Załatwieni w końcówce JP, 2019-11-23, 17:54

Zagłębie prowadziło w Grudziądzu od 55. minuty po golu Fabiana Piaseckiego, ale gospodarze w koncówce odwrócili losy meczy po bramkach Omrana Haydarego (82') i Lukáša Ďuriški (85')
Załatwieni w końcówce

Zagłębie przegrało dzisiejszy mecz wcale nie dlatego, że rywal był o wiele lepszy i zdominował naszą drużynę. Sosnowiczanie przegrali dlatego, że w końcówce zabrakło im koncentracji, popełnili proste błędy w defensywie, a zmiany dokonane przez Dariusza Dudka nie wniosły do gry nic pozytywnego, a wręcz przeciwnie - przez ostatni kwadrans, po zejściu Fabiana Piaseckiego graliśmy bez napastnika. Dla kontrastu - zmiany dokonane przez Jacka Trzeciaka przyczyniły się do zwycięstwa Olimpii. Omran Haydary strzelił bramkę, a oba gole padły po dośrodkowaniach Mohameda Medfaia.

Po porażce z Podbeskidziem nie było rewolucji w kadrze Zagłębia. Dariusz Dudek dokonał zaledwie dwóch zmian. Na ławce rezerwowych wylądowali Wojciech Słomka i Mateusz Szwed, a do pierwszej jedenastki wskoczyli Bartłomiej Babiarz i Kacper Radkowski. W związku z tymi roszadami Rafał Grzelak zagrał na lewej stronie bloku defensywnego, a Szymon Pawłowski został przesunięty na lewą pomoc. Dla Bartłomieja Babiarza był to pierwszy mecz w wyjściowym składzie od 20 grudnia 2018 i spotkania z Legią. Był on też jedynym piłkarzem w składzie naszego zespołu, który wystąpił w Grudziądzu 14 miesięcy temu w meczu Pucharu Polski.

W wyjściowym składzie Olimpii zabrakło natomiast Omrana Haydarego. Najlepszy strzelec grudziądzan w poprzednim tygodniu rozegrał dwa mecze w reprezentacji Afganistanu. Podróżował przez kilka stref czasowych i klimatycznych i zapewne Jacek Trzeciak uznał, że może nie być gotowy do gry przez 90 minut.

Zagłębie lepiej weszło w mecz niż gospodarze. W 4. minucie strzał Szymona Pawłowskiego został zablokowany przez Damiana Ciechanowskiego i mieliśmy rzut rożny, z którego dośrodkowywał kapitan Zagłębia, a po strzale głową Rafała Grzelaka interweniował Łukasz Sapela. Bramkarz Olimpii chyba obawiał się, że zawodnicy Zagłębia nie będą go rozgrzewali swoim strzałami, bo postanowił wystąpić dziś w długich spodniach dresowych.

Najlepszą interwencję golkiper Olimpii zaliczył w 11. minucie, gdy po dośrodkowaniu Patryka Małeckiego głową z około 7 metrów strzelał Fabian Piasecki, a Sapela odbił piłkę zmierzającą do bramki przy słupku. Bramkarz gospodarzy miał wiele okazji, aby podpatrywać, jak strzela najlepszy strzelec Zagłębia, bo w dwóch poprzednich sezonach zarówno Łukasz Sapela, jak i Fabian Piasecki grali w Miedzi Legnica.

Nieliczna rzesza kibiców zgromadzonych na grudziądzkim stadionie nie miała okazji się rozgrzać w pierwszej połowie za sprawą gry piłkarzy Olimpii i Zagłębia. Znacznie więcej działo się na murawie w drugiej części meczu.

Zanim Zagłębie wyszło na prowadzenie, nasi zawodnicy dwa razy sprawdzili Łukasza Sapelę strzałami z dystansu. W 48. minucie uderzał Patryk Małecki, a cztery minuty później Bartłomiej Babiarz. W 55. minucie sosnowiczanie przeprowadzili akcję, która naprawdę mogła się podobać. Szymon Pawłowski podał przed pole karne do Bartłomieja Babiarza, który odegrał w pole karne do Tomasza Hołoty. Ten się przewrócił i wydawało się, że z tej akcji już nic nie będzie, ale utrzymał się przy futbolówce, zdołał się w porę podnieść i strzelił na bramkę z około 10 metrów. Łukasz Sapela odbił piłkę przed siebie, ale był już bezradny przy dobitce Fabiana Piaseckiego z bliska. Dla "Piaska" był to już dziewiąty gol w tym sezonie.

Jacek Trzeciak szybko zareagował na niekorzystny wynik i już trzy minuty po stracie bramki wpuścił na boisko Omrana Haydarego. Groźnie pod bramką sosnowiczan zrobiło się W 60. minucie, gdy po dośrodkowaniu Konrada Handzlika z rzutu wolnego z prawej strony boiska João Criciúma strzelił z około 10 metrów w słupek. Przez kolejne 20 minut gry wydawało się, że to jednak nie Olimpia, tylko Zagłębie, jest bliższe strzelenia kolejnej bramki. Z dystansu uderzali Szymon Pawłowski i Tomasz Hołota, ale Łukasz Sapela już nie dał się zaskoczyć.

W 78. minucie na murawie pojawił się 19-letni Mohamed Medfai i ta zmiana okazała się kluczowa dla losów meczu. Młody Francuz pochodzenia tunezyjskiego, dla którego był to dopiero trzeci ligowy występ w tym sezonie, miał swój udział przy dwóch golach dla Olimpii. W 82. minucie dośrodkował on z lewego skrzydła. Źle interweniował Krystian Stępniowski, zabrakło asekuracji ze strony obrońców i do odbitej piłki dopadł Omran Haydary, który uderzył bez zastanowienia i wyrównał wynik spotkania.

Trzy minuty później z pola karnego uderzał Omran Haydary. Piłka została zablokowana przez Tomasza Hołotę i wyszła na róg. Z narożnika boiska dośrodkował Mohamed Medfai. Interweniujący w polu bramkowym Stanisław Biłeńkyj zagrał piłkę w kierunku Lukáša Ďuriški, a stoper Olimpii huknął nie do obrony i Olimpia wyszła na prowadzenie.

Grające bez napastnika Zagłębia nie było już w stanie nic zrobić i przegrało z Olimpią 1:2. Sosnowiczanie we wszystkich pierwszoligowych meczach w Grudziądzu byli na prowadzeniu, ale udało się wygrać tylko jeden - ten przed dwoma laty, w którym gol padł w doliczonym czasie gry. We wszystkich trzech pozostałych spotkaniach (wiosną 2016, wiosną 2017 i dziś) Olimpia miała więcej czasu na odrobienie strat i za każdym razem jej się to udawało.

Już w piątek o 18:00 Zagłębie w ostatnim meczu przed zimową przerwą podejmie Bruk-Bet Termalikę Nieciecza. Jakakolwiek strata punktowa w tym spotkaniu postawi sosnowiczan w bardzo złej sytuacji przed zimową przerwą.

Olimpia Grudziądz - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (0:0)
0:1 Fabian Piasecki 55'
1:1 Omran Haydary 82'
2:1 Lukáš Ďuriška 85'

Olimpia: 1. Łukasz Sapela - 25. Damian Ciechanowski, 18. Lukáš Ďuriška, 93. Łukasz Bogusławski, 71. Remigiusz Szywacz - 7. Omar Monterde (78, 34. Mohamed Medfai), 44. Dominik Frelek, 21. Maciej Kona, 23. Konrad Handzlik (74, 10. Robert Ziętarski), 19. Elvir Maloku (58, 11. Omran Haydary) - 9. João Criciúma.

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 7. Tomasz Nawotka, 17. Kacper Radkowski, 66. Płamen Kraczunow, 27. Rafał Grzelak - 30. Patryk Małecki, 21. Tomasz Hołota, 6. Bartłomiej Babiarz, 11. Patryk Mularczyk (67, 98. Wojciech Słomka), 8. Szymon Pawłowski - 99. Fabian Piasecki (76, 10. Stanisław Biłeńkyj).

żółta kartka: Mularczyk.

Olimpia Grudziądz - Zagłębie Sosnowiec Olimpia Grudziądz - Zagłębie Sosnowiec Olimpia Grudziądz - Zagłębie Sosnowiec