Nerwowo, ale do przodu JP, 2019-10-19, 19:42

Zagłębie Sosnowiec prowadziło z Wartą Poznań już 3:0, ale do końcowego gwizdka musieliśmy drżeć o wynik, bo gospodarze odrobili stratę dwóch bramek i zakończyło się 3:2 dla sosnowiczan.
Nerwowo, ale do przodu

Drugi mecz, drugie zwycięstwo i drugi raz strzelone trzy bramki - tak wygląda bilans Zagłębia po zmianie trenera. Po zwycięstwie na własnym stadionie nad Sandecją Nowy Sącz, dziś podopieczni Dariusza Dudka odnieśli jeszcze ważniejszą wygraną. Zagłębie jako pierwsza drużyna w tym sezonie wywiozło komplet punktów ze stadionu w Grodzisku Wielkopolskim, który jesienią 2019 jest "domem" poznańskiej Warty. Co warto podkreślić, przed dwoma laty, Dariusz Dudek na pierwszą wyjazdową wygraną czekał do siódmego spotkania i wyprawy do Grudziądza. W 2019 już pierwsza eskapada poza Sosnowiec przyniosła komplet punktów.

Dariusz Dudek na swój pierwszy wyjazdowy mecz w drugiej kadencji w Zagłębiu desygnował do gry taką samą jedenastkę, jaka rozpoczęła zwycięski mecz z Sandecją Nowy Sącz przed dwoma tygodniami. W porównaniu do rozegranego przed tygodniem sparinu z Rakowem Częstochowa do składu wrócili Jakub Sinior (chory tydzień temu) i Matko Perdijić (wtedy dostał wolne od trenera).

Sosnowiczanie przez pierwszy kwadrans meczu oddali inicjatywę gospodarzom i ustawiając się naa własnej połowie liczyli na szanse w kontrach. Nic więc dziwnego, że pierwszy celny strzał w meczu oddali gospodarze. Po ograniu Tomasza Nawotki Mateusz Kupczak przedarł się lewą stroną w pole karne i uderzył z ostrego kąta. Bez zarzutu spisał się Matko Perdijić. Trzy minuty później po świetnym podaniu Tomasza Nawotki w "szesnastce" Warty z piłką znalazł się Patryk Małecki, który uderzył z ostrego kąta i zmusił do interwencji Mateusza Lisa.

W 25. minucie golkipera Warty wyręczył Łukasz Trałka, gdy po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego z rzutu rożnego akcję zamknął Piotr Polczak i strzelił głową na bramkę poznaniaków. Zmierzająca do bramki futbolówkę sprzed linii bramkowej wybił były gracz Lecha Poznań. Ani golkiper, ani defensorzy "Zielonych" nie byli w stanie nic zrobić w 28. minucie. Szymon Pawłowski przełożył piłkę na prawą nogę, dośrodkował z lewej flanki, a Fabian Piasecki wyskoczył zza pleców Aleksa Ławniczaka i strzelił głową nie do obrony.

Dla Fabiana Piaseckiego był to trzeci kolejny mecz ligowy ze strzeloną bramką, a zarazem trzecie wyjazdowe spotkanie z trafieniem (wcześniej trafił w Radomiu i Opolu), a Szymon Pawłowski zaliczył szóstą asystę w sezonie. Warta Poznań po raz pierwszy w tym sezonie przegrywała w meczu u siebie.

Podobnie jak przed dwoma tygodniami Zagłębie zeszło na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem i tak jak w potyczce z Sandecją Nowy Sącz dużo więcej emocji i bramek było po przerwie. Już w pierwszej akcji w drugiej połowie Michał Jakóbowski zabawił się z obrońcami Zagłębia. W polu karnym Zagłębia interweniował Tomasz Hołota i gracze Warty reklamowali zagranie ręką.

W 55. minucie obie drużyny miały po jednej wybornej sytuacji strzeleckiej. Najpierw Zagłębie - Patryk Małecki zagrał w pole karne do Stanisława Biłenkiego. Ukrainiec znalazł się w sytuacji sam na sam z Adrianem Lisem, minął golkipera Warty i trafił w słupek. Warta szybko odpowiedziała i po akcji Gracjana Jarocha interweniował Matko Perdijić i znowu miejscowi piłkarze starali się przekonać arbitra, że nasz bramkarz nieczysto zatrzymał napastnika Warty.

Pięć minut po zmarnowaniu 100-procentowej sytuacji Stanisław Biłeńkyj zszedł z boiska. Na jego miejsce wszedł Patryk Mularczyk i "Mular" już po 4 minutach przebywania na boisku pokazał, jak wykańczać sytuacje. Szymon Pawłowski przedarł się lewym skrzydłem, minął Michała Grobelnego i dograł w pole bramkowe. Adrian Lis przy próbie interwencji trafił piłką w nogą Aleksa Ławniczaka, a następnie futbolówka spadła pod nogi Patryka Mularczyka, który z około 4 metrów strzelił swoją pierwszą bramkę w tym sezonie. W meczu z Sandecją Patryk Mularczyk jako rezerwowy wywalczył rzut karny dla Zagłębia, a dziś wpisał się na listę strzelców.

W 72. minucie na 22. metrze przed bramką Warty faulowany był Fabian Piasecki. Z rzutu wolnego strzelił Rafał Grzelak. Po jego kapitalnym uderzeniu lewą nogą piłka przeleciała nad murem gospodarzy, odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Zagłębie prowadziło już 3:0. Poprzednio sosnowiczanie w wyjazdowym meczu tak wysoko prowadzili 17 maja 2017, gdy wygrali w Suwałkach 3:0. Dla Rafała Grzelaka była to druga bramka w tym sezonie, a zarazem był to pierwszy w sezonie 2019/2020 gol strzelony przez sosnowiczan bezpośrednio z rzutu wolnego. Bramkarz Warty tym samym wyrobił średnią "normę" bramek wpuszczanych w meczach z Zagłębiem - w sezonie 2013/2014 na Ludowym najpierw wpuścił cztery bramki w meczu Pucharu Polski, a kilka miesięcy później trzy gole w starciu o ligowe punkty.

Mogło się wydawać, że trzybramkowe prowadzenie na niespełna kwadrans przed końcem spotkania oznacza koniec emocji. Nic bardziej mylnego - w 78. minucie po dośrodkowaniu z lewego skrzydła rezerwowego Serhija Napołowa piłkę głową do bramki Zagłębia skierował Michał Jakóbowski.

Warta nacierała coraz mocniej. W 86. minucie Piotr Polczak sfaulował z boku boiska Krzysztofa Kiklaisza. Ponownie lewą nogą dośrodkował Serhij Napołow i tym razem celnie główkował Mateusz Kupczak. Tydzień temu w sparingu z Rakowem sosnowiczanie stracili dwie bramki po uderzeniach głową i dziś sytuacja się powtórzyła.

Jeszcze bardziej nerwowo zrobiło się w 88. minucie, gdy za faul na Michale Jakóbowskim drugą żółtą kartkę obejrzał Rafał Grzelak. Nie dość, że Zagłębie musiało kończyć mecz w osłabieniu, to Warta miała rzut wolny z podobnego miejsca, po którym padł drugi gol dla poznaniaków, jednak tym razem Serhijowi Napołowowi nie udało się zaliczyć asysty.

W czterech minutach doliczonych przez sędziego Artura Aluszyka Warcie nie udało się sforsować bramki sosnowiczan i Zagłębie wraca do domu z kompletem punktów. Graczy Zagłębia niewątpliwie należy pochwalić za wygraną nad niepokonanym w tym sezonie u siebie rywalem, ale za tak nerwową końcówkę Dariusz Dudek zapewne będzie miał sporo zastrzeżeń do zespołu.

W najbliższym tygodniu przed Zagłębiem dwa mecze z zespołami z dołu tabeli - w środę wyjazd do Głogowa, a w sobotę na Ludowy przyjedzie Chojniczanka Chojnice. Oby zwycięska seria trwała.

Warta Poznań - Zagłębie Sosnowiec 2:3 (0:1)
0:1 Fabian Piasecki 28'
0:2 Patryk Mularczyk 64'
0:3 Rafał Grzelak 73'
1:3 Michał Jakóbowski 78'
2:3 Mateusz Kupczak 87'

Warta: 1. Adrian Lis - 3. Jakub Kiełb, 5. Bartosz Kieliba, 16. Aleks Ławniczak, 7. Michał Grobelny (80, 29. Krzysztof Kiklaisz) - 19. Mariusz Rybicki (68, 27. Serhij Napołow), 21. Mateusz Kupczak, 6. Łukasz Trałka, 22. Robert Janicki, 11. Michał Jakóbowski - 25. Gracjan Jaroch (71, 10. Adrian Laskowski).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 7. Tomasz Nawotka, 17. Kacper Radkowski, 25. Piotr Polczak, 27. Rafał Grzelak - 30. Patryk Małecki, 20. Jakub Sinior (84, 6. Bartłomiej Babiarz), 21. Tomasz Hołota, 8. Szymon Pawłowski - 10. Stanisław Biłeńkyj (60, 11. Patryk Mularczyk), 99. Fabian Piasecki.

żółte kartki: Grobelny - Hołota, Grzelak, Nawotka.

czerwona kartka: Rafał Grzelak (88. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).