Wielka Sobota Zagłębia JP, 2021-04-03, 17:59

Zagłębie było dziś o klasę lepsze od najlepszego w rundzie wiosennej Widzewa Łódź i pokonało gości 3:0 po golach Quentina Seedorfa (22' i 25') i João Oliveiry (57').
Wielka Sobota Zagłębia

Przed meczem z Widzewem Łódź nie było łatwo w Zagłębiu o powody do optymizmu. Zagłębie podejmowało najlepszą drużynę rundy wiosennej, która w siedmiu meczach nie doznała ani jednej porażki. Co więcej - łodzianie wygrali trzy ostatnie mecze, a w czterech starciach z rzędu nie stracili bramki i przybliżyli się do strefy barażowej.

Z kolei w Zagłębiu brakowało dziś nie tylko kontuzjowanych na dłużej Michała Górala, Szymona Pawłowskiego i Mateusza Szweda (na rozgrzewkę pierwsza jedenastka wyszła z koszulkami z napisem dodającym otuchy kolegom). Pauza za czerwone kartki wykluczyła z występu Szymona Sobczaka, Patryk Małecki został zawieszony dyscyplinarnie, a w ostatniej chwili ze składu wypadł Michał Masłowski.

Kazimierz Moskal nie miał więc dziś zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o pierwszą jedenastkę. Pauzujący przed tygodniem Dawid Gojny wrócił do składu i zastąpił Dawida Ryndaka. Ponadto w wyjściowym składzie znaleźli się Quentin Seedorf, Filip Karbowy oraz Gonçalo Gregório, których przed tygodniem nie było w pierwszej jedenastce. Holender zagrał dziś nie na lewej, ale na prawej stronie pomocy i taka decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Występujący z numerem 22 Quentin Seedorf zagrał dziś swój 22. mecz w Zagłębiu i był to jego najlepszy występ w barwach naszej drużyny. Pochodzący z Holandii piłkarz już w 3. minucie oddał pierwszy celny strzał na bramkę gości. Po podaniu Łukasza Turzynieckiego uderzał z około 8 metrów, ale Jakub Wrąbel zdołał odbić futbolówkę nogą. W 9. minucie świetnej okazji nie wykorzystał Gonçalo Gregório. Patrik Mišák wymanewrował dwóch rywali i świetnym prostopadłym podaniem uruchomił Portugalczyka, który znalazł się w sytuacji sam na sam, uderzył prawą nogą w długi róg. Piłka minęła Jakuba Wrąbla i wydawało się, że musi wpaść do bramki, ale trafiła w słupek, a potem Daniel Tanżyna wybił ją na róg.

W 10. i 11. minucie dwa niecelne strzały oddał Quentin Seedorf. Najpierw, gdy dopadł do piłki wybitej poza pole karne po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a po chwili, gdy przymierzył głową po wrzutce Dawida Gojnego z lewego skrzydła. Później Holender strzelał już tylko celnie. W 22. minucie po podaniu Macieja Ambrosiewicza Quentin Seedorf skorzystał z błędu Kacpra Gacha, który dał się ośmieszyć w polu karnym niemal przy końcowej linii boiska, a potem wpakował piłkę z ostrego kąta do bramki Jakuba Wrąbla. Golkiper Widzewa nie miał czasu na interwencję przy mocnym strzale pomocnika Zagłębia i po 387 minutach bez straconej bramki musiał wyciągać piłkę z siatki.

Trzy minuty po swoim premierowym trafieniu w barwach Zagłębia, Quentin Seedorf po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Po prostopadłym podaniu João Oliveiry Holender uciekł Kacprowi Gachowi, minął Jakuba Wrąbla i lewą nogą skierował piłkę do pustej bramki. W 25. minucie Zagłębie prowadziło 2:0, a w tym sezonie nasz zespół zawsze wygrywał w meczach, w których strzelał co najmniej dwie bramki. Teoretycznie więc mogliśmy być spokojni.

W 32. minucie sosnowiczanie oddali kolejny celny strzał na widzewską bramkę. Zza pola karnego uderzał Dawid Gojny, a Jakub Wrąbel sparował futbolówkę na rzut rożny. Potem nad Ludowym do głosu doszła pogoda. Rozpadało się i wiał silny wiatr, który porywał reklamy i sprawiał, że po wykopach bramkarzy piłka "gasła" na 30. metrze i spadała niemal pionowo.

Od początku drugiej połowy warunki atmosferyczne się poprawiły. Zamiast chmur mieliśmy słońce. Gra Zagłębia pozostawała na równie wysokim poziomie jak przed przerwą i już w 57. minucie sosnowiczanie udokumentowali swoją przewagą zdobyciem trzeciej bramki. Gol padł po akcji zapoczątkowanej rzutem rożnym, choć tak naprawdę tego rogu nie powinno być, bo gol powinien paść już wcześniej. Gonçalo Gregório przymierzył z ostrego kąta. Futbolówkę odbił przed siebie Jakub Wrąbel, a Quentin Seedorf miał szansę na ustrzelenie hat tricka. Holender został jednak zablokowany przez Michała Grudniewskiego i pozostał nam "tylko" rzut rożny.

Efektem rozegrania stałego fragmentu gry była trzecia bramka. Po dośrodkowaniu Patrika Mišáka piłkę poza pole karne wyekspediował Patryk Mucha. Sosnowiczanie pozostali w posiadaniu futbolówki. Mišák zagrał piętą do Dawida Gojnego, który z lewej strony pola karnego dograł na 8. metr, a tam João Oliveira dostawił lewą nogą i zdobył swoją szóstą bramkę w tym sezonie. Jakub Wrąbel po raz drugi w karierze wpuścił trzy gole na Stadionie Ludowym. Jesienia 2016 grał tutaj w barwach Olimpii Grudziądz i także trzy razy musiał wyciągać piłkę z siatki, ale wtedy jego zespół wygrał 5:3.

Na stratę trzeciej bramki trener Widzewa zareagował trzema zmianami. Na boisku pojawił się m.in. były gracz Zagłębia Mateusz Możdżeń, który dokładnie przed dwoma laty zdobył na Stadionie Ludowym zwycięską bramkę w meczu z Wisłą Kraków, ale tym razem nie był w stanie wywalczyć punktów dla swojego zespołu. Zagłębie grało pewnie i mogło skarcić gości jeszcze jednym trafieniem. Szczęścia nie miał jednak dziś Gonçalo Gregório. Do słupka z pierwszej połowy Portugalczyk dołożył poprzeczkę w 88. minucie. Trafił w nią głową po dośrodkowaniu Dawida Gojnego.

W końcówce spotkania na boisku pojawił się niespełna 20-letni Mateusz Popczyk, dla którego był to debiut w pierwszym zespole Zagłębia. Sosnowiczanie wygrali z niepokonanym w tym roku z Widzewem Łódź i po raz pierwszy od przełomu lat 2019 i 2020, zaliczyli serię dwóch zwycięstw z rzędu. W I lidze w tym roku niepokonana jest już tylko Sandecja Nowy Sącz, z którą zagramy za tydzień na wyjeździe.

Zagłębie Sosnowiec - Widzew Łódź 3:0 (2:0)
1:0 Quentin Seedorf 22'
2:0 Quentin Seedorf 25'
3:0 João Oliveira 57'

Zagłębie: 34. Szymon Frankowski - 27. Łukasz Turzyniecki, 18. Lukáš Ďuriška, 25. Piotr Polczak, 94. Dawid Gojny - 22. Quentin Seedorf (83' 16. Dawid Ryndak) , 14. Filip Karbowy (72' 21. Nikolas Korzeniecki), 28. Maciej Ambrosiewicz, 6. João Oliveira, 11. Patrik Mišák (90' 17. Kacper Radkowski) - 7. Gonçalo Gregório (90' 80. Mateusz Popczyk).

Widzew: 44. Jakub Wrąbel - 95. Patryk Stępiński, 2. Michał Grudniewski, 27. Daniel Tanżyna, 20. Kacper Gach - 7. Mateusz Michalski (81' 70. Merveille Fundambu), 16. Bartłomiej Poczobut (60' 30. Mateusz Możdżeń), 19. Patryk Mucha (60' 25. Marek Hanousek), 29. Michael Ameyaw (60' 97. Piotr Samiec-Talar) - 8. Paweł Tomczyk (38' 22. Dominik Kun), 9. Marcin Robak.

Zagłębie Sosnowiec - Widzew Łódź Zagłębie Sosnowiec - Widzew Łódź Zagłębie Sosnowiec - Widzew Łódź