Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Przed meczem w Nowym Sączu JP, 2020-06-29, 11:02

Zwycięstwo, porażka, remis - według takiego systemu gra w 2020 roku Zagłębie Sosnowiec. Czy to oznacza, że możemy w ciemno obstawiać jeden punkt zdobyty na stadionie w Nowym Sączu?
Przed meczem w Nowym Sączu

(Na zdjęciu: Fabian Piasecki i Grzegorz Baran podczas pierwszego meczu Zagłębia z Sandecją w tym sezonie)

Za nami półmetek zmagań w I lidze po czerwcowym restarcie rozgrywek. Pierwszoligowcy rozegrali już sześć kolejek, a przed nimi do zakończenia sezonu jeszcze sześć kolejek, a dla czterech drużyn wakacje zaczną się nieco później, bo do rozegrania będą jeszcze mecze barażowe o awans do Ekstraklasy.

Sytuacja w tabeli po 28 rozegranych meczach jest niezwykle ciekawa. W walce o dwa miejsca premiowane bezpośrednim awansem pozostały cztery drużyny, choć czwarty w tabeli Radomiak Radom po porażce w Mielcu ma już siedem punktów straty do drugiego miejsca i praktycznie wypisał się z walki o pierwszą dwójkę.

Na dole tabeli od reszty stawki wyraźnie odstają Wigry Suwałki i Chojniczanka Chojnice. Zespołu z Suwałk raczej już nic nie uratuje przed spadkiem Nawet zdobycie kompletu punktów w pozostałych meczach wydaje się nie wystarczyć, bo drużyny znad strefy spadkowej powinny zakończyć rozgrywki ze zdobyczą większą niż 38 punktów, a taką maksymalną liczbę punktów może wywalczyć suwalski klub. Chojniczanka ma niewiele łatwiejszą sytuację, choć w jej przypadku wygranie sześciu ostatnich meczów daje realną szansę na zachowanie ligowego bytu.

Między 5. a 16. miejscem panuje za to niebywały ścisk. Piąta w tabeli Miedź Legnica ma 40 punktów, a szesnasty Chrobry Głogów 34 punkty. Między dwunastoma drużynami w tabeli jest zaledwie sześć punktów różnicy. Nie ma więc czegoś takiego jak "spokojny środek". Spośród tych dwunastu zespołów dwa zagrają w barażach o awans do Ekstraklasy, a jeden pożegna się z I ligą (przy założeniu, że wspomniane wyżej Wigry i Chojniczanka nie wygrzebią się z dna tabeli).

Sprawdziliśmy jak się kształtowały różnice między 5. a 16. miejscem w tabeli I ligi po 28 kolejkach w ostatnich dziesięciu sezonach i nigdy nie było tak ciasno jak teraz. Przed trzema laty piąty w tabeli zespół miał 40 punktów, a szesnasty 32 punkty. W pozostałych sezonach ta różnica zawsze była dwucyfrowa - od 12 punktów w 2019 do aż 23 punktów w 2013 roku.

Między "kreskami" oddzielającymi ostatnie miejsce barażowe od pierwszego spadkowe jest tylko pięć punktów różnicy i właśnie w tej strefie plasują się oba zespoły, które zmierzą się ze sobą we wtorkowe popołudnie w Nowym Sączu. Zagłębie ma 37 punktów i zajmuje w tabeli 11. pozycję, a Sandecja Nowy Sącz jest dwunasta z 36 punktami.

Oba zespoły mają niemal taką samą stratę do strefy barażowej, ile wynosi ich przewaga nad strefą spadkową, ale w takich przypadkach warto sobie wziąć do serca jedną z reguł futbolu sformułowanych przez zmarłego niedawno pisarza Jerzego Pilcha, która mówi "Z trzeciego miejsca znacznie bliżej do czwartego niż do drugiego". W przypadku Zagłębia powinna ona po małej modyfikacji brzmieć "Z jedenastego miejsca jest znacznie bliżej do szesnastego niż szóśtego".

Zarówno Zagłębie, jak i Sandecja, mogły już być znacznie spokojniejsze o utrzymanie, gdyby nie mecze poprzedniej kolejki. Oba te zespoły przegrały z drużynami z miejsc 15-16. Sądeczanie po bramce straconej w doliczonym czasie gry ulegli Chrobremu Głogów 0:1, a Zagłębie nie sprostało Odrze Opole i przegrało 1:3. Gdyby w piątkowych meczach zespoły z Sosnowca i Nowego Sącza odniosły zwycięstwa, to miałyby - odpowiednio - 9 i 8 punktów przewagi nad strefą spadkową i nieco spokojniejszą głowę, a przed wtorkowym starciem w Nowym Sączu sytuacja wygląda tak, że porażka może zepchnąć Zagłębie lub Sandecją nawet na 16. miejsce w tabeli.

Można się spodziewać, że we wtorkowym meczu w Nowym Sączu padnie trochę bramek. Oba zespoły w tym sezonie dały się bowiem poznać z tego, że strzelają sporo bramek, ale jeszcze więcej tracą - Zagłębie ma bilans 43:46, a Sandecja 40:44. Warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym strzelcem nowosądeckiej drużyny nie jest żaden napastnik ani pomocnik, tylko środkowy obrońca, Słowak Michal Piter-Bučko. Sandecja w tym sezonie u siebie tylko w jednym meczu nie strzeliła bramki, a sosnowiczanie w 12 z 14 meczów wyjazdowych zdobyli co najmniej jednego gola.

Zagłębie śrubuje serię kolejnych meczów z co najmniej jedną zdobytą bramką. W tej chwili nasz zespół ma na swoim koncie 14 meczów z rzędu ze zdobytą bramką. Poprzednią tak długą passę sosnowiczanie zanotowali w sezonie 2003/2004, gdy trafiali do siatki rywali w 19 kolejnych spotkaniach.

Nasz zespół rozegrał w historii siedem meczów z Sandecją Nowy Sącz. Stawką wszystkich meczów były punkty drugiego szczebla rozgrywkowego. Zagłębie wygrało pięć razy, jeden mecz zakończył się remisem, a jeden zwycięstwem Sandecji. Po raz ostatni w Nowym Sączu graliśmy wiosną 2017 i z tego wyjazdu nie mamy dobrych wspomnień. Sądeczanie, których trenerem był późniejszy szkoleniowiec naszego klubu Radosław Mroczkowski, rozbili prowadzone przez Dariusza Banasika Zagłębie aż 5:0.

Wspomniany Radosław Mroczkowski nie jest jedynym trenerem, który w swojej karierze miał okazję pracować zarówno w Sandecji, jak i w Zagłębu. Oba te kluby w swoim trenerskim CV mają także Jarosław Araszkiewicz, Robert Moskal, Piotr Stach i Władysław Szaryński.

W jesiennym meczu na Stadionie Ludowym Zagłębie wygrało z Sandecją 3:1, a gole dla naszej drużyny zdobyli Stanisław Biłeńkyj, Fabian Piasecki i Szymon Pawłowski. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie sosnowiczan pod wodzą trenera Dariusza Dudka.

Trener Krzysztof Dębek znowu będzie musiał dokonać zmia w bloku defensywnym Zagłębia. Z powodu czterech żółtych kartek w Nowym Sączu nie będzie mógł wystąpić Markas Beneta. Po przerwie za kartki wraca za to Dawid Ryndak.

Jeśli drużyna Zagłębia nadal będzie tak konsekwentna, jak we wcześniejszych tegorocznych meczach, to potyczka z Sandecją powinna zakończyć się podziałem punktów. Przypominamy, że w 2020 sosnowiczanie grają zgodnie z systemem zwycięstwo, porażka, remis.

Transmisja z meczu Sandecji Nowy Sącz (obraz z jednej kamery, bez powtórek i komentarz) będzie dostępna bezpłatnie w serwsie IPLA.


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
4 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen, Michał Janota, Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
7 - 
Sebastian Bonecki,
6 - Ołeksij Bykow,
Dominik Jończy
4 - 
Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
3 -
Maksymiian Rozwandowicz
2 - Kamil Biliński, Patryk Caliński, Dean Guezen, Michał Janota, Mateusz Kos, William Remy, Konrad Wrzesiński, Marcel Ziemann
1 - Juan Camara, Ołeksij Dowhyj,  Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Hubert Matynia, Antonio Pavić,  Artem Polarus,  Dominik Sokół, Artem Suchoćkyj, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Sebstian Bonecki, Marek Fabry, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
5 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Kamil Bębenek, Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Bartosz Martosz, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
4 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz
2 - Kamil Bębenek, Mateusz Mielczarek, Kacper Wołowiec
1 - Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica 2024-04-19, 18:00Polonia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 2024-04-23, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 2024-04-27, 20:00GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-06, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 2024-05-11Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony