Zagłębie rozbiło outsidera JP, 2020-10-03, 14:42

W 7. kolejce Fortuna i ligi Zagłębie wygrało 3:0 z ostatnim zespołem w tabeli. Bramkarza Sandecji pokonali Mateusz Grudziński (20'), Mateusz Szwed (45+3') i Gonçalo Gregório (67').

Zagłębie rozbiło outsidera

Po serii czterech meczów bez zwycięstwa Zagłębie wreszcie mogło dopisać do swojego dorobku komplet punktów. Sosnowiczanie nie mieli dziś większych problemów z odniesieniem zwycięstwa, zagrali dobrze, stworzyli sporo sytuacji i pokonali Sandecję Nowy Sącz. Nie ma jednak co ukrywać, że rywal był bardzo słaby i nie jest dziełem przypadku ani pecha, że sądeczanie zajmują w tabeli ostatnie miejsce i w tym sezonie doznali w lidze kompletu porażek.

We wtorkowym meczu z Widzewem kontuzji doznał Dawid Ryndak i ten uraz wyeliminował go z gry w dzisiejszym spotkaniu. Do pierwszej jedenastki wskoczył Mateusz Szwed, który wystąpił na prawej obronie, a Łukasz Turzyniecki został przesunięty do tyłu, na prawą pomoc. Nieoczekiwanie miejsce wśrod rezerwowych zajął Markas Beneta. Wystawiony na listę transferową Litwin w tym sezonie występował tylko w grających w lidze okręgowej rezerwach Zagłębia. Pod nieobecność wspomnianego wcześniej "Denvera", a także wobec faktu, że tylko na ławce usiedli Szymon Pawłowski i Piotr Polczak, honory kapitana Zagłębia po raz pierwszy w karierze pełnił Patryk Mularczyk. 22-letni "Mular" był jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym, w historii kapitanów naszego zespołu.

W dwunastu poprzednich meczach Zagłębie nie potrafiło strzelić bramki w pierwszej połowie. Ostatnim meczem, w którym sosnowiczanie pokonali bramkarza rywali już przed przerwą, było spotkanie rozegrane 30 czerwca w Nowym Sączu i właśnie od Sandecji od Sandecji trwała niemoc Zagłębia w zdobywaniu goli w pierwszych częściach spotkań. W 20. minucie z rzutu rożnego piłkę w pole karne zagrał Dawid Gojny, a Mateusz Grudziński uciekł Adrianowi Dankowi, strzelił prawą nogą z około 7 metrów i pokonał Dawida Pietrzkiewicza.

Świetną szansę na podwyższenie prowadzenie zmarnował w 29. minucie Gonçalo Gregório, który łatwo zwiódł Michala Pitera-Bučkę, ale potem oddał strzał wysoko nad poprzeczką. Dwie minuty później Martim Maia dośrodkował w pole karne, ale Patryka Małeckiego trochę poniosła fantazja i zdecydował się na strzał z woleja po którym piłka wylądowała na trybunach.

Do pierwszej połowy sędzia doliczył aż cztery minuty, bo gra na chwilę została przerwana z powodu zadymienia boiska przez odpalone przez kibiców gości race. W trzeciej z doliczonych minut piłkę na własnej połowie najpierw stracił Damir Šovšić, a potem zupełnie odpuścił Martima Maię. Portugalski pomocnik przerzucił futbolówkę na lewe skrzydło do Patryka Małeckiego, a "Mały" ograł Adriana Danka, ruszył w stronę nowosądeckiej bramki i dograł piłkę na pole bramkowe. Mateusz Szwed uprzedził Daniela Dziwniela i trącił futbolówkę, a ta odbiła się od słupka i wpadła do bramki. Zagłębie schodziło na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy dwóch dobrych okazji nie wykorzystali Gonçalo Gregório i Patryk Mularczyk. W obu sytuacjach podawał Patryk Małecki. Najpierw przed pole karne do Portugalczyka, który strzelił nad bramką, a następnie przed bramkę do "Mulara", który główkował prosto w bramkarza.

W 66. minucie na murawie pojawił się Filip Karbowy, który zmienił João Oliveirę i już w pierwszej akcji "Karbo" przyczynił się do zdobycia bramki. Dawid Pietrzkiewicz źle wybił piłkę spod swojej bramki i trafiła ona przed pole karne do Filipa Karbowego, który świetnym podaniem między dwoma rywalami zagrał piłkę do Dawida Gojnego. Lewy obrońca Zagłębia podał po ziemi w pole karne do nieobstawionego Gonçalo Gregório, który w końcu nie zawiódł. Przyjął piłkę na prawą nogę, uderzył lewą pod poprzeczkę i Zagłębie prowadziło 3:0. Dla Portugalczyka był to trzeci gol w tym sezonie, a dla Dawida Gojnego trzecia asysta. Pod tym względem obaj są najlepsi w Zagłębiu.

Mimo sporej przewagi i wielu akcji nie udało się Zagłębiu strzelić kolejnych bramek. Okazje do podwyższenia wyniku mieli Lukáš Ďuriška, Patryk Mularczyk, a także wprowadzeni na boisko Michał Kieca i Olaf Nowak. Ten ostatni w 85. minucie po podaniu Szymona Pawłowskiego trafił w słupek. Warto również odnotować, że w pierwszej drużynie Zagłębia debiutował dzisiaj 19-letni Nikolas Korzeniecki, który pojawił się na boisku w 80. minucie.

Piotr Mandrysz już chyba nie może mówić o dobrych wspomnieniach z wizyt na Stadionie Ludowym w roli trenera rywali. Co prawda udało mu się tutaj wygrać cztery razy (z RKS-em Radomsko w sezonie 2000/2001, Pogonią Szczecin w sezonach 2008/2009 i 2009/2010 oraz GKS-em Tychy w sezonie 2011/2012), ale dwie kolejne wizyty zakończyły się porażkami 0:3 (z GKS-em Katowice w sezonie 2017/2018 i dziś z Sandecją Nowy Sącz).

Z kolei Krzysztof Dębek jako trener Zagłębia po raz drugi odniósł zwycięstwo 3:0. Przed miesiącem takim rezultatem zakończył się mecz z GKS-em Tychy, a dziś z "trójką z tyłu" wyjechała z Sosnowca Sandecja. Teraz czekamy na to, żeby w końcu prowadzonemu przez Dębka Zagłębiu udało się odnieść dwa zwycięstwa z rzędu. Szansa na to już za tydzień w Bełchatowie.

Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz 3:0 (2:0)
1:0 Mateusz Grudziński 20'
2:0 Mateusz Szwed 45+3'
3:0 Gonçalo Gregório 67'

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 27. Łukasz Turzyniecki, 18. Lukáš Ďuriška, 26. Mateusz Grudziński, 94. Dawid Gojny - 9. Mateusz Szwed (73' 28. Michał Kieca), 6. João Oliveira (66' 14. Filip Karbowy), 10. Martim Maia (80' 21. Nikolas Korzeniecki), 11. Patryk Mularczyk, 30. Patryk Małecki (81' 8. Szymon Pawłowski) - 7. Gonçalo Gregório (73, 88. Olaf Nowak).

Sandecja: 31. Dawid Pietrzkiewicz - 9. Adrian Danek (62, 17. Adrian Basta), 5. Dawid Szufryn, 28. Michal Piter-Bučko, 3. Daniel Dziwniel - 27. Damian Chmiel (73, 19. Kamil Ogorzały), 11. Wojciech Kamiński, 10. Damir Šovšić (46, 8. Maciej Małkowski), 33. Bartłomiej Kasprzak, 88. Paweł Mandrysz (62, 16. Michał Walski) - 20. Maciej Korzym.

żółte kartki: Grudziński - Kasprzak, Szufryn, Piter-Bučko.

sędziował: Zbigniew Dobrynin (Łódź).

Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz cz. II Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz cz. II Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz cz. II