Opolski festiwal frajerstwa JP, 2017-09-09, 18:03

Zagłębie przez cały mecz było zespołem lepszym od Odry, ale nie wykorzystało wielu sytuacji i zmarnowało nawet rzut karny. Gospodarze poczekali do 4. minuty doliczonego czasu gry i nas załatwili.
Opolski festiwal frajerstwa

(Na zdjęciu: reakcja Dariusza Dudka na straconą bramkę)

Zamiast pewnych trzech punktów, na które Zagłębie, patrząc tylko i wyłącznie na przebieg gry, w pełni w Opolu zasługiwało, jest bolesna porażka. Wicelider tabeli spisywał się bardzo przeciętnie i przez większość spotkania był w głębokiej defensywie. Sosnowiczanie mieli zdecydowaną przewagę w strzałach, czy rzutach rożnych, ale co z tego, skoro nie potrafiliśmy pokonać Tobiasza Weinzettela. Nie wykorzystaliśmy nawet rzutu karnego - Tomasz Nowak posłał piłkę obok bramki.

Odra zwycięską bramkę strzeliła w 94. minucie meczu. Marcin Wodecki dośrodkował z rzutu wolnego, a Martin Baran strzałem głową z kilku metrów pokonał Dawida Kudłę.

Do meczu w Opolu Zagłębie przystąpiło po dwutygodniowej przerwie reprezentacyjnej. Trener Dariusz Dudek miał sporo czasu, aby popracować z piłkarzami po pierwszym szalonym tygodniu, w którym sosnowiczanie rozegrali aż dwa mecze. Oprócz tego nasz szkoleniowiec mógł po raz pierwszy skorzystać z usług wracającego do Zagłębia Vamary Sanogo, który jednak nie znalazł się w  wyjściowym składzie. W porównaniu do dwóch poprzednich meczów była jedna roszada w jedenastce - za Adama Banasiaka wystąpił Konrad Wrzesiński.

Zagłębie od samego początku miało optyczną przewagę nad gospodarzami. Odra wyraźnie postawiła na oddanie inicjatywy sosnowiczanom i wyczekiwanie na okazje do szybkich ataków. W poczynaniach Odry widać było sporą nerwowość, która przejawiała się choćby trzykrotnym złym wyprowadzeniem piłki z własnego pola karnego, co jednak nie przełożyło się na sytuacje bramkowe dla sosnowiczan. Bramkarza Odry sprawdzali Rafał Makowski, Patryk Mularczyk i Tomasz Nowak. W pierwszej części meczu gospodarze przeprowadzili tylko jedną akcję godną uwagi - w 30. minucie po podaniu Marka Gancarczyka zza pola karnego strzelił Marcin Wodecki, a Dawid Kudła odbił piłkę.

Drugą połowę sosnowiczanie rozpoczęli z jeszcze większym animuszem. Już w pierwszej minucie drugiej odsłony po koronkowej akcji pomiędzy Tomaszem Nowakiem i Konradem Wrzesińskim z około 10 metrów strzelał Patryk Mularczyk. Opolski bramkarz odbił piłkę nogą. Przez pierwsze 10 minut po przerwie gra toczyła się niemal wyłącznie na połowie Odry.

Zwieńczeniem przewagi Zagłębia była akcja z 54. minuty. Dynamiczne wejście Tomasza Nawotki w pole karne powstrzymał faulem Mateusz Bodzioch. Gracz Odry nabawił się kontuzji, która uniemożliwiła mu kontynuowanie gry, a sędzia wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Tomasz Nowak. Kapitan sosnowiczan wykorzystał trzy poprzednie "jedenastki", ale tym razem zawiódł i po jego strzale prawą nogą piłke minęła opolską bramkę.

Po zmarnowanym rzucie karnym Zagłębie straciło nieco animuszu i pozwoliło Odrze na przeprowadzenie kilku ciekawych akcji. Słupek uratował sosnowiczan w 66. minucie, gdy po podaniu Jakuba Habusty bliski szczęścia był Jakub Żagiel. W kolejnej akcji przewrotką z pola karnego uderzał wracający do Zagłębia Vamara Sanogo, ale futbolówka poszybowała wysoko nad bramką. Francuz w 84. minucie miał jeszcze jedną okazję do zdobycia bramki, ale główkował niecelnie po centrze Nuno Malheiro. Lepszej sytuacji nie wykorzystał dwie minuty wcześniej Arkadiusz Jędrych. Po dośrodkowaniu z rogu główkował z bliska i znowu świetną interwencją popisał się Tobiasz Weinzettel.

W doliczonym czasie gry trener Dariusz Dudek, chyba próbując "ukraść" minuty dokonał zmiany. Za Rafała Makowskiego na boisko wszedł Sebastian Milewski. Niestety, było to złe posunięcie naszego trenera. Wracający po kontuzji młodzieżowiec już w swojej pierwszej akcji sfaulował w środku boiska Filipa Żagla i obejrzał żółtą kartkę. Konsekwencją akcji, która nastąpiła po rzucie wolnym był kolejny faul. Tym razem Arkadiusz Jędrych sfaulował Marcina Wodeckiego i właśnie po tej akcji padła bramka na wagę zwycięstwa dla Odry.

Zagłębie po porażce w Opolu jest na 14. miejscu w tabeli. Przed nami seria trzech meczów na własnym boisku. Obyśmy po nich nie ugrzęźli w okolicach strefy spadkowej, tylko ruszyli w górę ligowej stawki.

Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec