Zagłębie idzie na Podbeskidzie! JP, 2019-11-14, 22:07

Zagłębie po objęciu stanowiska trenera przez Dariusza Dudka już zdołało wywieźć komplet punktów z boiska lidera. Teraz pora zmierzyć się na wyjeździe z wiceliderem, Podbeskidziem Bielsko-Biała.
Zagłębie idzie na Podbeskidzie!

(Na zdjęciu: Fabian Piasecki w ten sposób strzelił bramkę w lipcowym meczu z Podbeskidziem)

Spotkanie w Bielsku-Białej zainauguruje rundę rewanżową w Fortuna I lidze. Zakończoną przed tygodniem pierwszą połowę rozgrywek mogą uznać w Podbeskidziu za udaną. Bielszczanie w 17 meczach zgromadzili 31 punktów i od spadku z Ekstraklasy w 2016, była to najlepsza pierwsza runda w wykonaniu klubu z Bielska-Białej, który w tabeli ustępuje tylko Warcie Poznań. W trzech poprzednich sezonach Podbeskidzie nie liczyło się w walce o awans do Ekstraklasy, a w tym sezonie wydaje się urastać do miana jednego z głównych faworytów do awansu, tym bardziej, że awansują trzy zespoły.

W Sosnowcu nie mamy aż tak dobrych nastrojów na półmetku sezonu, ale trzeba przyznać, że po zmianie trenera w Zagłębiu wyniki się poprawiły. Za czasów Radosława Mroczkowskiego sosnowiczanie wywalczyli 11 punktów w 10 meczach. Za Dariusza Dudka Zagłębie także zdobyło 11 "oczek", ale wystarczyło 6 meczów do wywalczenia takiego dorobku. Dodając do tego jeden punkt dołożony w meczu z Odrą Opole, w którym sosnowiczan tymczasowo prowadził Michal Farkasz, mamy razem 23 punkty i bliżej nam do miejsca dającego prawo gry w barażach o awans niż do strefy spadkowej.

Na inaugurację sezonu 2019/2020 Zagłębie zremisowało u siebie z Podbeskidziem 1:1. Bramkę dla gości strzelił w 26. minucie Karol Danielak, a w pierwszej akcji w drugiej połowie wyrównał Fabian Piasecki. Mecz rozpoczął się z 15-minutowym opóźnieniem, bo goście mieli problem z dotarciem do Sosnowca. Najpierw awarii uległ autobus, który miał przywieźć drużynę na mecz, a gdy piłkarze przesiedli się do samochodów, o sobie dała znać pogoda. Nad Sosnowcem i okolicami pojawił się niezwykle intensywny deszcz, który pozalewał ulice i znacznie utrudnił dojazd. Na szczęście dosyć szybko się przejaśniło, murawa wyschła i boisko wyglądało przyzwoicie. Z przebiegu gry punkt wywalczony przez sosnowiczan należy uznać za sukces, bo goście stworzyli sobie znacznie więcej okazji do strzelenia bramki, jednak świetnie w bramce spisywał się Matko Perdijić, a w ostatniej akcji meczu przed stratą drugiego gola uratował sosnowiczan Piotr Polczak.

Podbeskidzie w tym sezonie wygrało u siebie 5 z 7 meczów. Bielszczanie na własnym stadionie pokonali Stal Mielec (4:1), Olimpię Grudziądz, Miedź Legnica (po 2:1), GKS Bełchatów (4:0) i Sandecję Nowy Sącz (3:1). Jedyne kluby, które wracały z Bielska-Białej z co najmniej jednym punktem, to zespoły z naszego województwa. GKS Tychy zremisował na stadionie Podbeskidzia 2:2, a GKS Jastrzębie wygrał 2:0.

Sobotni mecz będzie dwunastą w historii konfrontacją obu zespołów. Wszystkie odbyły się w ramach rozgrywek drugiego szczebla. W sezonach 2004/2005 - 2006/2007 była to dawna II liga, a w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 oraz obecnym mamy już do czynienia z nową I ligą. Zagłębie wygrało cztery mecze z bielszczanami, także cztery spotkania zakończyły się podziałem punktów, a Podbeskidzie triumfowało w trzech potyczkach.

Najlepszy, a zarazem najbardziej szalony, mecz pomiędzy Podbeskidziem a Zagłębiem odbył się 16 września 2016 w Bielsku-Białej. Bramkami i zwrotami akcji można było obdzielić kilka spotkań. Podbeskidzie już w 2. minucie strzeliło bramkę, ale przed końcem pierwszej połowy sosnowiczanie zdobyli trzy gole i schodzili na przerwę przy prowadzeniu 3:1. Gospodarze wzięli się w drugiej połowie za odrabianie strat, w 61. minucie wyrównali, a kwadrans później po raz drugi wyszli na prowadzenie. Decydujące fragmenty meczu należały jednak do Zagłębia. Podopieczni Jacka Magiery, dla którego, jak się później okazało, był to ostatni mecz w Zagłębiu, zadali dwa ciosy. Najpierw wyrównał Vamara Sanogo, a wynik meczu na 5:4 dla Zagłębia ustalił Martin Pribula.

Spośród 27 zawodników, którzy wystąpili w tamtym spotkaniu, szansę gry w sobotę dostanie prawdopodobnie tylko jeden. Kapitan Podbeskidzia Łukasz Sierpina nadal występuje w bielskim klubie i jest podstawowym graczem swojego zespołu. W kadrze Podbeskidzia znajdują się dwaj zawodnicy, którzy wówczas reprezentowali Zagłębie - Tomasz Nowak i Kamil Wiktorski. Byłego kapitana Zagłębia z występu przeciwko swoim byłym kolegom wykluczyła kontuzja, natomiast Wiktorski w tym sezonie nie zagrał w ani jednym spotkaniu ligowym. Pojawił się na boisku tylko w przegranym przez Podbeskidzie meczu Pucharu Polski z Pogonią Siedlce, a ostatnio grał w IV-ligowych rezerwach. Także kontuzja nie pozwoli zagrać w Bielsku-Białej Dawidowi Ryndakowi (wtedy i teraz graczowi Zagłębia).

Dariusz Dudek jako trener nie przegrał jeszcze z Podbeskidziem. Co więcej, prowadzone przez niego drużyny w starcia z bielskim klubem nie straciły nawet bramki. W sezonie 2017/2018 Zagłębie zremisowało w Bielsku-Białej 0:0, a u siebie wygrało 2:0, z kolei w sezonie 2018/2019 GKS Katowice pod wodzą Dariusza Dudka zwyciężył w wyjazdowym meczu z bielszczanami 2:0.

Jeśli Szymon Pawłowski wystąpi w meczu w Bielsku-Białej, to zaliczy swój 50. ligowy mecz w barwach Zagłębia. Kapitan naszej drużyny do tej pory rozegrał 32 spotkania w Ekstraklasie i 17 w I lidze. Zadebiutował w 5. kolejce poprzedniego sezonu w wyjazdowym meczu z Legią Warszawa. Wszedł wówczas na boisko w 46. minucie i był to jego jedyny ligowy występ w Zagłębiu, w którym nie zagrał od początku do końca. Od tamtej pory Szymon Pawłowski nie zagrał tylko w meczu 30. kolejki sezonu 2018/2019 z Wisłą Płock, w którym musiał pauzować za cztery żółte kartki. Spośród zawodników znajdujących się obecnie w kadrze Zagłębia, więcej ligowych meczów w naszych barwach zagrali tylko Dawid Ryndak i Tomasz Nawotka.