Arka zatonęła w Brynicy JP, 2015-08-22, 19:54

Zagłębie Sosnowiec pokonało Arkę Gdynia 4:2 i odniosło pierwsze w tym sezonie ligowe zwycięstwo na Stadionie Ludowym.
Arka zatonęła w Brynicy

Mecz z Arką był trzecim spotkaniem rozegranym na Stadionie Ludowym w ciągu 12 dni. W dwóch poprzednich meczach - pucharowym z Górnikiem Zabrze i ligowym z Wigrami Suwałki - nie mieliśmy prawa narzekać na brak emocji, ale dzisiejsze spotkanie znacznie przebiło tamte mecze zarówno pod względem poziomu, jak i piękna bramek strzelanych przez Zagłębie, a co w tym wszystkim najważniejsze - komplet punktów pozostał w Sosnowcu.

Konsekwencją błędów, jakie popełnił w dwóch poprzednich meczach w Sosnowcu Szymon Gąsiński, była zmiana w bramce Zagłębia. Między słupkami stanął Wojciech Fabisiak, a bramkarz-młodzieżowiec daje trenerowi dodatkowe pole manewru wśród pozostałej dziesiątki graczy.

Sosnowiczanie rozpoczęli ten mecz tak samo źle, jak poprzednie spotkanie z Wigrami Suwałki. Już w 4. minucie goście objęli prowadzenie po strzale Michała Nalepy, ale dalsza część spotkania przebiegała już według scenariusza znanego z drugoligowych bojów w rundzie wiosennej - nasz zespół odrobił staty i odniósł pewne i zasłużone zwycięstwo.

Zagłębie wyrównało już w 25. minucie, gdy po akcji Martina Pribuli i asyście Dawida Ryndaka piłkę w bramce strzałem z kilku metrów umieścił Jakub Arak. Cała bramkowa akcja rozpoczęła się od zaskakującego podania piętą, którym Martin Pribula totalnie oszukał Tadeusza Sochę.

Prowadzenie naszemu zespołowi dał w 34. minucie Łukasz Matusiak, który otrzymał piłkę od Jovana Ninkovicia i popisał się kapitalnym uderzeniem w okienko zza pola karnego. Bramkarz Arki nie miał najmniejszych szans na złapanie piłki.

W trzech poprzednich potyczkach na Stadionie Ludowym rywale jeszcze w pierwszej połowie strzelali bramkę, a Zagłębie (za wyjątkiem meczu z Wisłą Płock) odrabiało straty dopiero po przerwie. W meczu przeciwko Arce już nie trzeba było czekać do drugich 45 minut na bramki sosnowiczan. W tatmych meczach dopiero po przerwie wspólnie na boisku występowali Jakub Arak i Michał Fidziukiewicz, a dzis Artur Derbin dał tej parze zagrać razem już od pierwszego gwizdka sędziego.

W doliczonym czasie pierwszej połowy mogła paść trzecia bramka dla Zagłębia. Po błędzie Krzysztofa Sobieraja piłkę przejął Martin Pribula i oddał płaski strzał na bramkę Arki, ale Konrad Jałocha zdołał sparować piłkę na róg, po którym obronił strzał Dawida Ryndaka.

Dwa kolejne gole dla Zagłębia padły już po przerwie. W 64. minucie po wykopie piłki przez Wojcieha Fabisiaka Łukasz Matusiak zagrał piłkę głową w kierunku pola karnego Arki. Błąd popełnił Krzysztof Sobieraj, który nie trafił w piłkę, a wtedy futbolówkę przejał Michał Fidziukiewicz i soczystym strzałem zdobył trzecią bramkę dla gospodarzy, a dla jego samego był to trzeci kolejny mecz na Stadionie Ludowym ze zdobytym golem.

Osiem minut później Arkę dobił Martin Pribula, który strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Zagłębia. Słowak zainicjował akcję lewą stronę boiska, zagrał do środka do Łukasza Matusiaka, a "Łysy" rozciągnął akcję na prawo do Dawida Ryndaka. "Denver" dośrodkował w pole karne, gdzie źle w piłkę głową trafił Łukasz Matusiak. Na szczęście akcję zamykał jeszcze Martin Pribula, który wykazał się sporym refleksem i zdołał oddać strzał głową z 5 metrów. Goście protestowali, że ten gol padł ze spalonego, ale jak się okazało na powtórkach, nie było mowy o ofsajdzie.

Goście zdołali odpowiedzieć jeszcze tylko jedną bramkę - w 81. minucie po akcji dwóch rezerwowych. Podawał Grzegorz Tomasiewicz, a Wojciecha Fabisiaka pokonał Rashid Yussuff.

Zagłębie po raz pierwszy na drugim szczeblu rozgrywkowym pokonało Arkę Gdynia, a trener Grzegorz Niciński po raz trzeci prowadził na Stadionie Ludowym 1:0 i po raz trzeci nie udało mu się wygrać - gdy przyjeżdzał tutaj z Gryfem Wejherowo mecze kończyły się wynikami 1:1 oraz 3:2 dla Zagłębia.

Nasz zespół pokazał, że świetnie sobie radzi w pojedynkach z teoretycznie silniejszymi rywalami. W nadchodzącym tygodniu Zagłębie rozegra dwa mecze ze słabszymi przeciwnikami. Mamy nadzieję, że zakończą się one powodzeniem.