Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Nasze argumenty w walce o stadion w Gazecie Wyborczej gazeta.pl, 2005-02-16, 10:16

Integracja zagłębiowskiej społeczności oraz możliwość organizowania masowych imprez to główne korzyści, jakie zdaniem autorów projektu przyniosłoby zbudowanie nowoczesnego obiektu piłkarskiego w Zagłębiu.
Kilka dni temu napisaliśmy w "Gazecie" o inicjatywie "Zjednoczeni dla Euro 2012". Akcja polegała na zbieraniu podpisów pod petycją do prezydentów miast zagłębiowskich w sprawie włączenia tego regionu w organizację mistrzostw Europy w 2012 roku. Tym samym miała się przyczynić do powstania tam nowego stadionu. Petycja miała trafić na biurka prezydentów i burmistrzów w poniedziałek.

Nie trafiła, a dlaczego tak się stało, wyjaśniają jej autorzy. "Uważamy, że sprawa przybrała inny obrót od zamierzonego i w tym momencie nasza inicjatywa kojarzy się głównie z mało realną, acz szczytną ideą ME 2012 w Zagłębiu Dąbrowskim. W istocie idea ME 2012 w Polsce i na Ukrainie ma być pomocna w promowaniu idei nadrzędnej, czyli budowy stadionu Zagłębia Dąbrowskiego" - napisali członkowie grupy inicjatywnej. Nie chcą, by ich nazwiska ukazały się w "Gazecie", by nie zostać posądzonymi, że chcą w ten sposób zyskać popularność przed zbliżającymi się wyborami.

Członkowie grupy podają natomiast osiem argumentów za poparciem inicjatywy budowy stadionu Zagłębia Dąbrowskiego.

1. Czy jest to sprawa polityczna?

Powszechność poparcia, czyli od prawa do lewa i poprzez środek sceny politycznej, oraz poparcie środowisk niezwiązanych z polityką świadczą o tym, że sprawa jest ponadpartyjna - jest po prostu zagłębiowska.

2. Czy warto budować nowy obiekt, skoro Stadion Ludowy czeka na dalszą modernizację?

Kluczową sprawą jest własność gruntów. Nonsensem jest wydawanie dziesiątków milionów publicznych pieniędzy na obiekt, który leży na kilku prywatnych działkach. Koszt odkupienia jest tak wysoki, że lepiej te środki wydać na projekt i przygotowanie nowego terenu.

3. Czy trzeba budować od razu stadion z 30-tysięczną widownią?

Nie, bowiem biorąc pod uwagę realne potrzeby Zagłębia Sosnowiec, można wybudować obiekt 22-tysięczny i w przypadku przyznania nam prawa organizacji ME rozbudować obiekt o kolejne 8 tys. miejsc (zostawić miejsce za jedną z bramek, budując niską trybunkę dla kibiców gości).

4. Co dalej ze Stadionem Ludowym?

Biorąc pod uwagę argumenty zwolenników lekkiej atletyki, można, tak jak w przypadku stadionu Zawiszy Bydgoszcz, zainwestować stosunkowo niskie środki w położenie tartanowej bieżni. To pozwoli na organizację mityngów lekkoatletycznych.

5. Kto poniesie ewentualne koszty utrzymania obiektu?

Niestety, takie obiekty muszą być utrzymywane z pieniędzy publicznych. Niemniej jednak nowoczesne obiekty mają wiele przestrzeni pod trybunami, którą można wynająć na działalność komercyjną. Zmniejszy to koszty utrzymania.

6. Jakie korzyści może przynieść nowoczesny stadion Zagłębia Dąbrowskiego?

Integracja społeczności zagłębiowskiej wokół wspólnego celu budowy stadionu, który byłby obiektem reprezentacyjnym, tak jak np. katowicki Spodek. Możliwość wykorzystania obiektu w celach promocji naszego regionu, np. targi międzynarodowe (energetyczne, hutnicze, motoryzacyjne itd.), co również może zniwelować koszty jego utrzymania. Możliwość organizacji masowych imprez kulturalnych - koncerty artystów światowego formatu, festiwale, Dni Zagłębia, WOŚP. Korzyści, jakie może przynieść organizacja ME, nie trzeba uzasadniać.

7. Czy możliwa jest współpraca miast Zagłębia?

Jak wiadomo stadion Zagłębia już jest wpisany w strategię rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego, która niedawno została ratyfikowana przez prezydentów i burmistrzów miast regionu. Widać więc, że nasi samorządowcy chcą współpracować. Ponadto przykład Trójmiasta dowodzi, że można budować wspólnie duży obiekt sportowy.

8. Jakie byłyby koszty nowego stadionu?

Okazuje się, że wykorzystanie nowych technologii budowlanych radykalnie zmniejsza koszty. Przykładem są Kielce gdzie za 40 mln zł wyrasta stadion o pojemności 16 tys., zadaszony i ze sztucznym oświetleniem. Zatem jedna trzecia środków własnych - rozłożona proporcjonalnie - nie jest czymś przerastającym możliwości budżetowe naszych miast.

  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
7 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Michał Janota, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen,  Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Paweł Szostek, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
8 - 
Sebastian Bonecki
7 - Dominik Jończy

6 - Ołeksij Bykow

4 - 
Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
3 -
Maksymiian Rozwandowicz, Michał Janota, Konrad Wrzesiński,
2 - Kamil Biliński, Patryk Caliński, Dean Guezen,  Mateusz Kos, William Remy, Dominik Sokół, Marcel Ziemann
1 - Juan Camara, Ołeksij Dowhyj,  Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Hubert Matynia, Antonio Pavić,  Artem Polarus,   Artem Suchoćkyj, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Sebstian Bonecki, Marek Fabry, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
5 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Kamil Bębenek, Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Bartosz Martosz, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
5 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz, Kacper Wołowiec
2 - Kamil Bębenek, Mateusz Mielczarek,
1 - Michał Barć, Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica 2024-04-27, 20:00GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-06, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 2024-05-12, 12:40Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-18, 15:00Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 2024-05-26, 15:00Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony