Hat trick Tomasza Nowaka JP, 2018-04-28, 17:29

Zagłębie wygrało ze Stalą Mielec 3:1. Wszystkie gole dla naszej drużyny zdobył Tomasz Nowak - w 7., 43. i 90. minucie z karnego. Dla gości w 10. minucie trafił Jakub Arak.
Hat trick Tomasza Nowaka

Po niedzielnej porażce w Suwałkach Zagłębie znowu wróciło na zwycięską drogę. Wygrana ze Stalą Mielec była trzecim z rzędu zwycięstwem sosnowiczan na Stadionie Ludowym, a zarazem czwartym zwycięstwem w pięciu ostatnich meczach. Do wygranej poprowadził Zagłębie Tomasz Nowak. Dla 32-letniego kapitana sosnowiczan był to pierwszy mecz w seniorskiej karierze, w którym zaliczył hat tricka. Dodajmy jeszcze, że poprzednim graczem Zagłębia, który w jednym meczu trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, był Martin Pribula, a miało to miejsce w październiku 2015 podczas wyjazdowego starcia w Olsztynie.

Pod nieobecność pauzującego za cztery żółte kartki Alexandre Cristovao szansę gry od pierwszej minuty dostał od trenera Dariusza Dudka Žarko Udovičić. Serb nie zagrał jednak na lewej stronie obrony, gdzie od początku rundy wiosennej pewniakiem jest Tymoteusz Puchacz, ale trochę wyżej - na lewej pomocy. Z kolei na prawą stronę pomocy przesunięty został Adam Banasiak. I to właśnie Žarko Udovičić oddał pierwszy celny strzał w dzisiejszym meczu. Już w 2. minucie uderzał z lewej strony pola karnego po podaniu Vamary Sanogo. Radosław Majecki zdołał jednak odbić piłkę.

Na bramki nie musieliśmy jednak czekać zbyt długo. Już w 7 minucie Tomasz Nowak przebiegł z piłką przy nodze z prawej strony do środka boiska i gdy zauważył, że można oddać strzał na bramkę, przymierzył lewą nogą z około 20 metrów i nie dał szans Radosławowi Majeckiemu. Było to jubileuszowe, dziesiąte trafienie Tomasza Nowaka dla Zagłębia.

Radość z prowadzenia trwała zaledwie trzy minuty. Stal szybko rzuciła się do odrabiania strat. Po strzale Maksymiliana Banaszewskiego piłkę na róg wybił Dawid Kudła. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w słupek trafił Josip Soljić. Akcja gości na tym się jednak nie skończyła. Rafał Grodzicki podał w pole karne do Jakuba Araka, a ten pokonał sosnowieckiego bramkarza.

Jakub Arak po strzelonej bramce zachował się podobnie jak we wtorek Mohamed Salah w meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a Romą. Napastnik Stali nie manifestował radości ze strzelenia bramki swojemu byłemu klubowi, w barwach którego w ciągu dwóch sezonów zdobył 26 goli. Kibice Zagłębia potrafili docenić byłego zawodnika sosnowiczan i gdy schodził z boiska w 70. minucie, nagrodzili go brawami. Warto dodać, że dla Jakuba Araka był to już piąty gol w meczach pomiędzy Zagłębiem a Stalą. Cztery poprzednie zdobył grając dla Zagłębia w sezonie 2014/2015.

Gdy Stal zaczęła sobie poczynać coraz lepiej i coraz groźniej było pod naszą bramką (w 38. minucie strzał Bartosza Nowaka z pola karnego został zablokowany, a 2 minuty później po dośrodkowaniu z rogu nad poprzeczką uderzał Krzysztof Kiercz), gola strzeliło Zagłębie. W 43. minucie pięknym strzałem prawą nogą zza pola karnego popisał się Tomasz Nowak i znowu Radosław Majecki musiał wyciągać piłkę z siatki.

Bramkarz Stali, a także Tymoteusz Puchacz z Zagłębia są kandydatami do gry w mistrzostwach świata U-20, które odbędą się w przyszłym roku w Polsce. Trenerem tej kadry jest były szkoleniowiec Zagłębia Jacek Magiera, który wraz z Tomaszem Łuczywkiem zagościł dziś na Stadionie Ludowym i przyglądał się zmaganiom piłkarzy.

Dwa poprzednie mecze Stali zakończyły się remisami 2:2 i dziś także można się było obawiać, że gościom uda się doprowadzić do wyrównania. Jednak w drugiej połowie mielczanie nie byli już tak groźni. Dariusz Dudek, aby bronić wyniku, w 80. minucie zdjął z boiska Vamarę Sanogo i wprowadził Rafała Makowskiego. Sosnowiczanie przeszli wówczas na grę piątką obrońców. Najbardziej wysuniętym do przodu piłkarzem naszej drużyny był wtedy Tomasz Nowak i mógł on strzelić swoją trzecią bramkę już w 84. minucie, gdy po stracie piłki przez gości w środku pola, ruszył na spotkanie "sam na sam" z Radosławem Majeckim. Niestety, bramkarz Stali okazał się w tym starciu lepszy.

W 89. minucie Tomasza Nowaka w polu karnym sfaulował Dominik Sadzawicki. Obrońca Stali obejrzał drugą żółtą kartkę i Stal zmuszona była do gry w osłabieniu. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł sam poszkodowany, który w tym sezonie zmarnował już jedną "jedenastkę" (w wyjazdowym meczu z Odrą Opole). Tym razem kapitan nie zawiódł. Pokonał bramkarza Stali, skompletował hat tricka i jeszcze przed wznowieniem gry opuścił boisko przy owacji na stojąco.

W doliczonym czasie gry Zagłębie mogło jeszcze podwyższyć wynik. 100-procentową okazję zmarnował Žarko Udovičić, który w sytuacji sam na sam przerzucił piłkę nad Radosławem Majeckim, ale także nad poprzeczką. Po podaniu Calluma Rzoncy nad poprzeczką strzelił Konrad Wrzesiński, a Tymoteusz Puchacz chyba był faulowany w polu karnym przez Martina Dobrotę, co umknęło uwadze arbitra.