Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Dlaczego nie było flag? Monti, 2003-09-07, 14:50

null
Na ostatnim meczu ligowym, poza ciekawym widowiskiem sportowym, można było zwrócić uwagę na nieco inny niż zwykle wygląd trybun stadionu. Na Ludowym podczas tego spotkania nie zawisły flagi kibiców, sam doping także był słabszy niż zwykle. Miejsce flag zajęły za to transparenty z napisami: "Sami wymagacie a nas olewacie", "Zagłębie to my kibice, a nie działacze. Następne pytanie Panie Rudy".

Jest to wynik protestu zorganizowanego przez najbardziej aktywne w ostatnim czasie, grupy kibiców. Inicjatorami protestu byli FB, BB oraz kibice identyfikujący się z tworzącym się stowarzyszeniem kibiców. W sytuacji, w której Zagłębie odnosi sportowe sukcesy, na trybunach od dawna już panuje spokój i wspaniała atmosfera, zasiadają coraz liczniejsze rzesze kibiców wypada sobie zadać pytanie dlaczego dochodzi do konfliktu.

Co w ostatnich miesiącach dzieje się na trybunach Ludowego nie trzeba opisywać tym, którzy zasiadają tam podczas spotkań ligowych. Dla tych jednak, którzy tego nie zauważają, przypomnimy. Od ładnych kilku lub kilkunastu miesięcy mają miejsce wydarzenia, których zazdroszczą nam wszystkie kluby, którym przychodzi zagrać z Zagłębiem. To co najważniejsze, trybuny stają sie miejscem bezpiecznym. Rodzą się ruchy mające na celu w sportowej atmosferze dopingować piłkarzy. Powstaje oficjalna grupa ultras, która niemałym wysiłkiem organizuje oprawy i widowiska podczas spotkań ligowych. Wielkim wkładem w atmosferę na stadionie jest zachowanie sosnowieckich grup, za sprawą których w przeszłości dochodziło do awantur. Tym wkładem jest spokój na trybunach. Na każdym meczu jest wspaniała atmosfera i gorący sportowy doping.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak żle? Odpowied¼ zawarta jest chyba w transparencie wywieszonym podczas meczu. Przyczyną protestu jest, jak deklarują kibice, brak zrozumienia ze strony klubu a zarzuty adresowane sa bezpośrednio do dyrektora Wojciecha Rudego. Kibice uważają, że klub od nich wymaga odpowiedniego zachowania, z którego oni sie wywiązuja, nie otrzymując jednak w zamian wystarczajacego wsparcia. Już anegdotą stał się sposób prowadzenia rozmów między kibicami i dyrektorem, w których to najczęściej używanym zwrotem jest: "rozumiem, następne pytanie proszę". Kibice czują się ignorowani a pomoc oferowana przez klub traktowana jest jako symboliczna.

Jednym z bezpośrednich powodów konfliktu jest brak bezpiecznego miejsca na flagi. Klub, owszem, dał do dyspozycji kibiców pomieszczenie, kibice jednak narzekają. że w tym miejscu flagi narażone są na wilgoć, co grozi ich zniszczeniu. Możnaby pomyśleć - co za problem, przecież i tak czasami flagi wiszą na deszczu. Nieco inaczej jednak wygląda to, gdy zdamy sobie sprawę że koszt uszycia flagi to około 1000 zł a ostatnio powstało kilka nowych flag.

Inną przyczyną protestu jest małe zainteresowanie klubu przy organizowaniu wyjazdów kibiców, a jako przykład podają niepoparte faktami obietnice dyrektora w sprowadzeniu biletów na mecz z Polonią Bytom. Kolejnym, chyba jednym z ważniejszych powodów jest zbyt mały udział klubu w organizowaniu opraw spotkań ligowych. Klub zaoferował, że może dawać 200 zł na każdy mecz z przeznaczeniem na ten cel - z zastrzeżeniem, że wydatki muszą być udokumentowane fakturami. Samo otrzymanie tych 200 złotych, jak deklarują kibice, wymaga postawy petenta i niemałego zachodu.

Tymczasem - dla przykładu - oprawa meczu w Bytomiu kosztowała 1300 zł:
(race 520 zł, pasy materiału 380 zł, kartony 200zl, balony ponad 100 zł, stroboskopy i kulki dymne 80 zł)

Inną obietnicą, której miał nie spełnić dyrektor, jest wolny wstęp na mecze dla kobiet.

Nie jesteśmy w stanie przedstawić, czy są jeszcze inne przyczyny tego protestu i nie chcemy oceniać, czy był on konieczny. Felieton nie jest zresztą próbą oceny, kto ma rację, a raczej odpowiedzią na pytanie jakie padło na forum: “Dlaczego nie było flag i co to był za transparent?”. Pocieszające w całej sytuacji jest stwierdzenie, które usłyszałem, szukając informacji do tego felietonu a brzmiało ono tak: "Mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni w tym tygodniu i od meczu z Carbo wszystko będzie ok".

Nam, zwykłym kibicom zasiadającym na trybunach też nie pozostaje nic innego niż mieć nadzieje, że chłopakom z ultras starczy wytrwałości i że otrzymają z każdej strony wsparcie, na które ze wszechmiar zasługują, a oprawy na meczach bedą jeszcze lepsze. Panu dyrektorowu Rudemu życzymy natomiast mądrego i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Wszyscy przecież mamy jeden cel - budowę wielkiego Zagłębia.

  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

BRAMKI:
15 - Fabian Piasecki
6 - Szymon Pawłowski
3 - Rafał Grzelak, Filip Karbowy, Patryk Małecki, Patryk Mularczyk
2 - Stanisław Biłeńkyj, Rubio
1 - Markas Beneta, Michał Góral, Płamen Kraczunow, Tomasz Nawotka, Błażej Radwanek, Mateusz Szwed, samobójcza (Mariusz Magiera, Bełchatów)

ASYSTY:
11 - Szymon Pawłowski
7 - Mateusz Szwed
6 - Patryk Małecki
4
- Fabian Piasecki
3 -
Tomasz Nawotka
2
- Stanisław Biłeńkyj, Tomasz Hołota, Patryk Mularczyk,
1 - Rafał Grzelak, Filip Karbowy, Jakub Sinior, Quentin Seedorf 

ŻÓŁTE KARTKI:
7 (1) - Rafał Grzelak
6 (1) - Kacper Radkowski, Wojciech Słomka
5 (1) - Jakub Sinior
5 - Markas Beneta, Fabian Piasecki
4 -  Patryk Małecki,  Piotr Polczak, Dawid Ryndak
3 (1) - Stanisław Biłeńkyj, Płamen Kraczunow
3 - Bartłomiej Babiarz,  Tomasz Hołota, Patryk Mularczyk, Tomasz Nawotka
2 - Quentin Seedorf, Mateusz Szwed
1 - Filip Karbowy, Szymon Pawłowski, Błażej Radwanek, Rubio, Krystian Stępniowski

* - w nawiasie czerwona kartka za dwie żółte

CZERWONE KARTKI:
1 - Piotr Polczak

Rozkład jazdy kibica 2020-07-10, 20:10Zagłębie Sosnowiec - Warta Poznań 2020-07-14, 17:00Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec 2020-07-17, 17:40Zagłębie Sosnowiec - Stal Mielec 2020-07-25, 17:40Wigry Suwałki - Zagłębie Sosnowiec
© 1998 - 2020 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony