Zagłębie wraca "na zielone" JP, 2017-04-29, 19:54

W meczu 28. kolejki Nice I ligi Zagłębie pokonało Wisłę Puławy 3:1 i awansowało na drugie miejsce w tabeli. Gole dla naszego zespołu zdobyli Tomasz Nowak (9') i Martin Pribula (22' oraz 62').
Zagłębie wraca

W rundzie jesiennej obecnego sezonu Martin Pribula był najlepszym strzelcem Zagłębia Sosnowiec. Zimą lewy pomocnik strzelił najwięcej goli dla sosnowiczan w sparingach, ale wiosną Słowak zdecydowanie spuścił z tonu i prezentował formę o wiele gorszą od tej, do jakiej nas przyzwyczaił. Od 16 października nie trafił do siatki w meczu ligowym, a w rundzie wiosennej Zagłębie wygrywało tylko te mecze, w których Martin Pribula nie brał udziału.

Dzisiaj Słowak przełamał się i strzelił dwa gole, dzięki którym Zagłębie Sosnowiec pokonało Wisłę Puławy i awansowało na drugie miejsce w tabeli Nice I ligi. Dla Zagłębia było to pierwsze w historii zwycięstwo nad zespołem z Puław. Do tej pory sosnowiczanie w ligowych meczach tylko remisowali 1:1 z Wisłą, a jedyne zwycięstwo nasz zespół odniósł w Pucharze Polski dopiero po serii rzutów karnych.

Trener Dariusz Banasik miał spore kłopoty jeśli chodzi o obsadę defensywy. Z powodu czterech żółtych kartek musiał pauzować Kamil Wiktorski, a uraz wykluczył z gry Żarko Udovicicia. Gdyby tego było mało, na rozgrzewce kontuzję zgłosił Arkadiusz Najemski, który miał grać w wyjściowym składzie. Oznaczało to konieczność szybkiego przemeblowania szyków. Na środku obrony zagrał Konrad Budek, który pierwotnie przewidziany był do występów na lewej defensywie. Tam z kolei zagrał Robert Bartczak, który miał zacząć na ławce rezerwowych.

W Zagłębiu zdecydowanie brakuje stabilności jeśli chodzi o skład defensywy. W dziewięciu wiosennych meczach występowało pięć różnych par środkowych obrońców. Zaczęli Kamil Wiktorski z Łukaszem Bogusławskim. Później Krzysztof Markowski na zmianę z Arkadiuszem Najemskim i Łukaszem Bogusławskim, a po zwolnieniu Markowskiego na środku grali Arkadiusz Najemski i Kamil Wiktorski. Dziśiaj po raz pierwszy w tej rundzie na środku obrony zagrał Konrad Budek, którego wspierał przesunięty z pomocy Łukasz Bogusławski.

Mecz z Wisłą zaczął się tak jak trzy poprzednie starcia sosnowiczan z tą ekipą. Pierwszą bramkę zdobyło Zagłębie. Uczynił to w 9. minucie Tomasz Nowak, który uderzył zza pola karnego, a odbita rykoszetem piłka zmyliła bramkarza Wisły. Dla Nowaka był to piąty gol w tym sezonie, ale pierwszy na Stadionie Ludowym. Do tej pory strzelał tylko na wyjazdach - w Chojnicach, Pruszkowie, Siedlcach i Grudziądzu.

Scenariusz poprzednich starć z Wisłą przewidywał, że Wisła odpowiada na bramkę Zagłębia i doprowadza do wyniku 1:1. Tym razem tak już być nie mogło, bo w 22. minucie nasz zespół podwyższył swoje prowadzenie. Z głębi pola prostopadłą piłkę zagrał Tomasz Nowak, a Martin Pribula strzałem zza pola karnego przelobował Nazara Peńkowca.

Zamiast grać spokojnie i kontrolować przebieg meczu sosnowiczanie wyraźnie spuścili z tonu w końcówce pierwszej połowy i zostali skarceni przez rywali. W 35. minucie z prawego skrzydła dośrodkował Jakub Smektała, a Mariusz Idzik wykorzystał drzemkę obrony Zagłębia i z bliska strzelił głową. Siedem minut później mieliśmy niemal kopię tej akcji. Znowu z prawej strony boiska wrzucał Jakub Smektała i ponownie z bliska główkował Mariusz Idzik. Na nasze szczęście był mniej precyzyjny i trafił prosto w Wojciecha Fabisiaka.

Trzecia bramka dla sosnowiczan padła w 62. minucie. Z prawego skrzydła piłkę dograł Wojciech Łuczak, a Martin Pribula zamknął akcję strzałem do bramki. Dla Słowaka był to ósmy gol w sezonie i po raz drugi na Stadionie Ludowym ustrzelił dublet (wcześniej uczynił to w przegranym 3:5 meczu z Olimpią Grudziądz).

Sosnowiczanie mogli strzelić trzecią bramkę już osiem minut wcześniej. Z 25 metrów w słupek trafił Sebastian Milewski, a dobitka Konrada Michalaka była niecelna. Naszym graczom w drugiej połowie brakowało skuteczności. Rozmiary zwycięstwa mogły być znacznie wyższe, gdyby nie kilka pudeł w dogodnych sytuacjach. Dobre okazje marnowali m.in. Michał Fidziukiewicz, Konrad Michalak, czy Wojciech Łuczak.

Teraz sosnowiczan czekają trzy dalekie wyprawy - do Bytowa, Legnicy i Suwałk. Z tych eskapad koniecznie trzeba przywieźć do domu jak najwięcej punktów, aby w trzech ostatnich kolejkach mieć jeszcze o co grać.