Zagłębie - Chojniczanka 3:3 JP, 2019-10-26, 19:59

Chojniczanka trzykrotnie wychodziła na prowadzenie, a Zagłębie trzykrotnie wyrównywało i mecz zakończył się podziałem punktów. Gole dla sosnowiczan strzelili Fabian Piasecki (12'), Mateusz Szwed (54') i Szymon Pawłowski (78' - karny)
Zagłębie - Chojniczanka 3:3

Po raz trzeci w czterech meczach prowadzonych przez Dariusza Dudka piłkarzom Zagłębia udało się strzelić trzy bramki. Niestety, w przeciwieństwie do spotkań z Sandecją Nowy Sącz i Wartą Poznań, tym razem nie wystarczyło do wywalczenia kompletu punktów. Mając jednak na uwadze fakt, jak pechowo ten mecz się układał dla Zagłębia, punkt zdobyty w starciu z Chojniczanką należy docenić.

Szkoleniowiec Zagłębia dokonał aż trzech zmian w wyjściowym składzie w porównaniu do trzech poprzednich meczów. Z powodu żółtych kartek nie zagrał Jakub Sinior, a na ławce usiedli Kacper Radkowski i Stanisław Biłeńkyj, którzy w Głogowie zeszli z boiska już w połowie meczu. Jedynym młodzieżowcem w składzie był Mateusz Szwed, po kontuzji pierwszy mecz z wyjściowym składzie od trzeciej kolejki grał Płamen Kraczunow, a trzecim nowym zawodnikiem w pierwszej jedenastce był Patryk Mularczyk, który dużo dał wchodząc z ławki w dwóch wygranych meczach z Sandecją (wywalczył rzut karny) i Wartą (bramka).

Już od początku było źle. W 3. minucie Matko Perdijić wezwał na pomoc fizjoterapeutów. Co prawda, Chorwat jeszcze wstał i wrócił do bramki, ale gdy trzy minuty nie zdecydował się na wybicie "piątki" i pokazał, że konieczna będzie zmiana, stało się jasne, że jeden z najsilniejszych punktów Zagłębia w tym sezonie będzie musiał zejść z murawy. Co gorsze, zanim do gry przygotował się Krystian Stępniowski, goście już prowadzili 1:0, bo z prawej strony dośrodkował Toni Conejo, a Mateusz Kuzimski pokonał głową bramkarza sosnowiczan.

W 9. minucie na murawie pojawił się Krystian Stępniowski, dla którego był to debiut w ligowym meczu Zagłębia, a trzy minuty później sosnowiczanie wyrównali. Fabian Piasecki był faulowany w polu karnym przez Seweryna Michalskiego. Arbiter bez wahania pokazał na "wapno". Do piłki podszedł sam poszkodowany, który w tym sezonie już wykorzystał jedną "jednastkę". Tym razem Andrzej Witan odbił piłkę po uderzeniu z 11 metrów najlepszego strzelca sosnowiczan, ale był już bezradny przy dobitce "Piaska".

Kwadrans później sędzia podyktował rzut karny po drugiej stronie boiska. Piłkę po dośrodkowaniu z lewego skrzydła ręką zagrał Rafał Grzelak. Mateusz Kuzimski nie potrzebował poprawki tak jak Fabian Piasecki, tylko od razu pokonał Krystiana Stępniowskiego i Chojniczanka znowu była na prowadzeniu.

Zagłębie grało w pierwszej połowie ambitnie i stwarzało sobie dużo okazji strzeleckiej. Po bramce na 1:1 sosnowiczanie oddali aż sześć celnych strzałów na bramkę Andrzeja Witana. Po dwa razy uderzali Patryk Mularczyk i Tomasz Hołota, a po jednym strzale oddali Fabian Piasecki i Płamen Kraczunow. Najwięcej problemów golkiperowi Chojniczanki sprawiły uderzenia Hołoty. Po obu odbijał piłkę na rzut rożny. W 30. minucie Hołota przymierzył w okienko, a 6 minut później pod poprzeczkę.

Zejście Matko Perdijicia nie było jedyną zmianą wymuszoną kontuzją. W przerwie urazy trenerowi Dariuszowi Dudkowi zgłosili Płamen Kraczunow i Fabian Piasecki. Na boisku pojawili się więc Quentin Seedorf i Stanisław Biłeńkyj. Sosnowiczanie wykorzystali już limit zmian i do końca spotkania musieli grać tą jedenastką, która rozpoczęła drugą połowę.

Chojniczanka w pierwszych 9 minutach drugiej połowy stworzyła sobie trzy dobre sytuacje, z których zwycięsko wychodził Krystian Stępniowski. Już po 12 sekundach gry po podaniu Mateusza Żukowskiego z pola karnego uderzał Toni Conejo. W 50. minucie nasz bramkarz poradził sobie ze strzałem Mateusza Żukowskiego, a trzy minuty potem odbił na róg piłkę po uderzeniu Mateusza Kuzimskiego.

Po tym rogu padł gol, ale dla Zagłębia. Szymon Pawłowski wybił piłkę z własnego pola karnego i zainicjował kontrę. Przed polem karnym gości nasz kapitan zagrał na prawo do Patryka Małeckiego, a ten dośrodkował w pole bramkowe, gdzie akcję strzałem głową sfinalizował Mateusz Szwed. Dla młodzieżowca był to pierwszy gol w barwach Zagłębia.

Niestety, z remisu cieszyliśmy się zaledwie 5 minut. W 59. minucie po dośrodkowaniu Bartosza Wolskiego z rzutu rożnego piłkę z bliska głową do bramki skierował Seweryn Michalski. Zagłębie jednak znowu się podniosło. Nasi piłkarze już dwa razy wcześniej doprowadzali do wyrównania i wiedzieli, że muszą to zrobić po raz trzeci. Szczególnie aktywny był Szymon Pawłowski, który nękał Andrzeja Witana strzałami z dystansu. Golkiper gości odbijał jednak piłki po uderzeniach naszego kapitana.

W 77. minucie sędzia Mateusz Złotnicki po raz trzeci w dzisiejszym meczu podyktował rzut karny. Tym razem zawinił Oskar Paprzycki, który sfaulował w polu karnym Mateusza Szweda. Pod nieobecność Fabiana Piaseckiego piłkę na 11. metrze ustawił Szymon Pawłowski. Kapitan Zagłębia uderzył pewnie i zdobył swojego czwartego gola w tym sezonie, a zarazem pierwszego z rzutu karnego w barwach Zagłębia.

Piłkarze Zagłębia oddali w meczu z Chojniczanką aż 14 celnych strzałów. To bez wątpienia rekord tego sezonu i osiągnięcie, które ciężko będzie pobić

W czternastym w historii meczu pomiędzy Zagłębiem a Chojniczanką padł dopiero trzeci remis. Było to zarazem piąte kolejny spotkanie między tymi drużynami, którego nie wygrali gospodarze. W sezonie 2016/2017 dwukrotnie padł remis (2:2 w Chojnicach i 1:1 w Sosnowcu), w sezonie 2017/2018 dwa razy wygrywali goście (Chojniczanka triumfowała na Ludowym 3:1, a Zagłębie wygrało na Kaszubach 2:0).

Zagłębie Sosnowiec - Chojniczanka Chojnice 3:3 (1:2)
0:1 Mateusz Kuzimski 6'
1:1 Fabian Piasecki 12'
1:2 Mateusz Kuzimski 27' (k.)
2:2 Mateusz Szwed 54'
2:3 Seweryn Michalski 59'
3:3 Szymon Pawłowski 78' (k.)

Zagłębie: 23. Matko Perdijić (9, 13. Krystian Stępniowski) - 7. Tomasz Nawotka, 25. Piotr Polczak, 66. Płamen Kraczunow (46, 22. Quentin Seedorf), 27. Rafał Grzelak - 9. Mateusz Szwed, 21. Tomasz Hołota, 11. Patryk Mularczyk, 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki - 99. Fabian Piasecki (46, 10. Stanisław Biłeńkyj).

Chojniczanka: 27. Andrzej Witan - 43. Michal Obročník, 42. Seweryn Michalski, 2. Kamil Sylwestrzak, 90. Jan Mudra - 21. Emil Drozdowicz (70, 23. Jacek Podgórski), 20. Oskar Paprzycki, 68. Bartosz Wolski, 13. Toni Conejo (72, 11. Janusz Surdykowski), 9. Mateusz Żukowski (78, 99. Marcin Rajch) - 14. Mateusz Kuzimski.

żółte kartki: Szwed, Seedorf - Mudra, Conejo, Żukowski, Michalski.