Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Inne artykuły
Wspomnień czar. Pechowy dzień. Paulina Skóra, 2020-03-20, 20:28

Dzisiejsza data, podobnie jak 17 marca, jest obfita, jeżeli chodzi o ligowe spotkania rozegrane przez Zagłębie Sosnowiec. 20 marca Sosnowiczanie rozegrali aż pięć meczów, jednak nie można powiedzieć, że ten dzień jest dla nas szczęśliwy, ponieważ aż cztery z nich zakończyły się porażkami.
Wspomnień czar. Pechowy dzień.

Pierwszy mecz odbył się w 2002 roku, a na Stadionie Ludowym zameldowała się drużyna ŁKS-u Łódź. Spotkanie było to kontynuacją „marszu po spadek”, ponieważ odbyło się tydzień po wspomnianej już wcześniej porażce z Hutnikiem Kraków i podobnie, jak na wyjeździe, Robert Stanek skapitulował aż trzykrotnie.

Skład: Stanek - Stach, Michalski, Antczak - Ziółkowski (46' Milewski), Treściński, W. Nowak (24' Stolpa), R. Baczyński, Łuczywek - JózefowiczGielza

Kolejne spotkanie odbyło się dwa lata później i było jedynym, w którym Zagłębie zdobyło trzy punkty. Był to pierwszy mecz po przewie zimowej w sezonie 2003/2004. Na Stadion Ludowy przyjechała legnicka Miedź. Sosnowiczanie do rundy wiosennej przystępowali w roli lidera III ligi, z czterema punktami przewagi nad Śląskiem Wrocław i Włókniarzem Kietrz. Spotkanie z Miedzią rozpoczęło się świetnie dla Zagłębia Sosnowiec, bowiem już w ósmej minucie wyszli na prowadzenie po bramce Skrzypka a zwycięstwo, na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry drugiej połowy, przypieczętował Treściński, wykorzystując jedenastkę. Ostatecznie Zagłębie zwyciężyło 2:1 i było coraz bliżej awansu do II. W pozostałych spotkaniach Sosnowiczanie wygrali czternaście meczów oraz zaliczyli jeden remis. Na koniec sezonu Zagłębie zajęło (a jakże inaczej!) pierwsze miejsce z aż dwunastoma punktami przewagi nad Śląskiem Wrocław. Warto także zaznaczyć, że w sezonie 2003/2004 nasi piłkarze zdobyli komplet punktów we wszystkich piętnastu meczach rozegranych na Stadionie Ludowym.

Skład: Kurdziel - P. Stemplewski, DrzymontTreściński, Antczak (73' Wurzel) - Skrzypek (87' J.Rak), Słupecki (70' D. Jajeśniak), Lachowski, Chwalibogowski - UjekStolpa (70' Bugaj)

Cztery lata później Zagłębiu ponownie przyszło rozgrywać swój mecz 20 marca, i podobnie jak w 2002 roku, rywalem był łódzki ŁKS. Mecz rozegrany na Stadionie Ludowym zakończył się wynikiem 3:1 dla gości, a honorową bramkę dla Sosnowiczan na siedem minut przed końcowym gwizdkiem zdobył Patryk Małecki. Do końca sezonu Zagłębie zdobyło jeszcze tylko cztery punkty...Ale nie miało to już żadnego znaczenia. Dlaczego? A no dlatego, że mówimy tutaj o sezonie 2007/2008. A to właśnie już po pierwszym spotkaniu tamtej edycji Ekstraklasy, na Zagłębie spadł ogromny cios. Klub został ukarany przez Wydział Dyscypliny PZPN degradacją o jedną klasę rozgrywkową, czterema punktami karnymi i grzywną z powodu udziału zawodników, trenerów i działaczy w korupcji w latach 2003-2005. Kara miała obowiązywać dopiero od sezonu 2008/2009, więc nawet jeżeli Zagłębie utrzymało się w lidze dzięki dobrym wynikom, to i tak następny sezon zaczynałoby od II ligi. A do tego było daleko, bowiem biorąc pod uwagę punkty karne, Sosnowiczanie zakończyli ekstraklasowy sezon na ostatnim miejscu z dorobkiem szesnastu punktów. Warto także wspomnieć, że latem 2007 doszło do zmian organizacyjnych w klubie. Krzysztof Szatan dzięki wykupieniu udziałów od włoskich właścicieli przejął Zagłębie.

Skład: Bensz - ŁuczywekHosić, Ciesielski, Komorowski - Skrzypek, Pach, Małecki, Chwalibogowski (46' Berliński) - Bałecki (46' Skórski), Olszar (73' Folc)


20 marca 2010 roku Zagłębie Sosnowiec udało się do Radzionkowa, aby powalczyć o trzy punkty z tamtejszym Ruchem. Sosnowiczanie do rundy wiosennej przystępowali z trzydziestoma siedmioma punktami na koncie, zajmując trzecie miejsce, ex aequo z Zawiszą Bydgoszcz. I choć do nowej I ligi miały awansować wówczas tylko dwa zespoły, to ten awans wydawał się być na wyciągnięcie ręki.
Zagłębie wygrało trzy spotkania, które poprzedzały wyjazd do Radzionkowa. Ruch wygrał wówczas 2:1, a jedyną bramkę dla Zagłębia zdobył Kłus. I mimo że Sosnowiczanie szybko wrócili na zwycięską ścieżkę, to załamanie formy, które przyszło w połowie maja (trzy remisy i dwie porażki) , spowodowało, że zaczęliśmy tracić kontakt z miejscami premiowanymi awansem. Ostatecznie Zagłębie zakończyło sezon 2009/2010 na trzeciej pozycji, tracąc cztery punkty do drugiego Górnika Polkowice.

Skład: Bensz - Balul, A. Marek, Hosić, Łuczywek (60' Pajączkowski) - Kłoda (46' Jaromin), Kłus, Pach, Pietrzak (84' T. Szatan) - Lachowski (76' Lilo), Myśliwy


Ostatni, jak do tej pory, mecz 20 marca Zagłębie rozegrało w 2016, kiedy to na Stadionie Ludowym zameldował się MKS Kluczbork i wygrał 2:0. Sosnowiczanie przystępowali do rundy wiosennej na trzecim miejscu, mając na koncie trzydzieści trzy punkty. Po czterech punktach zdobytych w dwóch pierwszych meczach 2016 roku Zagłębie zaliczyło siedem porażek, przerwanych jedynie zwycięstwem z Sandecją Nowy Sącz. Taka sytuacja sprawiła, że szanse na awans do Ekstraklasy znacznie zmalały i nie pomogły nawet cztery zwycięstwa w pięciu ostatnich meczach sezonu. Ostatecznie Zagłębie zakończyło rozgrywki na trzecim, niedającym awansu, miejscu, z jedenastoma punktami straty do Wisły Płock. Trzeba jednak przyznać, że pierwszy sezon po awansie do I ligi był bardzo dobry w naszym wykonaniu. Warto w tym momencie wspomnieć o świetnej dyspozycji Zagłębia w rozgrywkach Pucharu Polski, w którym to pokonali między innymi Górnik Zabrze czy Cracovię oraz byli o krok od pokonania poznańskiego Lecha w półfinale tych rozgrywek! Po zakończeniu sezonu z klubem pożegnał się Artur Derbin.

Skład: Fabisiak - Sierczyński, Wezałow, Markowski, Udovičić - Wilk (46' Arak), Matusiak, Fonfara (58' Martinez), Bartczak, Pribula (83' Ryndak) - Fidziukiewicz

Skrót tego spotkania można obejrzeć [tutaj]


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (2)
  • --miro-- --miro-- napisał(a) 21.03.2020 r, o godz. 19:58
    Wspomnień czar? To chyba jakieś nieporozumienie?

    Przedział czasowy do którego odnoszą się te wspomnienia, kibicowi Zagłębia raczej nie kojarzy się dobrze.

    Nazwiska sporej części tych którzy reprezentowali wtedy piłkarskie Zagłębie, kojarzy się raczej w kontekście dochodzenia prokuratorskiego w związku z korupcją w polskiej piłce nożnej, niż z osiągnięciami sportowymi.

    Przedział czasowy,który autor artykułu określa jako czar, to okres pętania się naszego klubu po niższych ligach, doświadczania upokorzeń przed własną publicznością w potyczkach z takimi potęgami piłkarskimi jak - Kotwica Kołobrzeg, Nielba Wągrowiec, czy Polar Wrocław.
    \"Piłkarze\" którzy reprezentowali wtedy piłkarskie Zagłębie, ich poziom wyszkolenia, można porównać do wyszkolenia chłopców, którzy swoje umiejętności reprezentowali w SKS-ach.
    W wielu przypadkach amatorzy SKS przewyższali najemników Zagłębia.

    XXI wiek, dla kibica Zagłębia, to wiek hańby i upokorzeń.
    To wiek, w którym barwy Zagłębia reprezentowało dziesiątki najemników, nie wiadomo dlaczego nazywanych piłkarzami? choćby takich jak Sanogo, który nigdy wcześniej, ani nigdy później, poza epizodem w Zagłębiu, nie był piłkarzem żadnego piłkarskiego klubu.

    Jeśli mógłbym coś zasugerować autorowi owych \"Wspomnień czaru\", to, żeby cofnął się w czasie do lat chwały Zagłębia.

    Zapewniam, że wielu kibiców odnosi się do czasów zdobycia czterech Pucharów Polski, Czterech wicemistrzostw, awansów do ekstraklasy, ale niewielu zna nazwiska autorów owych osiągnięć.

    Warto przypomnieć te nazwiska chwały.
  • Jawa48 Jawa48 napisał(a) 21.03.2020 r, o godz. 08:28
    Super wspomnienia. Dziekujemy


Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
7 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Michał Janota, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen,  Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Paweł Szostek, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
8 - 
Sebastian Bonecki,
6 - Ołeksij Bykow,
Dominik Jończy
4 - 
Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
3 -
Maksymiian Rozwandowicz, Michał Janota, Konrad Wrzesiński,
2 - Kamil Biliński, Patryk Caliński, Dean Guezen,  Mateusz Kos, William Remy,  Marcel Ziemann
1 - Juan Camara, Ołeksij Dowhyj,  Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Hubert Matynia, Antonio Pavić,  Artem Polarus,  Dominik Sokół, Artem Suchoćkyj, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Sebstian Bonecki, Marek Fabry, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
5 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Kamil Bębenek, Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Bartosz Martosz, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
5 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz, Kacper Wołowiec
2 - Kamil Bębenek, Mateusz Mielczarek,
1 - Michał Barć, Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica 2024-04-23, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 2024-04-27, 20:00GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-06, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 2024-05-12, 12:40Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-18Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony