Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Inne artykuły
Jak Zagłębie gra bez kibiców? Paulina Skóra, 2020-05-30, 12:16

Rozgrywki Fortuna 1. Ligi wracają już za kilka dni, wszyscy czekamy na pierwsze spotkanie z udziałem Zagłębia Sosnowiec, które rozegrane zostanie 4 czerwca w Tychach. Można by więc rzecz, że wszystko powoli wraca do normy, chociaż nie do końca.
Jak Zagłębie gra bez kibiców?

Mecze będą rozgrywane bez kibiców. Co prawda, stadiony zostaną otwarte wcześniej, niż mogliśmy się spodziewać, bo pierwsze spotkania z przynajmniej niewielką liczbą kibiców będą rozgrywane od 19 czerwca, ale nie zmienia to faktu, że pierwsze 4 kolejki 1. Ligi piłkarze rozegrają przy pustych trybunach. Próbkę takiego stanu rzeczy mieliśmy już w Bundeslidze, Pucharze Polski oraz w trwającej obecnie kolejce Ekstraklasy. Przewaga własnego stadionu? Ściany pomagają gospodarzom? Bez kibiców te stwierdzenia nie mają prawa bytu. A potwierdzają to statystyki z Bundesligi, a konkretnie 3 pełne rozegrane kolejki po wznowieniu rozgrywek. Niemcy rozegrali 27 spotkań, spośród których tylko 5 z nich wygrali gospodarze. Dla porównania, w 27 meczach, które odbyły się przed zawieszeniem ligi i, na których oczywiście byli kibice, gospodarze odnieśli 10 zwycięstw. Remisów natomiast było kolejno 10 i 8. Jasne, nie ma co się przywiązywać do tych liczb, trudno przenosić niemiecką piłkę na polskie realia, za kilka tygodni będziemy mogli zrobić własne porównanie.

Przed Zagłębiem oraz pozostałymi klubami Fortuna 1. Ligi cztery mecze bez udziału publiczności. Naszą drużynę czekają wyjazdy do Tychów i Bełchatowa oraz domowe mecze ze Stomilem Olsztyn oraz Radomiakiem Radom. Jak sosnowiczanie poradzą sobie bez wsparcia trybun i tej całej otoczki meczowej? Czas pokaże. Teraz jedynie możemy przyjrzeć się, jak na brak kibiców reagowało Zagłębie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

W tym czasie nasza drużyna rozegrała 14 meczów bez udziału publiczności; 8 domowych oraz 6 wyjazdowych. Przyczyn braku kibiców było kilka, niektóre bardziej zrozumiałe, inne mniej, ale faktem jest, że trochę tych spotkań się nazbierało. Najdłuższą serię meczów bez kibiców Zagłębie zaliczyło w 2010 roku, kiedy to w maju Wojewoda Śląski zdecydował o zamknięciu Stadionu Ludowego do końca sezonu z powodu negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa podczas meczu w ramach Pucharu Polski z Pogonią Szczecin. Wówczas sosnowiczanie rozegrali 5 spotkań domowych bez udziału kibiców. 5 domowych i jedno wyjazdowe, bowiem 22 maja w Słubicach, przynajmniej teoretycznie, miał miejsce remont stadionu i ostatecznie tylko kilkunastu kibiców było świadkiem tego bezbramkowego remisu zza ogrodzenia. Dodatkowo pod koniec marca Komisja Dyscyplinarna PZPN-u zamknęła trybuny w Sosnowcu na mecz z Bałtykiem Gdynia. W 2010 roku Zagłębie rozegrało więc aż 7 spotkań bez kibiców.

Spośród tych 14 meczów rozegranych bez udziału publiczności w latach 2000 - 2020 nasza drużyna wygrała 7, w 3 podzieliła się punktami, a 4 przegrała.

5 z tych 7 zwycięstw miało miejsce w Sosnowcu, gdzie zaliczyliśmy także 2 remisy i 1 porażkę. W domowych meczach Zagłębie strzeliło 11 bramek i straciło 5. Nasi bramkarze zaliczyli też 4 czyste konta. Na wyjazdach ten bilans wygląda zupełnie inaczej: 4:10 oraz 3 czyste konta.

Najwyższe zwycięstwo sosnowiczanie odnieśli 9 września 2006 roku, kiedy to podejmowali na własnym stadionie Unię Janikowo. Wygrali wówczas 3:0. Najwyższa porażka miała miejsce 12 sierpnia 2018 roku w Poznaniu, kiedy to Lech wygrał z nami aż 4:0. Natomiast te 3 remisy były bezbramkowe.


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
REKLAMA REKLAMA  1
Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

BRAMKI:
3 - Gonçalo Gregório, Filip Karbowy
1 - Mateusz Grudziński, Patryk Małecki, Mateusz Szwed, João Oliveira

ASYSTY:
3 - Dawid Gojny
1 - Lukáš Ďuriška, Gonçalo Gregório, Filip Karbowy, Martim Maia, Patryk Małecki, Krystian Stępniowski

ŻÓŁTE KARTKI:
3 - Mateusz Grudziński, Filip Karbowy
2 - Kamil Antonik, Lukáš Ďuriška, Dawid Gojny, João Oliveira, Szymon Pawłowski, Dawid Ryndak
1 - Gonçalo Gregório, Nikolas Korzeniecki, Martin Maia, Patryk Małecki, Patryk Mularczyk, Jakub Sangowski, Mateusz Szwed, Łukasz Turzyniecki


Rozkład jazdy kibica 2020-11-28, 12:30GKS Jastrzębie - Zagłębie Sosnowiec 2020-12-02, 16:00Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice 2020-12-06, 16:00Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 2020-12-12, 16:00Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica
© 1998 - 2020 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony