Zmiennicy dali zwycięstwo JP, 2020-09-06, 14:38

Zagłębie Sosnowiec wygrało z GKS-em Tychy 3:0. Wszystkie gole strzelili piłkarze wprowadzeni do gry po przerwie - Gonçalo Gregório (75' - karny) i Filip Karbowy (88' i 90+5').

Zmiennicy dali zwycięstwo

"Nie podołasz zamówieniu, to załatwi je Twój zmiennik" - śpiewał Przemysław Gintrowski w serialu "Zmiennicy". Tę samą piosenkę mogą śpiewać piłkarze Zagłębia. Dzisiaj o zdobyciu trzech punktów i najwyższym zwycięstwie na Stadionie Ludowym od 3 sierpnia 2018, gdy 3:0 pokonaliśmy Pogoń Szczecin, przesądzili zawodnicy, którzy pojawili się na placu gry w drugiej połowie. Najpierw Gonçalo Gregório wywalczył i wykorzystał rzut karny, a później dwukrotnie z dystansu trafił Filip Karbowy, najpierw z gry, a w doliczonym czasie meczu z rzutu wolnego.

W obu rozegranych w tym sezonie meczach gra Zagłębia mogła się podobać dopiero po 75. minucie. W Niecieczy groźne akcje nasza drużyna stwarzać dopiero w ostatnim kwadransie, a dziś w tym okresie gry sosnowiczanie rozstrzygnęli losy meczu i strzelili aż trzy bramki, chociaż patrząc na przebieg meczu, można mieć wątpliwości, czy akurat trzybramkowe zwycięstwo jest sprawiedliwym wynikiem, ale czy to ważne? Liczy się tylko to, co w sieci.

Mimo tego, że w Niecieczy sosnowiczanie prezentowali się dużo lepiej po wejściu na murawę Mateusza Szweda, Gonçalo Gregório i Filipa Karbowego, trener Krzysztof Dębek nie zdecydował się na rewolucję w składzie i miejsce w wyjściowej jedenastce stracił tylko Quentin Seedorf, którego zastąpił Mateusz Szwed i sosnowiczanie grali dwójką młodzieżowców.

Pierwsza część meczu stała na dosyć przeciętnym poziomie, nawet jak na pierwszą ligę. Wystarczy powiedzieć, że obu zespołom w tym okresie gry udało się oddać zaledwie po jednym celnym strzale. W 3. minucie po podaniu Łukasza Grzeszczyka z pola karnego strzelał Oskar Paprzycki i udanie interweniował Krystian Stępniowski. Jak się później okazało, był to jedyny strzał tyszan na bramkę Zagłębia. Z naszej strony celnym uderzeniem w pierwszej części meczu popisał się Olaf Nowak, który strzelał z pola karnego po podaniu Martima Mai, a Konrad Jałocha sparował piłkę w bok.

Wspomniany Olaf Nowak dosyć szybko zakończył swój udział w meczu. Po siedmiu minutach drugiej połowy w powietrznej walce o piłkę został uderzony w twarz przez Łukasza Norkowskiego, musiał zejść z boiska z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu i udał się na badania do szpitala. Uraz Nowaka uniemożliwił sosnowiczanom grę na dwóch napastników. Wcześniej szykowany do wejścia był już Gonçalo Gregório, który miał stworzyć w napadzie duet razem z Olafem Nowakiem, ale przyszło mu grać samemu.

Drugi celny strzał sosnowiczanie oddali w 60. minucie, gdy po podaniu Szymona Pawłowskiego w krótki róg uderzał Mateusz Szwed. Jak się później okazało, to był ostatni celny strzał Zagłębia, który nie zakończył się bramką. W 64. minucie za Szymona Pawłowskiego na boisko wszedł Filip Karbowy, którego śmiało można określić mianem bohatera meczu.

Długo wyczekiwana przez kibiców Zagłębia bramka padła w 75. minucie. Nemanja Nedić sfaulował w polu karnym Gonçalo Gregório. Mogło się wydawać, że do piłki ustawionej na 11. metrze podejdzie Filip Karbowy, który wykorzystał "jedenastkę" w meczu z Wigrami Suwałki, ale Portugalczyk zdecydował, że to on strzeli karnego. Konrad Jałocha nie miał szans na obronę precyzyjnego uderzenia i Gonçalo Gregório w swoim pierwszym meczu na Stadionie Ludowym przywitał się z kibicami bramką.

Po stracie bramki przez tyszan Artur Derbin wzmocnił siłę ataku, wprowadzając na boisko najlepszego strzelca Zagłębia w sezonie 2017/2018 Szymona Lewickiego, ale nie miał on żadnej szansy przypomnieć się sosnowieckiej publiczności golem.

W końcówce meczu szalał za to Filip Karbowy. W 88. minucie Zagłębie przeprowadziło kontrę. Podawał Martim Maia, a "Karbo" przymierzył z około 25 metrów. Piłka jeszcze skozłowała przed tyskim golkiperem i wpadła do siatki. W czwartej doliczonej minucie Filip Karbowy popisał się efektownym dryblingiem. Z dużą łatwością mijał graczy gości i w końcu sfaulował go Kamil Szymura. Potem nasz rezerwowy pomocnik zdecydował się na bezpośredni strzał z rzutu wolnego z około 30 metrów. Piłka zmierzała w stronę bramki, ale interwencję Konradowi Jałosze utrudnił Nemanja Nedić, który podbił futbolówkę głową.

Po serii trzech meczów bez strzelonej bramki, czterech kolejnych porażkach i pięciu meczach bez wygranej, drużyna Zagłębia w końcu odczarowała Stadion Ludowy. Oby tak dalej!

Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy 3:0 (0:0)
1:0 Gonçalo Gregório 75' (k)
2:0 Filip Karbowy 88'
3:0 Filip Karbowy 90'

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 18. Lukáš Ďuriška, 26. Mateusz Grudziński, 94. Dawid Gojny - 9. Mateusz Szwed (90, 28. Michał Kieca), 6. João Oliveira, 10. Martim Maia, 8. Szymon Pawłowski (64, 14. Filip Karbowy), 30. Patryk Małecki (90, 22. Quentin Seedorf) - 88. Olaf Nowak (55, 7. Gonçalo Gregório).

Tychy: 91. Konrad Jałocha - 24. Dominik Połap (62, 20. Bartosz Szeliga), 6. Nemanja Nedić, 30. Kamil Szymura, 11. Krzysztof Wołkowicz - 14. Bartosz Biel (70, 7. Jakub Piątek), 4. Oskar Paprzycki, 34. Łukasz Norkowski (70, 77. Kacper Piątek), 8. Łukasz Grzeszczyk, 17. Sebastian Steblecki (62, 13. Łukasz Moneta) - 27. Damian Nowak (77, 32. Szymon Lewicki).

żółte kartki: Ďuriška, Pawłowski, Gojny - Połap, Wołkowicz, Szymura.

sędziował: Tomasz Wajda (Żywiec).

Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy