Połowa to za mało JP, 2020-09-11, 21:41

Zagłębie nie wykorzystało wielu dobrych sytuacji w pierwszej połowie i przegrało w Opolu z Odrą 0:1. Jedyną bramkę w meczu zdobył w 58. minucie Dawid Kort.
Połowa to za mało

Wygranie dwóch meczów z rzędu jest dla Zagłębia misją niemożliwą. Po raz ostatni nasza drużyna triumfowała w dwóch kolejnych spotkaniach na przełomie 2019 i 2020 roku. W ostatnim meczu ubiegłego roku sosnowiczanie wygrali z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza, a w pierwszym spotkaniu bieżącego roku nasz zespół wygrał w Legnicy z Miedzią. Od tamtego czasu po każdym zwycięstwie przychodziła porażka, a w najlepszym przypadku remis. W sezonie 2020/21 ta niechlubna passa jest kontynuowana i po wygranej nad GKS-em Tychy dziś Zagłębie wraca z Opola bez punktów, choć przez całą pierwszą połowę i początek drugiej niewiele wskazywało na to, że podopieczni Krzysztofa Dębka wyjadą z Oleskiej 51 na tarczy.

Szkoleniowiec sosnowiczan desygnował dziś do gry dokładnie taką samą jedenastkę jak w niedzielnym meczu z tyszanami. Teoretycznie można powiedzieć, że Krzysztof Dębek postąpił w myśl maksymym, że "zwycięskiego składu się nie zmienia", ale akurat w poprzedniej kolejce największy wpływ na zdobycie trzech punktów mieli gracze, którzy na boisku pojawili się dopiero jako zmiennicy. Także i dziś Gonçalo Gregório i Filip Karbowy rozpoczęli mecz jako rezerwowi i mieli pojawić się w grze dopiero w drugiej połowie.

Zagłębie dominowało w pierwszych 45 minutach, ale brakowało skuteczności. Już od pierwszych minut nasz zespół rzucił się na rywali. W 4. minucie nad bramką uderzał Olaf Nowak, a cztery kolejne strzały były dziełem Mateusza Szweda, który w 9. minucie uderzał z 25 metrów nad poprzeczką, minutę później przymierzył po ziemi w krótki róg, a w 18. minucie w jednej akcji oddał dwa strzały. Najpierw po wyłożeniu piłki przez Olafa Nowaka "Szwedzik" sprawił dużo problemów Kacprowi Rosie, który sparował futbolówkę przed siebie, a po dobitce naszego młodzieżowca piłka minęła bramkę. W 21. minucie golkipera Odry zatrudnił Patryk Małecki, który strzelił prawą nogą zza pola karnego

Najlepszą okazję Zagłębie zmarnowało w 36. minucie. Dawid Gojny po akcji lewą stroną zagrał w pole bramkowe. Olaf Nowak odegrał futbolówkę piętą do Szymona Pawłowskiego, który znajdował się na 5. etrze miał przed sobą całą bramkę. Wydawało się, że nie ma możliwości tego nie wykorzystać, ale kapitan Zagłębia, który mierzył w długi róg, posłał piłkę obok bramki. Z kolei najbardziej efektowną akcję nasza drużyna przeprowadziła w 44. minucie. Futbolówka krążyła jak po sznurku między niemal całą drużyną, od bramkarza, przez obronę do pomocników, ale zabrakło wykończenia, gdy Olaf Nowak nie sięgnął piłki dośrodkowanej przez Patryka Małeckiego.

Opolanie w pierwszej połowie oddali zaledwie trzy strzały, wszzystkie po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Żaden z tych strzałów nie był celny, a najbliższy celu był w 31. minucie Arkadiusz Piech który minimalnie chybił głową po dośrodkowaniu Krzysztofa Janusa.

Sosnowiczanie rozpoczęli drugą połowę od serii trzech kolejnych rzutów rożnych, z których żaden nie zakończył się strzałem. Za to gospodarze w 58. minucie przeprowadzili pierwszą akcję zakończoną celnym strzałem, która - jak się później okazało - dała im zwycięstwo. Tomáš Mikinič z prawej strony boiska zagrał w pole karne do zupełnie niewidocznego wcześnie Dawida Korta, który ograł naszą obronę i strzelił prawą nogą w długi róg. Dla Korta był to drugi w karierze gol strzelony Zagłębiu. Jesienią 2018 w meczu Ekstraklasy z rzutu karnego pokonał Dawida Kudłę, gdy występował w Wiśle Kraków.

Jeszcze przed bramkową akcją Odry przygotowany do wejścia na boisko był Gonçalo Gregório, który zmienił Olafa Nowaka. Chwilę potem na niekorzystny wynik trener Krzysztof Dębek zareagował dwoma kolejnymi roszadami w składzie. W 66. minucie na boisko weszli Filip Karbowy i Patryk Mularczyk. Zaraz po pojawieniu się na murawie obaj ci piłkarze przeprowadzili po jednej groźnej akcji. Strzał Karbowego został zablokowany przez rywala, a potem bramkarz Odry odbił piłkę po strzale "Mulara".

Odra nie murowała swojej bramki po wyjściu na prowadzenie, tylko atakowała coraz groźniej. W 69. minucie w boczną siatkę główkował Konrad Nowaka, a minutę później obronił strzał Krzysztofa Janusa zza pola karnego. Golkiper sosnowiczan musiał się mocno sprężyć w 76. minucie, gdy mocnym uderzeniem zza pola karnego popisał się Rafał Niziołek. W 79. minucie szkoleniowiec Zagłębia wprowadził dwóch kolejnych zmienników. Na boisku zobaczyliśmy Quentina Seedorfa i Łukasza Turzynieckiego, ale w przeciwieństwie do poprzednich meczów zmiany nie odmieniły gry Zagłębia. Nie pomogła także wycieczka Krystiana Stępniowskiego w pole karne w doliczonym czasie gry, gdy nasz zespół miał rzut rożny.

Sosnowiczanie po raz trzeci z rzędu wyjeżdżają z Opola bez zwycięstwa. W przyszłym tygodniu zagramy w Sosnowcu z Łódzkim Klubem Sportowym, który na stadionie przy Oleskiej wygrał 4:0. Strach się bać?

Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)

1:0 Dawid Kort 57'

Odra: 23. Kacper Rosa - 80. Kacper Tabiś, 27. Mateusz Kamiński, 2. Piotr Żemło, 21. Konrad Matuszewski - 9. Tomáš Mikinič (62, 94. Konrad Nowak), 66. Miłosz Trojak, 14. Sebastian Bonecki, 10. Dawid Kort (69, 5. Rafał Niziołek), 7. Krzysztof Janus (82, 38. Mateusz Gancarczyk) - 28. Arkadiusz Piech (82, 11. Dawid Czapliński).

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 18. Lukáš Ďuriška, 26. Mateusz Grudziński, 94. Dawid Gojny - 9. Mateusz Szwed (66, 11. Patryk Mularczyk), 6. João Oliveira, 10. Martim Maia (66, 14. Filip Karbowy), 8. Szymon Pawłowski (79, 22. Quentin Seedorf), 30. Patryk Małecki (79, 27. Łukasz Turzyniecki) - 88. Olaf Nowak (58, 7. Gonçalo Gregório).

Żółte kartki: Trojak, Bonecki, Żemło - Grudziński.

Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec