Kompromitacja Zagłębia! JP, 2012-11-03, 16:00

Do dzisiejszego meczu toruńska Elana nie wygrała ani jednego meczu w tym sezonie i zdobyła zaledwie jedną bramkę. Przyjechało Zagłębie, torunianie trafili aż dwa razy i zdobyli trzy punkty
Kompromitacja Zagłębia!

(Na zdjęciu: radość piłkarzy Elany po drugiej bramce)

Przed wyjazdem do Torunia liczyliśmy na to, że sosnowiczanie nie będą pierwszym zespołem w tym sezonie, który przegra z Elaną. Niestety, nie po raz pierwszy okazało się, że Zagłębie może reklamować się hasłem "Nie możesz z nikim wygrać? Nie idzie ci w lidze? Nie potrafisz strzelić bramki? Chcesz się przełamać? Zagraj z Zagłębiem!"

W kolejnym meczu byliśmy świadkiem tego, co jest największą bolączką Zagłębia w ostatnim czasie, czyli z nieumiejętnością strzelania bramek z akcji. To był już czwarty kolejny mecz, w którym sosnowiczanom nie udała się ta sztuka. Dwukrotnie udało nam się odnieść w takich spotkaniach zwycięstwa za sprawą precyzyjnych strzałów Marcina Lachowskiego z rzutów wolnych. Gdy tego zabrakło, to nie ma także bramek. Minęły aż 433 minuty od ostatniej bramki zdobytej przez sosnowiczan z gry - w 17. minucie meczu 11. kolejki w Wałbrzychu udało się to Dawidowi Weisowi.

W Toruniu stworzyliśmy sobie dwie dobre sytuacje do zdobycia bramki - obie w pierwszej połowie i w obu przypadkach przed szansą stanął Michał Cyganek. W 15. minucie po podaniu Łukasza Matusiaka Cyganek strzelał z pola karnego, a jego uderzenie sparował Kamil Kamiński. 10 minut później sytuacja była jeszcze lepsza. Po zagraniu Rafała Jankowskiego nasz młodzieżowiec znalazł się w sytuacji sam na sam, mierzył w długi róg i trafił w słupek. W toruńskiej drużynie niecelnie z pola karnego strzelali w pierwszej połowie Marcin Wróbel i Radosław Mikołajczak, a 10 minut przed przerwą po strzale głową Jovana Ninkovicia piłkę na rzut rożny wyekspediował golkiper Elany.

Druga odsłona spotkania była słabsza w wykonaniu Zagłębia, a lepiej zagrali gospodarze, którzy już chyba sobie podświadomie zadawali pytanie "Jeśli nie z Zagłębiem, to z kim?". Nasz zespół dwa razy przeprowadził akcje, które mogły przynieść powodzenie. W 57. minucie po strzale Łukasza Matusiaka w okienko piłkę ponownie na róg wybił Karol Kamiński, a w 74. minucie po przechwycie Matusiaka piłka trafiła na lewą stronę do Dawida Weisa, który z narożnika pola karnego trafił w słupek podtrzymujący siatkę.

W 78. minucie Jerzy Wyrobek poszedł na całość. Chcąc wzmocnić przednią formację, zdjął z boiska Wołodymyra Ostrouszkę. Niestety, już pierwsza akcja Elany, w której w naszej defensywie zabrakło Ukraińca, zakończyła się golem. Około 20 metrów od naszej bramki sfaulowany został Radosław Mikołajczak, a Adam Młodzieniak precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego pokonał Dawida Kudłę.

Zagłębie dostało pierwszy cios, a gdy próbowało jak najszybciej na niego odpowiedzieć, przytrafił się drugi, decydujący cios. Po kontrze z 18 metrów pod poprzeczkę naszej bramki strzelił Marcin Wróbel i trybuny eksplodowały z radości. W ciągu pierwszych 1439 minut sezonu Elana strzeliła zaledwie jedną bramkę. Kolejne pięć minut wystarczyło do zdobycia dwóch bramek.

Sosnowiczanie mieli jeszcze w doliczonym czasie gry szansę na honorowe trafienie, ale Marcin Lachowski już nie jest taki precyzyjny z rzutów wolnych, jak w kilku poprzednich spotkaniach. Tym razem posłał piłkę z 17 metrów nad poprzeczką. Piłkarze oraz prezes Zagłębia sporo nasłuchali się od licznej grupy przyjezdnych kibiców. Nic dziwnego, że po takim występie fani - delikatnie to ujmując - mieli prawo nie być usatysfakcjonowani.