Facebook youtube rss ZS na komórkę Hokej Koszykówka
Przez Suwałki do Ekstraklasy! JP, 2017-05-17, 20:54

Zagłębie wygrało w Suwałkach z Wigrami 3:0. Gole strzelili Tomasz Nowak (21' - karny), Martin Pribula (57') i Wojciech Łuczak (63'). Do awansu wystarczy nam 7 punktów w trzech meczach!
Przez Suwałki do Ekstraklasy!

Aż pięciu zmian dokonał trener Dariusz Banasik w wyjściowym składzie na mecz z Wigrami Suwałki. Tylko jedna z nich była wymuszona - za osiem żółtych kartek musiał pauzować Marcin Sierczyński, którego zastąpił Konrad Budek. Pozostałe cztery były konsekwencją porazki w Legnicy. Miejsce w wyjściowym składzie stracili Kamil Wiktorski, Konrad Michalak i Michał Fidziukiewicz, a na bramce Wojciecha Fabisiaka zastąpił powracający po chorobie Jakub Szumski.

Wszystkie zmiany okazały się trafione. Bramkarz zaliczył czyste konto, na co wpływ miała także dobra gra w defensywie, w której nastąpiły aż trzy roszady w porównaniu do meczu z Miedzią Legnica. Udany powrót do wyjściowego składu zaliczył Žarko Udovičić, a jego obecność w jedenastce pozwoliła na przesunięcie na prawą pomoc Roberta Bartczaka. Grający o jedną pozycję wyżej niż w poprzednim meczu Tomasz Nowak i Wojciech Łuczak zdobyli po bramce.

Dla Zagłębia był to najlepszy występ w rundzie wiosennej. Co prawda pod wodzą Dariusza Banasika Zagłębie zdołało już odnieść wyższe zwycięstwo (4:0 w Kluczborku), ale wtedy klasa rywala była o wiele niższa. Dziś w Suwałkach Zagłębie od pierwszych minut dominowało nad rywalem. Było nieustępliwe i agresywne. Aż żal, że na takie Zagłębie przyszło nam tak długo czekać i zarazem należy się zastanowić, czemu tak nie zagraliśmy od pierwszych minut w Legnicy.

Gospodarze właściwie tylko w dwóch okresach meczu stanowili zagrożenie dla Zagłębia - w 16. minucie, gdy dwa celne strzały graczy Wigier musiał obronić Jakub Szumski i w pierwszych dziesięciu minutach drugiej połowy. Aż do stracenia drugiej bramki. Na pomeczowej konferencji obaj trenerzy byli zgodni - Dariusz Banasik uznał, że to był najlepszy mecz Zagłębia pod jego wodzą, z czym bezapelacyjnie się zgadzamy, a Dominik Nowak ocenił, że było to najgorsze spotkanie Wigier.

Sosnowiczanie wyszli na prowadznenie w 21. minucie meczu. Tomasz Nowak został sfaulowany w polu karnym przez Rafała Augustyniaka. Pomocnik Zagłębia pod nieobecność Michała Fidziukiewicz był dziś kapitanem Zagłębia. Za czasów Sebastiana Dudka to właśnie on jako kapitan podchodził do "jedenastek" i ta zasada została w naszym zespole utrzymana. Nowak nie przejął się przesądem, że poszkodowany nie powinien wykonywać rzutów karnych i nie dał szans bramkarzowi Wigier, zdobywając swoją szóstą bramkę w tym sezonie.

Dwa nokautujące ciosy zostały zadane już po przerwie. W 57. minucie zdobywca pierwszego trafienia wystąpił w roli asystenta, zagrywając dokładne podanie w kierunku Martina Pribuli. Słowak zostawił za plecami kryjącego go obrońcę i z pola karnego posłał piłkę do bramki. Był to jego dziesiąty gol w trwających rozgrywkach i wiele wskazuje na to, że to własnie słowacki lewoskrzydłowy będzie najlepszym strzelcem Zagłębia w sezonie 2016/2017.

Dopiero trzecie trafienie w swoim dorobku zapisał natomiast Wojciech Łuczak. Akcja w 63. minucie rozpoczęła się od przechwytu piłki przez Łukasza Matusiaka. "Łysy" zagrał na prawą stronę boiska do Roberta Bartczaka, a ten obsłużył podaniem w pole karne Łuczaka. Wykończenie akcji było tylko formalnością. Dla sosnowiczan był to 50. gol w tym sezonie. Pod tym względem w Nice I lidze jesteśmy najlepsi.

Sześć punktów przywiezionych z serii trzech wyjazdów to, biorąc pod uwagę punkty stracone przez naszych rywali w walce o awans, świetny dorobek. Przed meczem w Bytowie pisaliśmy co prawda, że powinniśmy przywieźć co najmniej siedem, ale i tak jest dobrze. Losy awansu do Lotto Ekstraklasy są w naszych rękach. Do końca sezonu są tylko trzy mecze. Panowie piłkarze - już nie możecie tego zmarnować!