Inauguracja na zero JP, 2020-08-29, 21:56

W pierwszym meczu sezonu 2020/21 Zagłębie przegrało w Niecieczy z Bruk-Betem Termaliką 0:1. Jedyną bramkę w 51. minucie strzelił Roman Gergel.
Inauguracja na zero

Zagłębie Sosnowiec na zwycięstwo w meczu otwierającym ligowy sezon czeka od 2014 i będzie musiało czekać jeszcze co najmniej rok. Podopieczni Krzysztofa Dębka z Niecieczy wyjeżdżają bez punktu, a nawet bez strzelonej bramki. Jednobramkowa porażka to najniższy wymiar kary, jaki mógł nas dziś spotkać w meczu z Bruk-Betu, tym bardziej, jeśli zaczyna się grać dopiero po 70. minucie.

W wyjściowym składzie Zagłębia mieliśmy dziś aż pięciu zawodników, którzy rozgrywali pierwszy ligowy mecz w barwach naszej drużyny. Byli to Lukáš Ďuriška, Mateusz Grudziński, Dawid Gojny, Martim Maia, João Oliveira. Dla Portugalczyków oraz Grudzińskiego był to zarazem debiut w I lidze. Obecność wypożyczonego z Legii młodzieżowca oznaczała, że na ławce rezerwowych usiadł Piotr Polczak. Szkoleniowiec sosnowiczan nie mógł dziś skorzystać z usług Patryka Mularczyka, który musi pauzować dwa mecze za czerwoną kartkę obejrzaną w meczu w Suwałkach.

Oba zespoły przed ligową inauguracją miały już okazję sprawdzić się w meczach 1/32 Pucharu Polski. Zagłębie przed dwoma tygodniami przegrało z III-ligową Unią Janikowo, a niecieczanie przed tygodniem rozbili 4:0 II-ligową Bytovię Bytów i jeśli ktoś chciał wyciągnąć wnioski o formie Zagłębia i Bruk-Betu na podstawie meczów pucharowych, to miałby rację.

Już od pierwszych minut było widać, że drużyna gospodarzy jest lepsza, ma inicjatywę na boisku i dąży do strzelenia bramki. Zagłębie na pierwszy celny strzał w pierwszej połowie czekało aż do ostatniej akcji, gdy Martim Maia ograł Jonathana de Amo i strzelił w krótki róg, ale Tomasz Loska nie dał się zaskoczyć.

Grę gospodarzy napędzała trójka Słowaków - Patrik Mišak, Samuel Štefánik oraz Roman Gergel i to z nimi najwięcej kłopotów mieli piłkarze sosnowiczan. Krystiana Stępniowskiego po raz pierwszy do interwencji zmusił w 18. minucie Jonathan de Amo, który w zamieszaniu w polu karnym przymierzył w krótki róg i nasz golkiper odbił futbolówkę na rzut rożny. W 28. minucie Zagłębiu pomogła poprzeczka, w którą trafił Michał Orzechowski, a akcja Bruk-Betu Termaliki zapoczątkowała została złym wznowieniem gry przez naszego bramkarza. W 38. minucie świetnie zachował się Dawid Gojny, który udaremnił oddanie strzału z około 8 metrów Patrikowi Mišakowi.

Patrik Mišak miał kolejną świetną okazję do strzelenia bramki w pierwszej akcji po przerwie, gdy po wycofaniu piłki przez Romana Gergela uderzał z pola karnego, ale zagrał piłkę zbyt mocno i ta przeleciała za dalszym słupkiem. W 51. minucie golkiper Zagłębia skapitulował jedyny raz w dzisiejszym meczu. Michał Orzechowski odegrał futbolówkę do Romana Gergela, który w polu karnym zwiódł Mateusza Grudzińskiego i posłał piłkę prawą nogą do bramki.

Cztery minuty później niecieczanie mogli podwyższyć prowadzenie, gdy w kontrze Paweł Żyra jednym zwodem ograł Dawida Ryndaka i Martima Maię, ale potem nie potrafił wykończyć akcji i strzelił za lekko, a na dodatek prosto w Krystiana Stępniowskiego.

Trener Krzysztof Dębek na niekorzystny wynik zareagował zmianami. Jako pierwszy z boiska zszedł słabo spisujący się Quentin Seedorf, którego zmienił Mateusz Szwed. Wszedł on na prawe skrzydło, a Patryk Małecki został przesunięty na lewą stronę i już po trzech minutach obaj gracze mogli dać Zagłębiu wyrównanie. "Szwedzik" dośrodkował, a szykującemu się do strzału głową "Małemu" piłkę z głowy zdjął Tomasz Loska.

Więcej ożywienia do gry Zagłębia wniosła zmiana z 70. minuty, gdy na murawie pojawili się Filip Karbowy i Gonçalo Gregório. Sosnowiczanie przeszli wówczas na grę dwójką napastników i już w 75. minucie dwa razy strzelał Olaf Nowak. Za pierwszym razem świetnie piłkę z prawej strony wyłożył mu Mateusz Szwed, a "Olo" z pierwszej piłki strzelił prosto w bramkarza, a przy drugim strzale z lewego skrzydła wrzucał Patryk Małecki, a Nowak główkował nad bramką. Golkipera gospodarzy w 77. minucie przetestował Filip Karbowy, który kopnął piłkę prawą nogą z około 25 metrów i sprawił nieco problemów Tomaszowi Losce.

Między 86. a 87. minutą sosnowiczanie znów dwukrotnie zagrozili niecieczańskiej bramce. Najpierw z rzutu wolnego z około 35 metrów strzelał Filip Karbowy, a po odbiciu piłki przez Tomasza Loskę próbującego dobitki Patryka Małeckiego uprzedził Mateusz Grzybek, a po rozegranym rzucie rożnym z ostrego kąta w słupe trafił Gonçalo Gregório

Drużyna gospodarzy w końcówce grała na czas, po każdym faulu gospodarze długo leżeli na murawie i do doliczonych sześciu minut sędzia zmuszony był dołożyć jeszcze prawie dwie kolejne, ale w niczym to nie pomogło Zagłębiu, które po raz drugi w historii wraca z Niecieczy bez strzelonej bramki i bez punktów.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
1:0 Roman Gergel 51'

Bruk-Bet Termalica: 99. Tomasz Loska - 13. Mateusz Grzybek, 32. Jonathan de Amo, 77. Artem Putiwcew, 3. Marcin Grabowski - 7. Roman Gergel (80, 23. Marcin Wasielewski), 18. Piotr Wlazło, 8. Samuel Štefánik (80, 66. Martin Zeman), 11. Patrik Mišák (63, 10. Adam Radwański), 16. Paweł Żyra (63, 19. Michal Bezpalec) - 33. Michał Orzechowski (63, 9. Kacper Śpiewak).

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 18. Lukáš Ďuriška, 26. Mateusz Grudziński, 94. Dawid Gojny - 30. Patryk Małecki, 6. João Oliveira, 10. Martim Maia (70, 7. Gonçalo Gregório), 8. Szymon Pawłowski (70, 14. Filip Karbowy), 22. Quentin Seedorf (59, 9. Mateusz Szwed) - 88. Olaf Nowak.

żółte kartki: Putiwcew, Wlazło - Ryndak.

sędziował: Jacek Małyszek (Lublin).

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec