18. Adrian Świerk
21. Mateusz Górecki

Trener:
Jerzy Brzęczek
0:1 - Michał Filipowicz 54' 1:1 - Paweł Kowalczyk 68' 1:2 - Michał Filipowicz 70'
20' Piotr Mastalerz 47' Vladimír Bednár 47' Paweł Kowalczyk

Leszek Ojrzyński
Kibice: 5000 (700) Sędziowie: Marcin Michał Woś - Andrzej Kozłowski, Andrzej Kucharski (Zamość)

Wreszcie! Po dwóch kolejnych porażkach sosnowiczanie odnieśli ligowe zwycięstwo i przerwali serię Rakowa Częstochowa, który w poprzednich czterech meczach odnosił zwycięstwa. Sosnowiczanie wygrali dzisiaj pod Jasną Górą 2:1, a bohaterem meczu był najlepszy strzelec Zagłębia w poprzednim sezonie Michał Filipowicz, który długo czekał na swoje pierwsze trafienie w sezonie 2010/2011, a dziś strzelił obie bramki i zapewnił Zagłębiu 3 punkty.

Leszek Ojrzyński zgodnie z zapowiedziami dokonał kilku zmian w składzie. Na ławkę powędrował Adam Bensz, który w tej rundzie popełnił zdecydowanie za dużo błędów, a po raz pierwszy w bramce Zagłębia zagrał Ukrainiec Ołeksij Szlakotin. Innym debiutantem był młodzieżowy reprezentant Polski Michał Grunt. Do składu po dłuższej przerwie wrócił Mateusz Madej, a Marcin Lachowski po raz pierwszy w swojej karierze w Zagłębiu zagrał na prawej pomocy.

Pierwsza część meczu stała na dosyć przeciętnym poziomie. Przez pierwsze pół godziny na trybunach panowała cisza, bowiem w ten sposób obie grupy kibicowskie chciały upamiętnić zmarłego kibica Rakowa. "Cicho" było również na boisku. Raków przeprowadził w zasadzie tylko dwie groźne akcje zakończone strzałami. Zaraz po rozpoczęciu meczu uderzał Kamil Witczyk, a w 32. minucie nad bramką strzelił Łukasz Kmieć. 4 minuty później tuż nad poprzeczką z rzutu wolnego piłkę posłał Piotr Mastalerz.

Zagłębie jedyną groźną sytuację stworzyło sobie w 39. minucie spotkania. Z pierwszego rzutu rożnego dla sosnowiczan piłkę dośrodkował Tomasz Łuczywek, głową strzelał Adrian Marek i już wydawało się, że będzie gol, ale częstochowian uratował... Marcin Lachowski, od którego odbiła się piłka, a dobitkę Marcina Folca zablokował jeden z graczy Rakowa.

O wiele więcej emocji piłkarze obu zespołów dostarczyli kibicom w drugiej odsłonie spotkania. W 54. minucie debiutant Michał Grunt posłał ze środkowej strefy boiska prostopadłą piłkę między obrońcami Rakowa. Do futbolówki dopadł na prawej stronie pola karnego Michał Filipowicz, wyczekał na najdogodniejszy moment do oddania strzału i posłał piłkę w długi róg bramki Rakowa, powodując wielką radość u licznej grupy kibiców z Diecezji Zagłębiowskiej.

Raków dążył do szybkiego wyrównania. Już w 55. minucie strzałem z dystansu popisał się Łukasz Kmieć, a Ołeksij Szlakotin efektowną paradą wybił piłkę na rzut rożny. 5 minut później w sytuacji sam na sam z sosnowieckim golkiperem znalazł się najlepszy strzelec II ligi zachodniej Mateusz Zachara, ale i tym razem Szlakotin nie dał się pokonać i wybił piłkę nogą.

Wyrównanie padło w 68. minucie meczu. Vladimir Bednar trochę pechowo i przypadkowo zagrał piłkę ręką przed naszym polem karnym. Arbiter podyktował rzut wolny, a Paweł Kowalczyk mocno uderzył piłkę, a ona przeszła przez mur i zaskoczyła naszego bramkarza, który interweniował na tyle niefortunnie, że praktycznie sam sobie wbił piłkę rękami do siatki.

Radość z doprowadzenia do remisu nie trwała w Częstochowie długo. Już w 70. minucie Zagłębie miało rzut wolny z około 22 metrów. Do piłki podszedł Michał Filipowicz i uderzył prwą nogą tak precyzyjnie, że futbolówka odbiła się od wewnętrznej części słupka i zatrzepotała w siatce. Sosnowiczanie nie dali się już zaskoczyć gospodarzom, utrzymali do końcowego gwizdka korzystny wynik i przywożą do Sosnowca jakże potrzebne 3 punkty. Dla naszego zespołu było to już trzecie z rzędu zwycięstwo na stadionie Rakowa. W poprzednich dwóch sezonach wygrywaliśmy tutaj po 2:0.

96.0000
96' gwizdek Po 50 minutach i 5 sekundach gry kończy się II połowa. Wygrywamy!
94' Adrian Pajączkowski po akcji lewą stroną zagrał w pole bramkowe, a Mateusz Kos okazał się szybszy od Michała Filipowicza.
94' Ołeksij Szlakotin już jest zdolny do gry - rozpoczęła się ostatnia z czterech doliczonych minut.
93' Ołeksij Szlakotin leży we własnym polu karnym i jest opatrywany przez masażystę Grzegorza Buczka.
92' Kibice Rakowa "pozdrawiają" trenera Zagłębia Leszka Ojrzyńskiego.
91' zmiana Ostatnia zmiana w Zagłębiu - Marcin Strojek za Mateusza Madeja.
90' Mecz potrwa jeszcze 4 minuty.
89' Mateusz Madej jeszcze wrócił na boisko, ale chyba i tak zaraz zejdzie, bo już do zmiany szykuje się Marcin Strojek.
88' Z boiska na noszach schodzi Mateusz Madej i za chwilę na jego miejsce wejdzie Marcin Strojek.
84' Adrian Pajączkowski dośrodkował piłkę z lewej strony boiska, a Adrian Pluta podbił futbolówkę głową i ułatwił tym interwencję Mateuszowi Kosowi.
84' zmiana Trzecia zmiana w naszym zespole - z boiska schodzi debiutant Michał Grunt, a na placu gry pojawia się inny młodzieżowiec - Jakub Snadny.
82' Paweł Kowalczyk wstrzelił piłkę w pole karne z rzutu wolnego, a Tomasz Łuczywek przerwał akcję wybiciem na aut.
78' zmiana Druga zmiana w Rakowie - Dawid Świerk wchodzi za Kamila Witczyka.
78' Paweł Kowalczyk tym razem z rzutu wolnego nie wrzucał piłki w pole karne, tylko zagrał do tyłu, a Piotr Mastalerz oddał najgorszy strzał dzisiejszego meczu.
77' Po solowej akcji prawą stroną boiska Michał Filipowicz podaje w pole karne do Marcina Lachowskiego, który sprytnie odgrywa w kierunku Michała Grunta, ale tym razem zabrakło zrozumienia.
75' Tomasz Łuczywek odbija piłkę głową prosto do Mateusza Zachary, ale ten na szczęście uderza wysoko nad bramką z około 25 metrów.
75' Rzut wolny dla Rakowa. Z prawej strony boiska wrzuca w pole karne Paweł Kowalczyk, a Mateusz Madej wyjaśnia sytuację dalekim wykopem.
72' zmiana Druga zmiana w naszym zespole - Michał Skórski zmienia Adriana Mielca.
70' gol - piłka nożna 1:2 To się nazywa szybkie odrobienie strat! Marcin Lachowski był faulowany 22 metry od bramki. Arbiter podyktował rzut wolny. Przy piłce stanęli Adrian Pajączkowski i Michał Filipowicz. Ostatecznie na strzał zdecydował się "Filip". Uderzył prawą nogą, piłka odbiła się od wewnętrznej części prawego słupka bramki Mateusza Kosa i zatrzepotała w siatce.
68' gol - piłka nożna 1:1 Pechowe zagranie ręką i rzut wolny z 18 metrów kończy się źle dla Zagłębia. Do piłki doszedł Paweł Kowalczyk. Kopnął mocno, piłka sforsowała mur, odbiła się od rąk Ołeksija Szlakotina i wpadła przy słupku do bramki.
66' Po strzale Kamila Witczyka piłka trafia w rękę stojącego przed polem karnym Vladimira Bednara i Raków ma rzut wolny.
64' zmiana Pierwsza zmiana w Rakowie - Paweł Nocuń za Piotra Ceglarza.
63' Paweł Kowalczyk dośrodkował z lewej strony boiska. Piłka jeszcze odbiła się rykoszetem od Vladimira Bednara, ale Tomasz Łuczywek wyjaśnił sytuację mocnym wykopem z pola karnego.
62' Po tej akcji mamy chwilową przerwę w grze, bo jakichś niegroźnych urazów doznali Ołeksij Szlakotin i Mateusz Zachara i konieczna była interwencja masażystów.l
60' Piotr Ceglarz zagrał prostopadła piłkę w pole karne w kierunku Mateusza Zachary. Najlepszy strzelec II ligi znalazł się w sytuacji sam na sam, przymierzył w długi róg i natrafił na wyciągniętą nogę Ołeksija Szlakotina. Szansę na dobitkę miał jeszcze Maciej Gajos, ale uderzył wysoko nad poprzeczką.
58' Rzut wolny dla Rakowa. Po dośrodkowaniu Pawła Kowalczyka w polu karnym Zagłębia interweniuje Adrian Mielec.
57' Adrian Marek przerwał kontrę Rakowa i wykopał piłkę daleko poza trybuny, w kierunku bocznego boiska ze sztuczną nawierzchnią.
55' Szybka odpowiedź Rakowa. Z 18 metrów uderza Łukasz Kmieć, a Ołeksij Szlakotin piękną interwencją paruje piłkę na rzut rożny.
54' gol - piłka nożna 0:1 Michał Grunt ze środka boiska zagrał prostopadłą piłkę, zmieścił ją idealnie między obrońcami Rakowa. Do futbolówki dopadł biegnący prawym skrzydłem Michał Filipowicz, który miał trochę czasu i miejsca, spokojnie wyczekał i posłał piłkę w długi róg bramki Mateusza Kosa.
53' Kamil Witczyk tym razem dośrodkował piłkę z prawej strony boiska i futbolówka wylądowała w dłoniach Ołeksija Szlakotina.
52' Paweł Kowalczyk dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, ale stojący na linii 16. metra Michał Grunt wybił piłkę do przodu. Trafiła ona pod nogi Kamila Witczyka, ale jego strzał z około 25 metrów był bardzo zły.
48' Rzut wolny dla Rakowa. Strzelał Piotr Mastalerz, ale znacznie gorzej niż w 38. minucie meczu.
47' Po wejściu Adriana Pajączkowskiego zmiany w ustawieniu Zagłębia. Marcin Lachowski przeszedł do ataku na miejsce Marcina Folca. Miejsce "Lachy" na prawej flance zajął Michał Filipowicz, a na lewą stronę pomocy w miejsce "Filipa" wszedł właśniej "Pajączek" aka "Prodigy".
47' gwizdek Po 46 minutach i 45 sekundach gry kończy się I połowa spotkania.
47' żóta kartka ...i Vladimir Bednar ukarani żółtymi kartkami za przepychankę o piłkę przy bocznej linii boiska.
47' żóta kartka Paweł Kowalczyk...
46' gwizdek 13:02 Rozpoczęła się druga część spotkania.
46' zmiana Pierwsza zmiana w Zagłębiu - za Marcina Folca wszedł Adrian Pajączkowski.
46' 13:00 W przerwie meczu na boisku wylądowało trzech spadochroniarzy.
45' Pierwsza połowa potrwa jeszcze minutę.
45' Kontra Zagłębia, Marcin Lachowski zagrywa do Michała Grunta, a "Gruncik" próbuje odegrać z pierwszej piłki, ale czyni to niedokładnie.
44' Dośrodkowanie w pole karne Rakowa z lewej strony boiska, piłkę na rzut rożny wybił Arkadiusz Hyra. Tym razem róg rozegrany krótko, piłka trafia do Adriana Mielca przed pole karne, jednak strzał był nieudany.
43' Rzut wolny dla Zagłębia, ale Adrian Marek trafia prosto w mur z około 30 metrów.
40' Dwa kolejne rzuty rożne z przeciwnej strony boiska. Po pierwszym dośrodkowaniu Adriana Mielca pilnujący bliższego słupka gracz Rakowa wybija na kolejny róg. Druga wrzutka już zmierzała w stronę dalszego słupka, ale była zbyt mocna i futbolówka opuściła boisko.
39' Ależ zamieszanie! Po dośrodkowaniu Tomasza Łuczywka głową strzela Adrian Marek, piłka już zmierza w stronę bramki, ale przypadkowo trafia w stojącego w polu bramkowym Marcina Lachowskiego, dobijać próbował jeszcze Marcin Folc, ale trafił w rywala i skończyło się kolejnym rzutem rożnym.
38' Po 38 minutach gry mamy w końcu pierwszy rzut rożny.
36' Rzut wolny dla Rakowa z około 30 metrów. Mocno prawą nogą piłkę kopnął Piotr Mastalerz i futbolówka poszybowała tuż nad poprzeczką.
34' Na trybunach koniec ciszy i zaczął się konkretny doping z obu stron.
33' Rzut wolny dla Zagłębia. Po dośrodkowaniu Tomasza Łuczywka piłkę łapie jednak Mateusz Kos.
32' Szansa dla Rakowa, ale Łukasz Kmieć strzela nad poprzeczką z około 15 metrów.
31' Kibice Rakowa prezentują oprawą poświęconą swojemu zmarłemu koledze. Czarne pasy materiału z krzyżem na trybunie, a na płocie napis "Sleep well my brother, do not be afraid".
30' Michał Grunt zagrał na lewo do Michała Filipowicza i ofiarny wślizg Piotra Mastalerza zapobiegł wejściu "Filipa" w pole karne.
26' Adrian Marek z własnej połowy zagrał w pole karne Rakowa i Marcin Folc mógł znaleźć się w dobrej sytuacji, gdyby tylko wygrał rywalizację z Arkadiuszem Hyrą.
23' Ładnie wyprowadzona akcja Rakowa. Mateusz Zachara zagrał do Łukasza Kmiecia, ten od razu uruchomił Piotra Ceglarza na lewym skrzydle, ale dobrze ustawiony Adrian Marek zablokował strzał częstochowianina.
20' żóta kartka Żółta kartka dla Piotra Mastalerza za faul na Ołeksiju Szlakotinie. Mateusz Zachara wrzucił piłkę w pole karne i Mastalerz próbował do niej dopaść, ale szybszy był nasz bramkarz i gracz Rakowa w desperacji brzydko sfaulował Szlakotina.
19' Przed chwilą sosnowiczanie stracili piłkę po złym dośrodkowaniu Vladimira Bednara, a teraz Słowak znowu popełnił stratę, źle wybijając piłkę z autu.
18' Po podaniu Marcina Lachowskiego szansę na dobre dośrodkowanie miał Vladimir Bednar, ale jej nie wykorzystał.
14' Rzut wolny dla Rakowa. Piłkę dośrodkował Paweł Kowalczyk, a z naszego pola karnegio wybił ją... Mateusz Zachara.
13' Michał Filipowicz minął rywala po lewej stronie pola karnego, przełożył sobie piłkę na prawą nogę, strzelił po ziemi w krótki róg i piłka znalazła się w rękach Mateusz Kosa.
10' Na razie na trybunach jest cicho. Otrzymaliśmy informację z "centrum dowodzenia", że z uwagi na uczczenie pamięci zmarłego kibica Rakowa, przez pierwsze pół godziny obie grupy kibicowskie wstrzymają się od dopingu i opraw.
8' Pierwszy rzut rożny w dzisiejszym meczu. Po dośrodkowaniu Pawła Kowalczyka gospodarzom nie udalo się dojść w polu karnym do sytuacji strzeleckiej.
7' "Gruncik, spokojnie!" - Leszek Ojrzyński uspokaja naszego młodego zawodnika, który dzisiaj debiutuje w pierwszym zespole Zagłębia. Zresztą także Ojrzyński jest dzisiaj debiutantem w Zagłębiu, tylko w nieco innej roli.
5' Trochę nieoczekiwane ustawienie Zagłębia. W obronie wygląda to tak, jak przewidywaliśmy we wcześniejszym wpisie, ale w pomocy jest tak - Marcin Lachowski na prawej stronie, Mateusz Madej i Adrian Mielec w środku, Michał Filipowicz z lewej. W ataku Marcin Folc i Michał Grunt.
3' Maciej Gajos przerzucił piłkę z lewej strony na prawą do Kamila Witczyka i ten oddaje pierwszy celny strzał w dzisiejszym meczu, ale nie było to zbyt mocne i groźne uderzenie.
2' Akcja Rakowa prawą stroną boiska, ale Piotr Ceglarz dośrodkował piłkę już poza końcową linią boiska i od bramki grę wznowił Ołeksij Szlakotin.
1' gwizdek 11:59 Gramy! Zaczęło Zagłębie.
0' 11:58 Raków już czeka na środku, a zawodnicy Zagłębia zgromadzili się wraz ze sztabem szkoleniowym w kręgu i wydali z siebie tzw. okrzyk mobilizujący.
0' 11:57 Już tu są! Zagłębie w białych strojach, Raków w czerwonych koszulkach i niebieskich spodenkach, a sędziowie na żółto. Trwa losowanie, w którym udział biorą kapitanowie obu ekip - Paweł Kowalczyk i Marcin Lachowski. Przed meczem jeszcze minuta ciszy ku pamięci jednego z byłych piłkarzy Rakowa i jednego z kibiców miejscowego klubu, którzy niedawno zmarli.
0' 11:55 Fotoreporterzy w efektownych błękitnych kamizelkach już celują swoimi długimi lufami w tunel, w którym za chwilę pojawią się zawodnicy obu zespołów.
0' 11:50 Rozgrzewka się skończyła i piłkarze obu drużyn zeszli do szatni. Teraz na murawie pozostali już tylko rezerwowi. Oglądamy się za siebie i widzimy, że przed kasami jeszcze stoi sporo osób.
0' 11:45 Na sektorze VIP silna grupa z Sosnowca - prezes Marek Adamczyk i dyrektor sportowy Radosław Ogiela. Razem z nimi gościnnie przebywa znany z Odry Wodzisław Śląski Dariusz Kozielski. W mediach ostatnio przewijały się spekulacje, że Kozielski może zaangażować się w działalność Zagłębia. Czy więc jego obecność w Częstochowie o czymś świadczy, czy akurat tylko tak wpadł na stadion Rakowa, bo akurat nie miał nic ciekawszego do roboty w niedzielne południe?
0' 11:40 Udało nam się przejść ze świetlicy na trybunę prasową, zainstalowaliśmy się i możemy nadawać już relację "na żywo". Gdyby nie wiatr, to można byłoby powiedzieć, że pogoda jest całkiem przyjemna. Fanatycy z Diecezji Zagłębiowskiej dotarli już całą grupą pielgrzymkową do sanktuarium w Częstochowie i zajmują miejsca w swoim sektorze. Na płocie wisi transparent z hasłem "Ewangelia według Świętego Zagłębiaka".
0' 11:30 Fajnie siedzi się w świetlicy klubowego budynku Rakowa, ale koniec tego dobrego - czas opuścić mury, udać się na zewnątrz i zająć dobre miejsce na trybunie prasowej, aby móc w miarę przyzwoitych warunkach relacjonować ciekawie zapowiadające się spotkanie.
0' 11:25 Tomasz Łuczywek jeszcze tydzień temu prowadził zespół Zagłębia w meczu z GKS-em Tychy, a dzisiaj zagra od pierwszej minuty w spotkaniu w Częstochowie. Zna ktoś podobną sytuację, żeby w jednej kolejce być pierwszym trenerem, a w następnej grać w pierwszym składzie?
0' 11:20 Ustawienie naszego zespołu jest póki co sporą niewiadomą, bo trener Leszek Ojrzyński zapowiadał spore zmiany nie tylko w składzie, ale także ustawieniu. Pewne jest tylko to, że na bramce stanie Ołeksij Szlakotin, a co do pozostałych pozycji można jedynie spekulować. Wydaje się, że na obronie będą grali Vladimir Bednar, Adrian Marek, Tomasz Balul i Tomasz Łuczywek. Na środku pomocy wystąpią Mateusz Madej i Adrian Mielec. Po bokach zagrają dwa Michały - Filipowicz i Grunt, a w ataku dwa Marciny - Folc i Lachowski. Ale to tylko nasze spekulacje i pewnie będzie inaczej. Przekonamy się o tym już za około 40 minut.
0' 11:15 Jak widać we wpisanych już do relacji składach, aż 5 zmian w wyjściowej jedenastce Zagłębia. Oprócz wspomnianych już wcześniej Szlakotina i Grunta od pierwszej minuty zagrają Mateusz Madej, Tomasz Łuczywek i Marcin Folc. Na ławce usiedli natomiast Adam Bensz, Marcin Strojek, Adrian Pajączkowski i Jakub Snadny, a dla Tomasza Szatana nie było miejsca w meczowej osiemnastce.
0' 10:55 Witamy z Częstochowy! Jeszcze nie z trybun stadionu Rakowa, ale ze świetlicy w budynku klubowym, gdzie jest o wiele cieplej niż trybunie. Zapraszamy na relację z meczu pomiędzy Rakowem a Zagłębiem i od razu zapowiadamy, że są w składzie zmiany. Dzisiaj w naszym zespole zadebiutują Ołeksij Szlakotin i Michał Grunt.