odegrał piłkę głową do Konrada Zaradnego, a występujący po raz pierwszy w wyjściowym składzie młodzieżowiec strzelił z kilku metrów zbyt lekko i obronną ręką z tej akcji wyszedł Grzegorz Wnuk.

Drugim wydarzeniem, które nieco ożywiło publikę był uraz biegającej wzdłuż bocznej linii z chorągiewką sędzi Pauliny Baranowskiej. Ucierpiała ona podczas wybicia piłki na aut przez bramkarza Grzegorza Wnuka. Na szcżęście zabiegi masażysty Zagłębia Grzegorza Buczka okazały się skuteczne i pani sędzia mogła kontynuować swoją pracę.

W drugiej części meczu golkipera z Kluczborka sprawdzał z rzutów wolnych Sebastian Dudek. W 52. minucie kapitan Zagłębia spostrzegł, że Grzegorz Wnuk już ruszył do przodu, spodziewając się dośrodkowania, więc postanowił zaskoczyć rywala bezpośrednim strzałem na bramkę. Zabrakło trochę szczęścia i precyzji, bo piłka trafiła w poprzeczkę. Cztery minuty później Sebastian Dudek przymierzył z rzutu wolnego przy słupku kluczborskiej bramki i tym razem Grzegorz Wnuk wybił piłkę na rzut rożny.

Goście mogli sobie stworzyć dobrą okazję strzelecką w 62. minuty, gdy ruszyli z kontrą, ale w bardzo łatwy sposób akcję zepsuł były napastnik Piotr Giel, który podał do kolegi znajdującego się na spalonym. Chwilę później Piotr Giel został zmieniony przez Piotra Burskiego. Szkoleniowiec z Kluczborka miał nosa, wpuszczając tego napastnika. W 73. minucie sfinalizował on dośrodkowanie Marcina Tomaszewskiego z lewej strony boiska i dał drużynie z Opolszczyzny prowadzenie nie tylko na boisku w Sosnowcu, ale także w wirtualnej tabeli II ligi. Z kolei sosnowiczanie, w razie przegranej z MKS-em, spadliby aż na piątą lokatę.

Dla Piotra Burskiego był to trzeci gol strzelony Zagłębiu w barwach trzeciego klubu. W sezonie 2008/2009 trafiał jako piłkarza Gawina Królewska Wola, a sezon później grając w Miedzi Legnica. Minutę po golu napastnik MKS-u mógł po raz drugi wpisać się na listę strzelców. Świetnym podaniem obsłużył go tym razem Wojciech Hober, ale tym razem Piotr Burski przestrzelił z wyśmienitej pozycji.

Doping na Stadionie Ludowym się wzmagał. Kibice chcieli ponieść piłkarzy do kolejnego zwycięstwa i kolejnego odrobienia strat w meczu, w którym na prowadzenie wyszli przeciwnicy. Udało się strzelić - "tylko" lub "aż" - jednego gola. W 89. minucie Mateusz Wrzesień zagrał do Dawida Ryndaka. "Denver" wyłożył piłkę Jakubowi Arakowi, a ten po raz siedemnasty w tym sezonie wpisał się na listę strzelców.

Sosnowiczanie próbowali pójść za ciosem i zdobyć zwycięskiego gola, ale ta sztuka się nie udała. Mecz najlepszego ataku w II lidze (Zagłębie Sosnowiec) z najlepszą obroną (MKS Kluczbork) zakończył się więc podziałem punktów. Teraz przed nami dwa mecze wyjazdowe - w najbliższą niedzielę w Pruszkowie, a w następną w Kołobrzegu. 7 czerwca ostatni mecz sezonu z Puszczą Niepołomice. Czy wtedy będziemy świętowali awans do I ligi, czy przyjdzie nam pogodzić się z faktem, że sezon 2015/2016 będzie ósmym kolejnym na trzecim szczeblu?