Wreszcie trzy punkty! JP, 2020-12-02, 18:01

Po serii siedmiu meczów bez zwycięstwa Zagłębie wreszcie się przełamało i wygrało z Puszczą Niepołomice 2:0 po bramkach João Oliveiry (84') i Patryka Małeckiego (90+4').
Wreszcie trzy punkty!

Aż pięć meczów czekał Kazimierz Moskal na pierwsze zwycięstwo Zagłębia. Pod wodzą nowego trenera sosnowiczanie najpierw bezbramkowo zremisowali z Radomiakiem Radom, a potem doznali trzech porażek (0:2 w Gdyni, 1:2 z Chrobrym Głogów i 1:2 w Jastrzębiu). W końcu nasza drużyna trafiła na rywala, od którego okazała się lepsza, choć przez większą część spotkania zapowiadało się na to, że sosnowiczanie znowu bezbramkowo zremisują.

Kazimierz Moskal po raz pierwszy wystawił do gry od pierwszej minuty dwóch nominalnych napastników. Od pierwszej minuty na boisko wyszli Gonçalo Gregório i Olaf Nowak, ale ustawienie nie przypominało klasycznego 4-4-2. Była to raczej "choinka" 4-3-2-1. W środku pomocy zagrał tercet defensywnie nastawionych graczy - Filip Karbowy, Nikolas Korzeniecki i João Oliveira. Olaf Nowak i Szymon Pawłowski grali nieco wyżej i schodzili na skrzydła, a w ataku występował Gonçalo Gregório. Zmiana ustawienia kosztowała utratę miejsca w składzie Patryka Małeckiego, który zaczął mecz na ławce rezerwowych, ale po wejściu na plac gry okazał się bohaterem spotkania.

Mecz toczył się przy ponad 4 stopniach mrozu i pierwsza część spotkania na pewno nie rozgrzała tej nielicznej grupy osób, które służbowo zawitały na Stadion Ludowy. Przed przerwą obejrzeliśmy tylko trzy strzały na bramkę. Uderzenia Olafa Nowaka (18') i Szymona Pawłowskiego (39') nie sprawiły kłopotów Gabrielowi Kobylakowi. Znacznie bardziej musiał się natrudzić Kacper Chorążka, który w 44. minucie sparował piłkę po strzale Erika Cikosa z około 8 metrów.

W Zagłębiu w tym sezonie nie brakuje problemów, a dziś doszły do nich kolejne. W pierwszej połowie boisko z kontuzją opuścił Filip Karbowy, którego zastąpił Martim Maia, a na drugą część meczu nie wyszedł Lukáš Ďuriška. Słowak grał w tym sezonie we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty, ale dziś musiał zastąpić go Kacper Radkowski, dla którego był to pierwszy występ w obecnym sezonie.

Pierwszy celny strzał w drugiej połowie zobaczyliśmy dopiero w 65. minucie. Wtedy po faulu na Szymonie Pawłowskim 22 metry przed bramką sędzia podyktował rzut wolny. Do piłki podszedł Gonçalo Gregório i uderzył prawą nogą nad murem, zmuszając do interwencji Gabriela Kobylaka. W 70. minucie João Oliveira po akcji lewym skrzydłem zagrał na środek pola karnego, ale Martim Maia skiksował i zmarnował dobrą okazję. W odpowiedzi Hubert Tomalski wypuścił w bój Jakuba Bartosza. Wprowadzony trzy minuty wcześniej na plac gry Jakub Bartosz uciekł naszym obrońcom, wbiegł z piłką w pole karne, ale zabrakło już dobrego wykończenia.

Długo wyczekiwana przez Zagłębie bramka padła w 84. minucie. Po wrzucie z autu Dawid Ryndak wymienił podania z Patrykiem Małeckim, a potem "Mały" idealnie dograł piłkę do wbiegającego João Oliveiry, a ten urwał się defensorom Puszczy i strzelił głową tuż przy słupku. Dla Portugalczyka był to już trzeci gol w tym sezonie.

Goście mogli szybko doprowadzić do wyrównania, bo zaraz po stracie bramki dwie okazje miał Hubert Tomalski. Za pierwszym razem nie dał się pokonać Kacper Chorążka, a druga próba była niecelna. W czwartej z doliczonych minut Zagłębie nie pozostawiło już gościom złudzeń. Po wybiciu piłki przez Kacpra Chorążkę Gonçalo Gregório co prawda przegrał walkę w powietrzu, ale piłka trafiła na głowę Szymona Pawłowskiego, który ze środkowego koła natychmiast podał głową do przodu w stronę Patryka Małeckiego, a ten wykorzystał złe ustawienie obrony gości, nie zmarnował sytuacji sam na sam i ustalił wynik spotkania. Dla Szymona Pawłowskiego była to pierwsza asysta od 30 czerwca i meczu w Nowym Sączu.

Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice 2:0 (0:0)
1:0 João Oliveira 84'
2:0 Patryk Małecki 90+4'

Zagłębie: 1. Kacper Chorążka - 16. Dawid Ryndak, 18. Lukáš Ďuriška (46' 17. Kacper Radkowski), 25. Piotr Polczak, 94. Dawid Gojny - 88. Olaf Nowak (63' 30. Patryk Małecki), 14. Filip Karbowy (34' 10. Martim Maia), 21. Nikolas Korzeniecki, 6. João Oliveira (90' 11. Patryk Mularczyk), 8. Szymon Pawłowski - 7. Gonçalo Gregório.

Puszcza: 22. Gabriel Kobylak - 77. Erik Čikoš, 5. Konrad Stępień, 11. Marcin Stefanik, 28. Michał Mikołajczyk (83' 6. Mateusz Skrzypczak) - 24. Michał Rakoczy (67' 18. Michal Klec), 14. Jakub Serafin, 25. Wiktor Żytek, 20. Karol Knap (46' 17. Bartosz Żurek), 10. Hubert Tomalski - 9. Łukasz Spławski (67' 7. Jakub Bartosz; 83' 3. Michał Czarny).

żółte kartki: Polczak - Knap, Serafin, Stępień, Mikołajczyk.

sędziował: Daniel Kruczyński (Żywiec).

Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice