Wczorajsze zwycięstwo 3:0 nad Stalą Stalowa Wola dało drużynie Zagłębia awans do 1/4 finału Pucharu Polski. Nasz zespół uchodził swego czasu za specjalistę od tych rozgrywek (sosnowiczanie aż czterokrotnie triumfowali w PP), ale ostatni ćwierćfinał osiągnął aż 27 lat temu.
W XXVIII edycji PP, w sezonie 1982/83 pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec rozpoczęło rozgrywki od 1/16 finału, pokonując po rzutach karnych trzecioligową Siarkę Tarnobrzeg (w regulaminowym czasie gry było 0:0).
W 1/8 finału sosnowiczanie zmierzyli się z pierwszoligową Pogonią w Szczecinie. Awans do ćwierćfinału Pucharu Polski zapewnił dopiero w 117. minucie meczu Włodzimierz Mazur. W 1/4 fianału na sosnowiczan czekała występująca wówczas w III lidze Lechia Gdańsk. Spotkanie rozegrano 16 marca 1983 roku w Starogardzie Gdańskim i Lechia nieoczekiwanie wyeliminowała sosnowiczan, zwyciężając 1:0.
Gdańszczanie w tamym sezonie jako trzecioligowiec dokonali nie lada wyczynu, gdyż zdołali awansować do drugiej ligi, zdobyli Puchar Polski (w rozegranym w Piotrkowie Trybunalskim finale wygrali 2:1 z Piastem Gliwice) oraz w historycznych pierwszych rozgrywkach o Superpuchar pokonali Mistrza Polski Lecha Poznań 1:0.
Zdobycie Pucharu Polski zagwarantowało Lechii udział w Pucharze Zdobywcow Pucharów, gdzie trafili na Juventus Turyn, w składzie którego występowało pięciu mistrzow świata z 1982 roku. W Turynie gospodarze wygrali 7:0, czym praktycznie przesądzili losy awansu. Juventus zwyciężył także w rewanżu w Gdańsku - na stadionie przy ul. Traugutta było 3:2 dla zespołu z Włoch.
Z pewnością wszyscy kibice Zagłębia nauczeni doświadczeniem, chcieliby poczuć smak twierdzenia, że historia lubi się powtarzać. Czekamy więc w ćwierćfinale na mecze z Lechią Gdańsk (przy założeniu, ze gdańszczanie wyeliminują 11 listopada w 1/8 finału Odrę Wodzisław Śląski) i skuteczny rewanż za porażkę sprzed 27 lat, a potem awans do I ligi, zdobycie Pucharu Polski, Superpucharu i występy w europejskich pucharach.
Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
II LIGA
BRAMKI:
10 - Jewgienij Szykawka
5 - Kacper Skóra
3 - Bartosz Snopczyński
2 - Michał Barć, Linus Rönnberg
1 - Emmanuel Agbor, Marcel Broniewski, Adrian Gryszkiewicz, Mateusz Matras, Deniss Rakels, Dawid Szot, samobójcza (Eryk Woliński, Unia Skierniewice)
ASYSTY:
5 - Patryk Gogół
4 - Bartosz Snopczyński
2 - Bartosz Chęciński, Miłosz Pawlusiński, Linus Rönnberg, Dawid Szot, Jewgienij Szykawka
1 - Emmanuel Agbor, Marcel Broniewski, Igor Dziedzic, Grzegorz Janiszewski, Roko Kurtović, Patryk Mucha, Deniss Rakels, Kacper Skóra,
CZERWONE KARTKI:
2 - Adrian Gryszkiewicz
1 - Emmanuel Agbor, Patryk Gogół, Mateusz Matras, Kacper Siuta, Bartłomiej Wasiluk
ŻÓŁTE KARTKI:
6 - Bartosz Chęciński, Jewgienij Szykawka
5 - Igor Dziedzic, Dawid Szot
4 - Adrian Gryszkiewicz,
3 - Mateusz Matras, Linus Rönnberg, Kacper Skóra, Bartłomiej Wasiluk
2 - Emmanuel Agbor, Bartosz Boruń, Patryk Gogół, Patryk Mucha,
1 - Marcel Broniewski, Grzegorz Janiszewski, Mateusz Kabała, Roko Kurtović, Szymon Sobczak, Bartosz Zawojski
REZERWY:
BRAMKI (V LIGA):
21 - Michał Barć
12 - Kacper Wołowiec
3 - Jan Marcinkowski, Bartosz Paszczela
2 - Milan Bazler, Kacper Kopera, Szymon Krawiec, Aleksander Steczek
1 - Dominik Blecharczyk, Patryk Mucha, Andrzej Niewulis, Piotr Płuciennik, Dawid Ryndak
BRAMKI (PUCHAR POLSKI):
5 - Kacper Wołowiec
2 - Kacper Mironowicz, Piotr Płuciennik, Aleksander Steczek
1 - Maciej Figura, Kacper Machnik, Kamil Wawrowski

































Zaloguj się aby dodać własny komentarz