Wreszcie zwycięstwo! JP, 2011-10-08, 17:58

Prowadzone po raz pierwszy przez Jerzego Wyrobka Zagłębie przełamało serię 10 meczów bez zwycięstwa i pokonało Nielbę Wągrowiec 2:0. Bramki zdobyli Rafał Jankowski (27') i Patryk Stefański (82').
Wreszcie zwycięstwo!

(Na zdjęciu: Rafał Jankowski już gratuluje Patrykowi Stefańskiemu zdobycia bramki, a dopiero biegną do niego Marcin Strojek i Michał Cyganek. Przygląda się temu Paweł Ignasiński)

Zagłębie zagrało pierwszy mecz pod wodzą trenera Jerzego Wyrobka i od razu w oczy rzuciła się zmiana ustawienia. Zamiast grą jednym napastnikiem, jak było to w dotychczasowych meczach, sosnowiczanie wyszli dwójką w ataku. Rafała Jankowskiego, który nieoczekiwanie mecz w Żaganiu rozpoczął na ławce rezerwowych wspierał Patryk Stefański.

Pierwsze minuty meczu nie porywały, deliktanie to ujmując. Dość powiedzieć, że pierwszą próbę strzału odnotowaliśmy dopiero w 14. minucie spotkania. Potem z obu stron mnożyły się proste straty, niedokładne podania i ogólnie było wiele chaosu.

Bezbramkowy rezultat utrzymywał się do 27. minucie, gdy po dośrodkowaniu Dawida Ryndaka z prawej strony boiska, strzałem głową z bliskiej odległości Jacka Wosickiego pokonał Rafał Jankowski i zdobył swoją szóstą bramkę w tym sezonie. W czwartym kolejnym meczu Zagłębie objęło prowadzenie, ale w trzech poprzednich meczach nie udało się dowieźć do 90. minuty korzystnego rezultatu, więc nie było jeszcze powodów do hurraoptymizmu.

Sosnowiczanie mieli dwie wyśmienite szanse na podwyższenie wyniku w doliczonym czasie pierwszej połowy. Najpierw po mocnym strzale Arkadiusza Mroza zza pola karnego piłkę na rzut rożny wybił Jacek Wosicki, a po rozegraniu piłki w narożniku boiska Adam Mójta dośrodkował na głowę Wojciecha Białka, który nie trafił do bramki z 3 metrów.

Niewiele za to brakowało, aby gościom udało się wyrównać już na początku II połowy. W 40. sekundzie drugiej odsłony gry płaskim strzałem z pola karnego popisał się Łukasz Szczepaniak, ale Ołeksij Szlakotin w tej sytuacji zachował się tak, jak trzeba. Nie tak, jak potrzeba zachował się za to Dawid Ryndak w 65. minucie meczu. Po podaniu od Rafała Jankowskiego "Denver" minął przy przyjęciu piłki Artura Bartkowiaka i z 10 metrów strzelił tuż nad poprzeczką. To powinien być przynajmniej strzał w światło bramki!

W 78. minucie spotkania w walce o górną piłkę w okolicy środkowej linii boiska zderzyli się Jakub Poznański i Wojciech Białek. Stoper Nielby dosyć szybko się podniósł z murawy, ale dla naszego zawodnika to już był koniec spotkania. Białek został zniesiony z boiska na noszach i za chwilę pod ławkę rezerwowych podjechał ambulans, aby zawieźć naszego piłkarza do szpitala.

Karetka jeszcze stała przy naszej ławce, gdy drugą bramkę w spotkaniu strzelił w 82. minucie Patryk Stefański, który wykorzystał dobre podanie od Marcina Strojka i w sytuacji sam na sam posłał piłkę soczystym strzałem obok golkipera gości. Dla Stefańskiego był to czwarty gol w tym sezonie, a zarazem trzeci w trzecim kolejnym meczu.

Powoli mogliśmy się zaczynać cieszyć z pierwszego zwycięstwa od 30 lipca 2011, ale do końca trzeba było się mieć na baczności, bowiem tydzień temu Nielba strzeliła dwa gole już w samej koncówce spotkania. Podobnie mogło być i tym razem. W 86. minucie głową z bliskiej odległości strzelał wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Łukasz Spławski. Piłkę tuż przed linią bramkową zatrzymał jednak Ołeksij Szlakotin.

W doliczonym czasie gry Zagłębie grało w dziesiątkę, bowiem po strzale Łukasza Szczepaniaka powalony na murawę został pełniący dziś obowiązki kapitana Adrian Marek i doktor Grzegorz Wiśnicki uznał, że nasz stoper nie może już powrócić na boisko.

Sosnowiczanie w końcu się przełamali, odnieśli długo oczekiwanie zwycięstwo, a do tego - za sprawą porażek klubów z Rybnika i Żagania - podnieśli się w tabeli aż o dwie pozycje. Oby to był pierwszy krok na drodze w bezpieczne rejony tabeli II ligi zachodniej.

Zagłębie Sosnowiec - Nielba Wągrowiec Zagłębie Sosnowiec - Nielba Wągrowiec Zagłębie Sosnowiec - Nielba Wągrowiec