13. Sebastian Markiewicz
29. Marcin Grabowski

Trener: Leszek Ojrzyński
0:1 - Sławomir Ogłaza 2' 1:1 - Paweł Posmyk 90'
24' Wojciech Białek 40' Sławomir Ogłaza 40' Jakub Dziółka 78' Sławomir Ogłaza 78' Sławomir Ogłaza

(29' 18. Dawid Świerk;
85' 5. Marcin Czerwiński)

Trener: Jerzy Brzęczek
Sędziowie: Sebastian Tarnowski - Piotr Piejko, Waldemar Socha (Wrocław)

W akcie protestu przeciwko panującym w naszym kraju represjom wobec środowisk kibicowskich, fanatycy Zagłębia zdecydowali, że na dzisiejszym meczu nie będą prowadzić dopingu i nie wywieszą flag. Niemy protest trwał aż do końcówki spotkania i o tym, jaki wpływ ma doping na postawę zawodników na boisku można się było przekonać właśnie w ostatnich minutach meczu, gdy nasi zawodnicy zagrali o wiele lepiej niż przez całą wcześniejszą częśc spotkania.

Zagłębie miało tej wiosny dosyć długą serię meczów, w których strzelało gole w początkowej fazie meczu. Tym razem sosnowiczanom przyszło jednak zmierzyć się z szybko straconą bramką. Już w 2. minucie spotkania goście mieli rzut wolny z prawej strony boiska. Piłkę w pole karne dośrodkował Paweł Kowalczyk, a na bramkę Zagłębia strzelał Sławomir Ogłaza. Jego pierwsze uderzenie zostało odbite przez Ołeksija Szlakotina, ale przy dobitce nasz golkiper już nie miał nic do powiedzenia.

Próby doprowadzenia do wyrównania pełzły na niczym za sprawą fatalnej postawy Zagłębia. Sosnowiczanie nie potrafili zagrozić gościom nawet z rzutów wolnych, które wydają się przecież idealną okazją na strzelenie bramki, ale jak o tym myśleć, gdy piłka dolatuje tylko do muru i nawet nie trafia w pole karne?

O pierwszej połowie meczu lepiej więc zapomnieć, bo była to jedna z najgorszych pierwszych części spotkania, jakie mieliśmy możliwość oglądać na Ludowym w tym sezonie. Żenującą kopaninę z trybuny VIP obserwował aktualny mistrz Niemiec, były mistrz Polski i obecny kapitan narodowej kadry Jakub Błaszczykowski. Z tego, co na boisku prezentowali jego mniej utalentowani koledzy, na pewno nie miał prawa być zadowolony.

Leszek Ojrzyński już w przerwie meczu dokonał dwóch zmian. Na drugą połowę nie wyszli Michał Grunt i Wojciech Białek, a w ich miejsce pojawili się Ireneusz Gryboś i Krzysztof Napora. Pierwszą szansę na zdobycie bramki w II połowie stworzyli sobie jednak goście. W 49. minucie Maciej Gajos uderzył z linii pola karnego i trafił w nogi interweniującego Ołeksija Szlakotina.

W 73. minucie ponownie sosnowiczan uratowała interwencja naszego bramkarza. Po podaniu Macieja Gajosa do Piotra Ceglarza Ołeksij Szlakotin zmuszony był do wyjścia aż poza pole karne i wykopu piłki. 5 minut po tym wydarzeniu drugą żółtą kartkę obejrzał strzelec bramki dla Rakowa Sławomir Ogłaza i Zagłębie do końca meczu grało z przewagą jednego zawodnika.

Parę minut później, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przerwano niemy protest i obie grupy kibicowskie zajęły się dopingiem. Nie zabrakło oczywiście hitu kibicowskiej listy przebojów "Donald, matole, Twój rząd obalą kibole!". Ożywienie na trybunach wyraźnie pomogło naszym graczom, którzy w końcu zaczęli grać lepiej.

W 85. minucie doskonałej sytuacji nie wykorzystał Ireneusz Gryboś, który po dośrodkowaniu Marcina Strojka i zgraniu piłki głową przez Jakuba Dziółka fatalnie spudłował z bliska! 2 minuty później z autu piłkę w pole karne wrzucił Marcin Strojek, obrońcy Rakowa zbili ją wprost pod nogi Krzysztofa Napory, a ten huknął w kierunku okienka i świetna interwencja Mateusz Kosa uratowała Raków przed stratą gola.

Wyrównująca bramka padła w końcu w 90. minucie spotkania. Z rzutu wolnego z lewej strony boiska piłkę wrzucił w pole karne Krzysztof Markowski, a Paweł Posmyk strzelił głową w długi róg i nie dał szans golkiperowi Zagłębia. Minutę później Paweł Posmyk mógł zostać jeszcze większym bohaterem Zagłębia, ale po błędzie obrony Rakowa z około 7 metrów w sytuacji sam na sam strzelił nad poprzeczką! To była naprawdę wielka sztuka nie trafić w bramkę w tej sytuacji.

Gdy sosnowiczanie jeszcze rozmyślali o pudle Pawła Posmyka w nasze pole karne wpadł Maciej Gajos i po jego strzale po raz kolejny uratował nas Ołeksij Szlakotin. Zagłębie jest niepokonane od dziewięciu spotkań, ale to naprawdę marna pociecha, bo nie zostanie osiągnięty podstawowy cel oczekiwany przez kibiców, czyli awans do I ligi.

90.0000
90+5' gwizdek Po 49 minutach i 9 sekundach kończy się II połowa.
90+2' Ufff!!! Mógł być gol dla Rakowa. Maciej Gajos wpadł w pole karne, strzelił z około 13 metrów i Ołeksij Szlakotin sparował piłkę na róg.
90+1' Jak on tego nie trafił???? Vladimir Bednar dośrodkował z prawej strony boiska. Błąd popełnił jeden z obrońców Rakowa, chyba to był Piotr Mastalerz. Piłka spadła pod nogi Pawła Posmyka, a ten z 7 metrów strzelił nad poprzeczką.
90' doliczony czas Jeszcze 4 minuty.
90' gol - piłka nożna 1:1 GOOOOOL!!! Z rzutu wolnego z lewej strony boiska dośrodkował Krzysztof Markowski, a Paweł Posmyk posłał piłkę głową do bramki.
89' Zagłębie ostro naciera, a Raków desperacko się broni - tak wyglądają ostatnie minuty tego meczu.
88' "Donald, matole, Twój rząd obalą kibole!" - głośno krzyczą obie ekipy kibicowskie. Brawo!
87' Z autu piłkę wrzucił Marcin Strojek. Małe zamieszanie w polu karnym, piłka trafia na 16. metr do Krzysztofa Napory, który mierzy w samo okienko, ale na miejscu jest Mateusz Kos.
86' Jest doping! "Piłka nożna dla kibiców" - śpiewają obie grupy, potem fani Rakowa zaśpiewali coś o swoim zespole, a nasi fanatycy odpowiedzieli "Chuj z zakazami"
85' Z prawej strony boiska dośrodkował Marcin Strojek, Jakub Dziółka przedłużył podanie głową, a zamykający akcję Ireneusz Gryboś fatalnie spudłował z bliska!
85' zmiana Trzecia zmiana w Rakowie - Marcin Czerwiński za Dawida Świerka.
84' Z prawej strony boiska dośrodkował Vladimir Bednar i po efektownej interwencji jednego z obrońców Rakowa mamy róg.
83' Rzut rożny dla Zagłębia - dośrodkował Michał Żółtowski, a zamykający akcję Krzysztof Markowski dostał piłką w biodro i wyszła ona poza boisko.
82' zmiana Ostatnia zmiana w Zagłębiu - obrońca Marcin Strojek wchodzi za pomocnika, a nawet czasami napastnika Patryka Stefańskiego.
82' Kolejny fatalnie rozegrany rzut wolny przez Zagłębie. Która to już taka głupia strata dzisiaj.
81' Kibice Zagłębia wywiesili flagę "Wiarę", a niezorganizowana grupa kibiców Rakowa wywiesza flagę "Raków - The Religion"
80' Jakieś ruchy rozpoczęły się na trybunach. Chyba będzie koniec niemego protestu i zacznie się doping.
79' zmiana Druga zmiana w Rakowie - za Piotra Ceglarza na boisko wszedł Mateusz Górecki. To jest zmiana wymuszona kartką dla Sławomira Ogłazy.
78' druga żółta -czerwona Za faul na Ireneusz Grybosiu Sławomir Ogłaza obejrzał żółtą kartkę, a ponieważ było to już drugie jego "żółtko", to strzelec bramki udaje się już do szatni
78' Dobrze zapowiadająca się akcja Rakowa, ale Piotr Ceglarze potknął się z prawej strony boiska i nie potrafił dokładnie podać.
77' Dwa rzuty rożne dla Zagłębia, ale oba nie są warte wspomnienia
76' Na boisku jest tak nudno i nic się nie dzieje, że nawet nasz kamerzysta odwrócił obiektyw od murawy i kręci jakiegoś ptaka.
73' Dośrodkowanie Michała Żółtowskiego na krótki słupek. Piłka od razu wybita głową przez graczy Rakowa. Kontra, Maciej Gajos wypuszcza Piotra Ceglarza i Ołeksij Szlakotin musiał wyjść na 20. metr, aby zapobiec zagrożeniu.
73' Marcin Lachowski strzelił z 20 metrów, piłka odbiła się od nogi Arkadiusza Hyry i wyszła na róg.
72' Krzysztof Napora podał do Ireneusza Grybosia. Błąd obrońcy gości, ale od razu naprawiony i strzał Grybosia jest natychmiast zablokowany.
69' Vladimir Bednar dośrodkował w pole karne z rzutu wolnego, ponownie strzelał głową Paweł Posmyk, ale tym razem gorzej i nawet się za głowę złapał po oddaniu strzału.
68' Z prawej strony boiska dośrodkował Vladimir Bednar. Zamieszanie w polu karnym, piłka odbija się, leci do góry, zamykający akcję Paweł Posmyk strzela głową, a Mateusz Kos broni.
68' Adrian Pluta przebiegł środkiem boiska około 50 metrów i powstrzymał go dopiero przed polem karnym udany wślizg Jakuba Dziółki.
66' zmiana Trzecia zmiana w Zagłębiu - Paweł Posmyk za Michała Filipowicza.
62' Piotr Mastalerz wrzucił piłkę z prawej strony w pole karne. Maciej Gajos przewrócił się w starciu z Vladimirem Bednarem i Sławomirem Jarczykiem, ale sędzia nakazał grać dalej.
60' Patryk Stefański podał w kierunku Marcina Lachowskiego, "Lacha" przepuścił piłkę pod nogą, licząc na to, że do akcji włączy się Michał Filipowicz, ale gracze Rakowa rozgryźli ten manewr i Łukasz Kowalczyk przejął piłkę.
58' Krzysztof Markowski zagrał ze środka boiska na lewą stronę do Michała Żółtowskiego, który dośrodkował lewą nogą. Piłka przeleciała nad polem karnym na wysokości nieosiągalnej dla nikogo, a potem wyszła na aut przy narożnej chorągiewce. Krzysztof Napora biegł do niej, ale nie zdążył.
57' Jakub Dziółka do Patryka Stefańskiego, Patryk Stefański do Ireneusza Grybosia. Złe przyjęcie, strata piłki.
54' Kibice w ramach protestu dzisiaj nie prowadzą dopingu i tak nam się wydaje, że chyba piłkarze także w pewien sposób postanowili się dołączyć do tego protestu. Przynajmniej na to wskazuje ich postawa i to, co się dzieje na boisku.
50' Zmiany w składzie spowodowały również zmiany w ustawieniu. Krzysztof Markowski cofnął się na środek pomocy. Michał Filipowicz zszedł z prawej strony pomocy do środka, Krzysztof Napora wszedł na prawą pomoc, a Ireneusz Gryboś do ataku. Czy te roszady dadzą jakiś efekt?
49' Błąd Krzysztofa Napory. Piłkę przed polem karnym Zagłębia przejmuje Maciej Gajos. Uderza w kierunku bramki, ale uderzenie stopuje nogą Ołeksij Szlakotin.
48' Krzysztof Napora spróbował dośrodkowania z prawej strony boiska, ale piłka trafiła prosto w ręce Mateusza Kosa.
47' Największą atrakcją dzisiejszego meczu jest wizyta Jakuba Błaszczykowskiego. W przerwie udzielał wywiadów telewizyjnych, a potem rozdawał autografy, pozował do zdjęć i przybijał piątki z młodymi fanami piłki nożnej.
46' gwizdek Rozpoczęła się II połowa spotkania.
46' zmiana Dwie zmiany przed rozpoczęciem II połowy w Zagłębiu - Krzysztof Napora za Michała Grunta i Ireneusz Gryboś za Wojciecha Białka.
45+1' gwizdek Po 46 minutach gry sędzia przerwał tę żenującą kopaninę. Raków prowadzi 1:0 po bramce strzelonej już w 2. minucie. Piłkarzy Zagłębia schodzących do szatni żegnają bardzo krytyczne słowa.
45' doliczony czas Sędzia doliczył minutę do pierwszej połowy meczu.
45' Co ten Michał Filipowicz wyprawia dzisiaj? Już drugi raz miał wrzucić piłkę w pole karne z rzutu wolnego z lewej strony boiska i już drugi raz trafia piłką w mur, a ten mur naprawdę był skromny, bo zaledwie dwuosobowy.
42' Z rzutu rożnego dośrodkował Paweł Kowalczyk. Piłkę głową w stronę bramki skierował Adrian Pluta, a stojący na linii bramkowej i pilnujący słupka Michał Żółtowski wyręczył Ołeksija Szlakotina i wybił piłkę nogą, ratując Zagłębie przed utratą drugiej bramki.
42' Piotr Mastalerz ponownie strzelił z prawej strony boiska prawą nogą i znowu piłka się o kogoś otarła i wyszła na róg.
40' żóta kartka Żółta kartka dla Sławomira Ogłazy. Obaj obejrzeli te kartki za jakieś wzajemne przepychanki i nieporozumienia w polu karnym przed wykonaniem przez Zagłębie rzutu wolnego.
40' żóta kartka Żółta kartka dla Jakuba Dziółki
39' Wojciech Białek dośrodkował piłkę w pole karne, ale tam sytuację opanowali gracze Rakowa. Jeden z nich nawet popisał się dosyć efektownym wybiciem.
38' Nuda, brak akcji, nic się nie dzieje.
35' Vladimir Bednar ładnie włączył się do akcji prawą stroną boiska, spojrzał w pole karne, tam był Patryk Stefański. Po chwili dośrodkował prawą nogą, ale to zagranie pozostawiało bardzo wiele do życzenia.
33' Rzut wolny dla Rakowa z około 40 metrów. Wysoko nad bramką piłkę posłał Paweł Kowalczyk. Można złośliwie powiedzieć, że ten strzał był adekwatnym odzwierciedleniem poziomu tego spotkania.
29' zmiana Pierwsza zmiana w Rakowie - Dawid Świerk wszedł za Kamila Witczyka.
29' Artur Lenartowski uderzył z 25 metrów po ziemi. Piłka przeszła po ręce naszego bramkarza i wyszła na rzut rożny.
27' Właśnie zauważyliśmy, że w loży VIP siedzi aktualny mistrz Niemiec, były mistrz Polski, kapitan reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski. Coś nam się wydaje, że poziomem tego meczu nie jest zachwycony, bo to nie jest Bundesliga, tylko polska II liga zachodnia.
25' Michał Grunt zdecydował się na strzał z około 20 metrów. Kopnął lewą nogą i tylko trafił w bandę reklamową. Na pocieszenie dodamy, że tę bandę, która jest najbliżej bramki.
24' żóta kartka Wojciech Białek ukarany żółtą kartką za faul na Kamilu Witczyku.
23' Rzut wolny dla Zagłębia z lewej strony boiska po faulu Piotra Mastalerza na Patryku Stefańskim. Dośrodkowania próbował Michał Filipowicz, ale zdecydowanie mu nie wyszło - trafił w głowę skaczącego w murze Piotra Ceglarza.
20' Piotr Mastalerz strzelił mocno prawą nogą zza pola karne. Piłka zmierzała w długi róg i Ołeksij Szlakotin uratował nas od straty bramki, wybijając futbolówkę na rzut rożny.
20' Michał Żółtowski wrzucił piłkę z autu w pole karne, Adrian Pluta podbił futbolówkę do góry, a Mateusz Kos złapał ją w ręce.
18' Najpierw Wojciech Białek z własnej połowy wrzucał piłkę w pole karne w kierunku Marcina Lachowskiego, a piłkę wybił głową Adrian Pluta, a za chwilę z prawej strony boiska centrował Vladimir Bednar i tym razem piłkę złapał Mateusz Kos.
16' Marcin Lachowski próbował uruchomić Michała Grunta na lewej stronie pola karnego, ale zagranie było trochę za mocne i nasz młodzieżowiec nie miał szans na opanowanie piłki.
14' Z narożnika boiska dośrodkował Maciej Gajos. Zawodnikom Rakowa nie udało się oddać strzału, ale też nie stracili piłki, choć aby ją zachować, wybijali aż na własną połowę.
14' Piotr Mastalerz dośrodkował piłkę z prawego skrzydła, a Vladimir Bednar wybił ją na róg.
11' Kolejny rzut wolny dla Zagłębia. Tym razem z prawej strony boiska. Miękko piłkę dośrodkował Vladimir Bednar, do futbolówki skakał Marcin Lachowski, musnął ją głową i to by było na tyle. Aut dla Rakowa, chociaż "Lacha" próbował przekonać arbitra, że powinien być aut dla nas.
10' Rzut wolny dla Zagłębia z ponad 30 metrów. Mocno prawą nogą strzelał Vladimir Bednar. Udało się tym strzałem sforsować mur, ale piłka trafiła w stojącego w polu karnym Adriana Plutę.
8' Raków znowu w natarciu. Piotr Ceglarz posłał piłkę w pole karne, Sławomir Jarczyk ją wybił na 18. metr, a Artur Lenartowski mocno strzelił lewą nogą i posłał piłkę obok słupka.
6' A propos bramki - warto wspomnieć o tym, że chociaż kibiców Rakowa nie ma w Sosnowcu w zorganizowanej grupie i nie ujawnili swoich barw, to strzelec bramki doskonale wiedział, w którym sektorze siedzą fanatycy z Częstochowy i od razu po golu pobiegł się cieszyć w ich stronę. Brawo!
5' Rzut wolny dla Zagłębia z około 28 metrów. Do piłki podszedł Krzysztof Markowski, strzelił prawą nogą, próbował posłać piłkę nad murem, ale trafił w głowę stojącego w murze Łukasza Kowalczyka.
2' gol - piłka nożna 0:1 Nie minęły jeszcze 2 minuty gry, a Raków już prowadzi. Rzut wolny z prawej strony boiska. Piłkę lewą nogą w pole karne posłał Paweł Kowalczyk. Futbolówka trafiła do Sławomira Ogłazy. Jego pierwsze uderzenie odbił Ołeksij Szlakotin, ale przy dobitce nie miał już najmniejszych szans.
1' gwizdek 18:00 Jupitery zostały włączone, a mecz się rozpoczął. Zaczął Raków.
0' 17:58 Nieśmiałe brawa powitały wychodzących z tunelu. Sędziowie z Wrocławia zaprezentują się dzisiaj w czarnych strojach z żółtymi wstawkami, Zagłębie na czerwono-zielono-biało, a Raków cały na niebiesko.
0' 17:55 Jupitery jeszcze nie świecą, ale przy takim zachmurzeniu chyba trzeba je będzie w trakcie meczu włączyć, aby nie rozgrywać spotkania w takich ciemnościach, jak podczas niesławnego meczu z Kotwicą Kołobrzeg jesienią 2008. Piłkarze poszli z rozgrzewki do szatni i pewnie zaraz wyjdą na boisko, a deszcz pada coraz mocniej. tzw. dach licencyjny jeszcze chroni nasz sprzęt przed deszczem, ale obawiamy się, że wkrótce może być gorzej.
0' 17:50 Dla zainteresowanych warunkami atmosferycznymi w Sosnowcu - mniej więcej do 16:30 było ciepło, a nawet parno, potem nadeszło trochę ciemnych chmur, parę razy w oddali grzmotnęło i błysnęło. Teraz już nie ma tych najgorszych chmur, poszły one już sobie w inną stronę, ale za to lekko się rozpadało, co nie jest najlepszą wiadomością i zrobiło się chłodniej, a to dla odmiany nie jest takie złe.
0' 17:45 W składzie Zagłębia, jak to często bywa, zmiany w porównaniu do poprzedniego meczu. Na ławce usiedli Paweł Posmyk i Marcin Grabowski, którzy tydzień temu w Tychach wybiegli w podstawowej jedenastce. W ich miejsce do wyjściowego składu wskoczyli Jakub Dziółka i Michał Grunt. Może to nagroda za bramkę w Tychach? Wtedy najpierw piłkę głową zagrał Dziółka, potem Grunt, a akcję wykończył celnym strzałem Marcin Lachowski.
0' 17:40 ...oficjalnie kibice Rakowa nie mogli pojawić się na Stadionie Ludowym w zorganizowanej grupie i nie mogli zasiąść w przeznaczonym dla nich sektorze gości. Ale od czego jest kibicowska solidarność w czasach represji? Fani Rakowa są dzisiaj na naszym stadionie (chociaż nie w sektorze gości) pomimo tego, że drogi dojazdowe na Ludowy dzisiaj wyjątkowo szczelnie obstawione były przez patrole policyjne, które jakoś szczególnie spoglądały swoim wzrokiem na przednie zderzaki, a więc miejsca, gdzie zainstalowane są tablice rejestracyjne. Zapewne mieli za zadanie wyszukać tablice z wyróżnikiem SC.
0' 17:35 Kibice Rakowa mają wyjątkowego pecha. Sosnowiec jest dla nich najbliższym pod względem odległości wyjazdem (ze stadionu Rakowa na Stadion Ludowy można spokojnie dojechać w 45 minut, chyba że gdzieś po drodze są korki, ale teraz już łatwiej jest przejechać przez Siewierz, bo po wybudowaniu obwodnicy zamknięto lewoskręty na newralgicznym skrzyżowaniu), a także jednym z najatrakcyjniejszych pod względem kibicowskim. Pamiętamy, że dwa lata temu podczas inaugurującego rundę wiosenną meczu z Rakowem pojawiła się bardzo liczna grupa fanów spod Jasnej Góry. W ubiegłym sezonie fanatycy Rakowa nie mogli zjawić się na Ludowym ze względu na zamknięcie Stadionu Ludowego przez wojewodę Zygmunta Łukaszczyka z Platformy Obywatelskiej, a dzisiaj....
0' 17:30 Witamy ze Stadionu Ludowego. Po dwóch poprzednich remisowych meczach piłkarze Zagłębia praktycznie pozbawili się szansy na zajęcie drugiego miejsca w tabeli. Po nagonce na środowiska kibicowskie i zakazie organizowania wyjazdów kibice Zagłębia zrezygnowali z efektownej oprawy przygotowywanej na to spotkanie i zamiast dopingu ma dzisiaj być milczący protest.
Skrót meczu: Zagłębie - RakówSkrót meczu: Zagłębie - Raków Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu 30. kolejki II ligi zachodniej pomiędzy Zagłębiem Sosnowiec a Rakowem Częstochowa (1:1). W skrócie obie bramki, najlepsze sytuacje oraz atmosfera na trybunach Stadionu Ludowego. » Czytaj więcej
Pomeczowe wypowiedzi zawodnikówPomeczowe wypowiedzi zawodników Zapraszamy do lektury pomeczowych rozmów z zawodnikami Zagłębia. O skomentowanie dzisiejszego spotkania poprosiliśmy Pawła Posmyka, Patryka Stefańskiego oraz Ołeksija Szlakotina. » Czytaj więcej
Zdjęcia z meczu z RakowemZdjęcia z meczu z Rakowem Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dzisiejszego meczu pomiędzy Zagłębiem Sosnowiec a Rakowem Częstochowa. Jak zwykle, prezentujemy fotki z wydarzeń boiskowych oraz tego, co działo się na trybunach. » Czytaj więcej
Trenerzy po meczu z RakowemTrenerzy po meczu z Rakowem Podsumowując spotkanie, trenerzy obu drużyn uznali wynik remisowy za sprawiedliwy. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak na pewno wszyscy powinni czuć ogromny niedosyt, bo obie drużyny miały w końcówce sytuacje w których mogły, a nawet powinny strzelić zwycięską bramkę. Zapraszamy do lektury zapisu z konferencji prasowej po meczu Zagłębie - Raków. » Czytaj więcej