Beniaminek lepszy od spadkowicza JP, 2019-08-03, 19:53

W meczu 2. kolejki Fortuna I ligi Zagłębie Sosnowiec po słabej grze przegrało z Olimpią Grudziądz 0:1. Jedyną bramkę zdobył w 75. minucie Tiago Alves.
Beniaminek lepszy od spadkowicza

Powiedzieć, że Zagłębie źle rozpoczęło sezon 2019/2020, to nic nie powiedzieć. Sosnowiczanie tydzień temu mieli mnóstwo szczęścia i zdobyli jeden punkt w starciu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, ale w starciu z beniaminkiem, który tydzień temu z przytupem zainaugurował rozgrywki, już nie było tyle szczęścia.

Trener Radosław Mroczkowski dokonał trzech zmian w porównaniu do meczu z Podbeskidziem. Kontuzjowanego Rafała Grzelaka zastąpił na lewej obronie debiutujący w naszym zespole Wojciech Słomka. Przed tygodniem w środku pola słabo wypadli Jakub Sinior i Patryk Mularczyk, których w trakcie meczu zastąpili Kacper Radkowski i Filip Karbowy i dziś właśnie ci zawodnicy rozpoczęli mecz w wyjściowym składzie. Dla odmiany szkoleniowiec gości rozpoczął mecz takim samym składem, jaki przed tygodniem rozpoczął wygrany 5:0 mecz z Chrobrym Głogów.

Pierwsze 6 minut mogło dawać nadzieję, że mecz Zagłębia z Olimpią będzie ciekawym widowiskiem, bo najpierw po strzale Roberta Ziętarskiego zza pola karnego piłka przeszła obok bramki sosnowiczan, a kilka minut później po dośrodkowaniu Stanisława Biłenkiego z woleja nad poprzeczką uderzył Fabian Piasecki.

Niestety, potem długo nic godnego uwagi się nie działo na Stadionie Ludowego. Z ciekawszych elementów pierwszej części spotkania można tylko wspomnieć o rozegraniu rzutu wolnego w 30. minucie, gdy Patryk Małecki po ziemi zagrał do wybiegającego Fabiana Piaseckiego, w ten z pierwszej piłki zagrał w pole karne do Szymona Pawłowskiego. W sfinaliowaniu akcji przeszkodził naszemu kapitanowi bramkarz gości. 10 minut później zza szesnastki uderzał Maciej Kona i piłka minęła bramkę Matko Perdijicia.

Do przerwy żadnej z drużyn nie udało się oddać choćby jednego celnego strzału. Po przerwie podobny stan rzeczy utrzymywał się dosyć długo. Dopiero w 67. minucie zgromadzeni na trybunach Ludowego obejrzeli pierwszy strzał na bramkę. Uderzał najlepszy strzelec Fortuna I ligi po pierwszej kolejce Omran Haydary, a Matko Perdijić odbił piłkę przed siebie. Siedem minut wcześniej piłka otarła się natomiast o górną część poprzeczki po uderzeniu Konrada Handzlika zza pola karnego.

Cztery minuty później golkiper Zagłębia udanie interweniował po strzale Tiago Alvesa z lewej strony pola karnego, ale w 75. minucie broniący bramki sosnowiczan Chorwat był już bez szans. Na prawej stronie pola karnego z dwoma rywalami poradził sobie Omran Haydary i dograł w pole bramkowego do Portugalczyka, a ten strzelił bramkę, która jak się później okazało, dała zwycięstwo beniaminkowi z Grudziądza.

Goście mogli zamknąć mecz w 86. minucie, gdy po źle rozegranym przez Zagłębie rzucie rożnym ruszyli z kontrą i w sytuacji sam na sam z Matko Perdijiciem znalazł się Bartosz Nowicki. Bramkarz sosnowiczan wyszedł z tej konfrontacji obronną ręką. Dwie minuty później sosnowiczanie oddali jedyny w całym meczu celny strzał na bramkę Olimpii. Po uderzeniu Szymona Pawłowskiego zza pola karnego piłkę na rzut rożny wybił Jakub Lemanowicz.

Dla Olimpii Grudziądz było to trzecie kolejne zwycięstwo na Stadionie Ludowym. Zespół z Grudziądza w sezonie 2016/2017 wygrał u nas 5:3, a przed dwoma laty mecz zakończył się takim samym wynikiem jak dzisiaj.

Postawa Zagłębia z pewnością musi być powodem do zaniepokojenia. Nowo budowana drużyna teoretycznie miała się zgrywać i z każdym meczem grać coraz lepiej, tymczasem nie widać żadnego progresu w stosunku do meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a wręcz przeciwnie. Gra wygląda coraz gorzej, mnożą się proste błędy i naprawdę trudno o optymizm.

Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz 0:1 (0:0)
0:1 Tiago Alves 75

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 7. Tomasz Nawotka, 25. Piotr Polczak, 66. Płamen Kraczunow, 98. Wojciech Słomka - 10. Stanisław Biłeńkyj (71, 9. Mateusz Szwed), 17. Kacper Radkowski, 14. Filip Karbowy, 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki (62, 77. Błażej Radwanek) - 99. Fabian Piasecki (74, 19. Michał Góral).

Olimpia: 99. Jakub Lemanowicz - 25. Damian Ciechanowski, 28. Ivan Očenáš, 18. Lukáš Ďuriška, 6. Ariel Wawszczyk - 7. Tiago Alves (85, 71. Remigiusz Szywacz), 21. Maciej Kona, 10. Robert Ziętarski, 23. Konrad Handzlik (68, 9. João Criciúma), 17. Jakub Łukowski (79, 70. Bartosz Nowicki) - 11. Omran Haydary.

żółte kartki: Biłeńkyj, Radkowski, Piasecki - Tiago Alves, João Criciúma.

sędziował: Marek Opaliński (Legnica).