Jeszcze nie umieramy... JP, 2020-07-14, 19:07

Zagłębie Sosnowiec wygrało w Chojnicach 3:1, pozbawiło gospodarzy możliwości utrzymania w I lidze i samo zwiększyło swoje szanse na uniknięcie degradacji.
Jeszcze nie umieramy...

Kwadrans gry przesądził o tym, że Zagłębie pokonało Chojniczankę Chojnice, wydobyło się ze "ponad kreskę" i, mamy nadzieję, już do końca sezonu nie wpadnie do strefy spadkowej. Podopieczni Krzysztofa Dębka przez prawie 80 minut grali słabo, niedokładnie, brakowało im pomysłu na grę, a momentami można było mieć obawę, że także wiary w korzystny rozwój wydarzeń. Na szczęście to, co się zdarzyło po 78. minucie pozwala z nieco większym optymizmem spojrzeć na ostatnie dwie kolejki, choć wcale nie oznacza to, że Zagłębiu należą się słowa pochwały. Wręcz przeciwnie - to, co się wydarzyło w naszym klubie po wznowieniu sezonu w czerwcu wymaga krytyki i nawet utrzymanie się w I lidze niczego tutaj nie zmieni, bo przecież w tym sezonie nasz cel był nieco inny niż drżenie do ostatniej kolejki i strach przed degradacją.

Większa część meczu w Chojnicach nie dawała podstaw do optymizmu. Trener Krzysztof Dębek znowu pozmieniał skład w porównaniu do ostatniego meczu, szukając optymalnego ustawienia, ale wiele to nie dało. Za pauzującego za cztery żółte kartki Tomasza Hołotę do składu powrócił Piotr Polczak, którego w piątek zabrakło z powodu przerwy za czerwoną kartkę. Fatalnie spisującego się w kilku poprzednich spotkaniach Rafała Grzelaka zastąpił na lewej stronie defensywy Wojciech Słomka. Na ławce rezerwowych usiadł Tomasz Nawotka, a w jego miejsce na prawej pomocy wystąpił grający dotychczas po lewej stronie boiska Quentin Seedorf. Z kolei dysponującego mocnym uderzeniem z dystansu Fiipa Karbowego nieoczekiwanie w środku pomocy zastąpił Kacper Radkowski.

W meczu drużyn ze strefy spadkowej nie można było narzekać na brak emocji. Sosnowiczanie już w 2. minucie oddali pierwszy celny strzał w meczu, gdy po podaniu Szymona Pawłowskiego po ziemi uderzył Patryk Małecki, a piłkę zdołał odbić Radosław Janukiewicz. W 20. minucie za sprawą kontry wyprowadzonej po rzucie rożnym egzekwowanym przez chojniczan Fabian Piasecki podał w pole karne do Quentina Seedorfa, ale znowu górą był golkiper Chojniczanki.

Między tymi dwoma sytuacjami Zagłębia groźnie atakowali też gospodarze. W 8. minucie w dobrej sytuacji przestrzelił Mateusz Kuzimski, cztery minuty później w poprzeczkę zza pola karnego trafił Aghwan Papikjan, a w 20. minucie Krystian Stępniowski obronił uderzenie z kilku metrów w wykonaniu Tomasza Mikołajczaka po wcześniejszym pechowym odbiciu przez Piotra Polczaka.

Chojniczanie objęli prowadzenie w 23. minucie spotkania, gdy akcję Roberta Ziętarskiego sfinalizował strzałem z bocznej linii pola bramkowego Oskar Paprzycki, którego nie zdołał powstrzymać Barłomiej Babiarz. Cztery minuty potem pomocnik Zagłębia mógł się zrehabilitować za swój błąd. Po pomyłce Radosława Janukiewicza Babiarz strzelił z 16 metrów na opuszczoną przez chojnickiego golkipera bramkę, ale po drodze był jeszcze Martin Klabnik, który odbił futbolówkę na rzut rożny.

Gospodarze przed końcem pierwszej połowy stworzyli sobie jeszcze dwie dogodne okazje do podwyższenia prowadzenia. W 32. minucie po błędzie Wojciecha Słomki Mateusz Kuzimski przejął piłkę na połowie Zagłębia, ruszył w stronę naszej bramki i podał do Roberta Ziętarskiego, a ten minął Krystiana Stępniowskiego, ale za mocno wypuścił sobie piłkę i nie miał już szans na oddanie strzału z ostrego kąta, a w 40. minucie Aghwan Papikjan znalazł się oko w oko z Krystianem Stępniowskim po podaniu Roberta Ziętarskiego, ale przegrał rywalizację z bramkarzem Zagłębia.

W doliczonym czasie pierwszej połowy Radosław Janukiewicz zdaniem sędziego sfaulował Fabiana Piaseckiego na 5. metrze w zamieszaniu podbramkowym po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego z rogu. Do ustawionej na 11. metrze piłki podszedł sam "Piasek" i uderzył tak samo źle jak w meczu z Chrobrym Głogów. Golkiper Chojniczanki odbił piłkę, a przy dobitce strzelec skierował piłkę obok bramki.

Na drugą połowę nie wyszedł już Quentin Seedorf, którego na prawej pomocy zastąpił Mateusz Szwed, a kwadrans później za Bartłomieja Babiarza wszedł Patryk Mularczyk. Zagłębie próbowało atakować, ale czegoś zawsze brakowało, a już kwintesencją nieudolności sosnowiczan była akcja z 69. minucie, gdy po rogu dla gospodarzy Zagłębie miało kontrę. Patryk Małecki i Patryk Mularczyk mieli przed sobą tylko bramkarza, ale "Mały" zagrał do będącego na ewidentnym spalonym "Mulara" i sędzia musiał przerwać akcję. Za to dwie minuty później wróciliśmy z dalekiej podróży, gdy Krystian Stępniowski obronił strzał Tomasza Mikołajczaka z około 8 metrów.

Potem nastąpiły minuty, które pozbawiły Chojniczankę szans na utrzymanie w I lidze, a nam dały nadzieję, że wciąż możemy zachować ligowy byt. W 78. minucie Szymon Pawłowski zagrał na lewą stronę pola karnego do Patryka Mularczyka, który obsłużył podaniem Fabianem Piaseckiego, a ten z około 2 metrów posłał piłkę do siatki, przerywając trwającą serię 336 minut bez bramki strzelonej przez Zagłębie oraz swoją osobistą serię, która trwała jeszcze dłużej, bo 466 minuty, a w tym czasie "Piasek" zmarnował dwa rzuty karne.

W 83. minucie z narożnika boiska dośrodkował Patryk Małecki, a piłka odbiła się na 5. metrze od nogi Michała Sacharuka, co zaskoczyło bramkarza drużyny gospodarzy, a w trzeciej z doliczonych minut Patryk Małecki przedarł się lewą stroną boiska i zagrał do Fabiana Piaseckiego który mógł po raz drugi wpisać się na listę strzelców, ale bramkarz Chojniczanki odbił piłkę po jego strzale, jednak wprost pod nogi Patryka Małeckiego, który nie miał prawa spudłować z bliska.

Przed Zagłębiem jeszcze mecze z walczącą o awans Stalą Mielec i już zdegradowanymi Wigrami Suwałki. Po zakończeniu wszystkich meczów 32. kolejki będziemy mogli analizować, ile punktów potrzeba nam jeszcze do pewnego utrzymania. Oczywiście, najlepiej byłoby zdobyć komplet.

Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec 1:3 (1:0)

1:0 Oskar Paprzycki 23'
1:1 Fabian Piasecki 78'
1:2 Michał Sacharuk 83' (s)
1:3 Patryk Małecki 90'

Chojniczanka: 84. Radosław Janukiewicz - 20. Oskar Paprzycki, 26. Mateusz Bartosiak, 38. Martin Klabník, 18. Krystian Wachowiak (46, 19. Michał Sacharuk) - 14. Mateusz Kuzimski, 68. Bartosz Wolski, 22. Łukasz Zejdler, 9. Robert Ziętarski (78, 99. Marcin Rajch), 10. Aghwan Papikjan (65, 7. Marcin Trojanowski) - 17. Tomasz Mikołajczak.

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 25. Piotr Polczak, 5. Kacper Łopata, 98. Wojciech Słomka (72, 29. Markas Beneta) - 22. Quentin Seedorf (46, 9. Mateusz Szwed), 17. Kacper Radkowski, 6. Bartłomiej Babiarz (59, 11. Patryk Mularczyk), 30. Patryk Małecki - 8. Szymon Pawłowski, 99. Fabian Piasecki.

żółte kartki: Seedorf, Małecki, Piasecki.