Zagłębie - Sandecja 3:1 JP, 2019-10-05, 19:57

Zagłębie po raz czwarty grało u siebie z Sandecją i po raz czwarty wygrało różnicą dwóch goli. Bramki da sosnowiczan strzelili Stanisław Biłeńkyj (17'), Fabian Piasecki (82' - karny) i Szymon Pawłowski (90+2').
Zagłębie - Sandecja 3:1

"Panta rhei", wszystko płynie i nie wchodzimy dwa razy do tej samej rzeki - tak ogłosił Heraklit z Efezu, ale w Sosnowcu wszystko płynie jednak zdecydowanie za szybko. Dariusz Dudek poprzedni mecz Zagłębia prowadził 6 października 2018 w Gdańsku i dziś, na jeden dzień przed pierwszą rocznicą tamtego wydarzenia znowu zasiadł na ławce trenerskiej. Ze składu, którym wystawił do gry na tamto spotkanie z Lechią, dziś w pierwszej jedenastce znaleźli się tylko Matko Perdijić i Szymon Pawłowski. W kadrze Zagłębia przed rokiem był jeszcze Piotr Polczak (dziś kontuzjowany). Ponadto trener Zagłębia miał jeszcze okazję pracować w sezonie 2017/2018 z Tomaszem Nawotką i Patrykiem Mularczykiem.

Dariusz Dudek nie robił wielkiej rewolucji w składzie Zagłębia. W porównaniu do meczu w Opolu do pierwszej jedenastki wrócili Kacper Radkowski, Jakub Sinior i Patryk Małecki, a na ławce usiedli Wojciech Słomka, Patryk Mularczyk i Mateusz Szwed. Rafał Grzelak ze środka obrony, gdzie ostatnio towarzyszył Piotrowi Polczakowi, wrócił na lewą stronę bloku defensywnego. Z kolei Szymon Pawłowski zagrał na lewej stronie pomocy, bo Zagłębie dziś postawiło na grę systemem 4-4-2. W ataku obok Fabiana Piaseckiego występował Stanisław Biłeńkyj.

Sosnowiczanie już w 8. minucie mogli pokusić się o strzelenie pierwszej bramki. Do ofensywnej akcji włączył się Piotr Polczak, który dostał w polu karnym piłkę od Szymona Pawłowskiego i trafił w słupek. Do odbitej piłki dopadł jeszcze Fabian Piasecki i podał do Patryka Małeckiego, który jednak strzelił za lekko, aby pokonać Daniela Bielicę.

Wyczekiwany gol padł w 17. minucie. Patryk Małecki dośrodkował z prawej strony boiska, a Stanisław Biłeńkyj strzałem głową pokonał nowosądeckiego golkipera i zdobył swoją drugą bramkę dla Zagłębia w tym sezonie. Z kolei dla Patryka Małeckiego była to pierwsza asysta.

W 32. minucie po podaniu Kamila Ogorzałego z bliska spudłował Damian Chmiel, który uderzył futbolówkę z woleja. Dwie minuty później w sosnowieckiej bramce świetnie spisał się Matko Perdijić. Chorwat sparował na rzut rożny piłkę, która po strzale Marcina Flisa z rzutu wolnego zmierzała pod poprzeczkę. Nasz bramkarz nie popisał się za to po kolejnych dwóch minutach, gdy niepewnie interweniował po dośrodkowaniu z lewego skrzydła. Piłka spadła pod nogi Damiana Chmiela, który nie skorzystał z prezentu i uderzył obok bramki. Za ten błąd Perdijić w pełni zrehabilitował się w 43. minucie, gdy musiał naprawiać pomyłkę Tomasza Nawotki, który w polu karnym został ograny przez Mateusza Klichowicza. Interwencja bramkarza Zagłębia zapobiegła utracie bramki.

Na drugą połowę w Zagłębiu nie wyszedł już Rafał Grzelak. Lewy obrońca Zagłębia pod koniec pierwszej połowy obejrzał żółtą kartkę i miał sporo problemów z graczami Sandecji, więc w jego miejsce na boisko wszedł Quentin Seedorf. O ile na początku tej części gry Zagłębie dwa razy zagroziło sądeckiej bramce - uderzali Fabian Piasecki i Szymon Pawłowski, tak później przez długi czas dominowała Sandecja i wydawało się, że zdobycie przez gości wyrównującej bramki jest kwestią czasu.

W 59. minucie na chwilę zadrżały nam serca, gdy po starciu Tomasza Nawotki z Dominikiem Kunem w polu karnym Zagłębia arbiter użył gwizdka. Okazało się jednak, że zrobił to po to, aby ukarać zawodnika gości żółtą kartką za próbę wymuszenia "jedenastki". Sześć minut potem Kun zwiódł Tomasza Nawotkę i uderzył zza pola karnego pod poprzeczkę. Na posterunku był Matko Perdijić.

Zagłębie nieco się "ogarnęło" po wejściu na boisko Patryka Mularczyka. Zawodnik, który ponad dwa lata temu strzelił zwycięską bramkę w pierwszym meczu sosnowiczan pod wodzą Dariusza Dudka, zmienił Stanisława Biłenkiego. W 76. minucie "Mular" przymierzył zza pola karnego i zmusił do interwencji Daniela Bielicę. W 81. minucie Patryk Mularczyk przeprowadził chyba kluczową dla losów meczu akcję. Po podaniu Patryka Małeckiego wpadł w pole karne i został sfaulowany przez Marcina Flisa. Arbiter podyktował "jedenastkę", a Fabian Piasecki nie wziął przykładu z Szymona Skrzypczaka z Odry Opole i pewnym uderzeniem pokonał sądeckiego golkipera. Warto dodać, że był to pierwszy w tym sezonie rzut karny podyktowany dla Zagłębia.

Nielicznie zgromadzona na Stadionie Ludowym publiczność miała okazję obejrzeć jeszcze dwie bramki. Obie padły w doliczonym czasie spotkania. Najpierw po podaniu Jakuba Siniora Szymon Pawłowski efektownie przymierzył z linii pola karnego pod poprzeczkę i strzelił swojego trzeciego gola w meczu. Niestety, sosnowiczanom nie udało się zagrać na zero z tyłu, bo minutę po zdobyciu przez Zagłębie trzeciej bramki Kamil Ogorzały dobił do bramki piłkę odbitą przez sosnowieckiego bramkarza po strzale Macieja Korzyma.

Zagłębie przerwało serię czterech meczów bez zwycięstwa na własnym stadionie, a trener Dariusz Dudek zakończył serię czternastu meczów bez wygranej w roli gospodarza. Poprzednio Dudek zakończył zwycięstwem mecz u siebie 3 sierpnia 2018, gdy Zagłębie wygrało 3:0 z Pogonią Szczecin. Mecze z Pogonią i Sandecją łączy fakt, że z przebiegu gry rozmiary zwycięstwa można uznać za zbyt wysokie, a zarówno wtedy, jak i dziś zespół Dariusza Dudka miał o wiele więcej szczęścia niż rywale.

Kolejny mecz o punkty dopiero za dwa tygodnie z Wartą Poznań. Za tydzień zamiast ligowego meczu w Głogowie Zagłębie rozegra sparing w Częstochowie z Rakowem.

Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz 3:1 (1:0)

1:0 Stanisław Biłeńkyj 17'
2:0 Fabian Piasecki 82' (k)
3:0 Szymon Pawłowski 90+2'
3:1 Kamil Ogorzały 90+3'

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 7. Tomasz Nawotka, 17. Kacper Radkowski, 25. Piotr Polczak, 27. Rafał Grzelak (46' 22. Quentin Seedorf) - 30. Patryk Małecki, 21. Tomasz Hołota, 20. Jakub Sinior, 8. Szymon Pawłowski - 10. Stanisław Biłeńkyj (67' 11. Patryk Mularczyk), 99. Fabian Piasecki (90+3' 14. Filip Karbowy).

Sandecja: 1. Daniel Bielica - 28. Michal Piter-Bučko, 7. Grzegorz Baran, 4. Marcin Flis - 27. Damian Chmiel, 13. Radosław Kanach, 16. Michał Walski (67' 8. Maciej Małkowski), 10. Thiago (84' 20. Maciej Korzym), 11. Dominik Kun - 91. Mateusz Klichowicz (75' 24. Mariusz Gabrych), 19. Kamil Ogorzały.

żółte kartki: Grzelak, Sinior, Polczak - Kun, Baran.

sędziował: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).

Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz