Nawet najgorsi są dla nas za mocni JP, 2019-09-29, 19:55

Zagłębie zremisowało 1:1 z ostatnią w tabeli Odrą Opole. Bramkę dla Zagłębia strzelił Fabian Piasecki (32'). Wyrównał Dawid Błanik (52'). W 87. minucie Matko Perdijić obronił rzut karny.
Nawet najgorsi są dla nas za mocni

Odra Opole w dziesięciu rozegranych do tej pory meczach Fortuna I ligi nie potrafiła odnieść ani jednego zwycięstwa i zajmowała ostatnie miejsce w tabeli. Niestety, okazało się, że nawet z tak słabą drużyną Zagłębie nie potrafiło zdobyć kompletu punktów. Sosnowiczanie wyjeżdżają z Opola tylko z jednym punktem i co gorsze, po przebiegu spotkania, a zwłaszcza po jego końcówce, możemy się cieszyć, że z Odrą nie przegraliśmy, bo wiele do tego nie brakowało.

Tymczasowy szkoleniowiec sosnowiczan Michal Farkaš dokonał trzech zmiany w porównaniu do poprzedniego meczu ligowego. Na ławkę rezerwowych powędrowali gracze, którzy nie popisali się przed tygodniem - Tomasz Nawotka, Patryk Małecki i Jakub Sinior, a od pierwszej minuty zagrali Mateusz Szwed, Dawid Ryndak i Patryk Mularczyk.

Zarówno Zagłębie, jak i Odra w czwartek grały swoje mecze w Pucharze Polski. O ile sosnowiczanie zawiedli, łatwo przegrywając 0:3 z Łódzkim Klubem Sportowym i nie oddali ani jednego strzału na bramkę, o tyle Odra sprawiła niespodziankę i wyeliminowała Arkę Gdynia, która w 2017 zdobyła Puchar Polski, a rok później przegrała na Stadionie Narodowym z Legią Warszawa.

Lepiej w mecz weszli gospodarze. W 8. minucie z rzutu wolnego z prawego skrzydła dośrodkował Krzysztof Janus, a Hubert Sobol z kilku metrów trafił w poprzeczkę. Potem na boisku nie działo się zbyt wiele godnego uwagi. W 20. minucie Patryk Mularczyk świetnym podaniem obsłużył Mateusza Szweda. Nasz młodzieżowiec wpadł z piłką w pole karne i chyba za długo się zastanawiał, czy strzelać, czy podawać. W końcu zdecydował się na podanie w kierunku Fabiana Piaseckiego i piłkę wybił na aut Tomáš Mikinič.

W 32. minucie Mateusz Szwed zachował się o wiele lepiej. Uciekł na prawej stronie boiska Bartłomiejowi Wdowikowi, rozejrzał się i zagrał na 12. metr do Fabiana Piaseckiego, a ten miał czas, aby przyjąć piłkę lewą nogą i uderzyć prawą nogą w krótki róg. Piłka wpadła do bramki po ręce Kacpra Rosy. Był to pierwszy celny strzał Zagłębia w meczu i od razu dał nam bramkę. Podobnie było zresztą na poprzednim wyjazdowym spotkaniu sosnowiczan. W Radomiu pierwszy gol dla Zagłębia padł po pierwszym celnym strzale i również jego autorem był Fabian Piasecki

Na drugą połowę lepiej dysponowani wyszli gospodarze, którzy już po siedmiu minutach gry doprowadzili do wyrównania. 10 metrów przed polem karnym faulowany był Hubert Sobol. Z rzutu wolnego uderzył Martin Adamec. Piłka odbiła się od stojącego w murze Fabiana Piaseckiego i po rykoszecie trafiła słupek, utrudniając interwencję Matko Perdijiciowi. Do odbitej futbolówki najszybciej dopadł Dawid Błanik, który uciekł Dawidowi Ryndakowi i strzałem z 5 metrów zdobył bramkę.

Po bramce na 1:1 inicjatywę przejęła Odra. Zagłębie spisywało się o wiele słabiej niż przed przerwą i ani razu poważniej nie zagroziło bramce Kacpra Rosy. Najbliżej tego było w 70. minucie, gdy Szymon Pawłowski wstrzelił piłkę z lewej strony pola karnego, a Błażej Radwanek i Patryk Mularczyk nie zdołali sięgnąć piłki w polu bramkowym.

W 74. minucie Dawid Błanik do bramki mógł dodać asystę. Po jego podaniu zza pola karnego uderzał Sebastian Bonecki i posłał piłkę obok bramki. Kluczowa dla losów meczu zdarzenia miały miejsce między 86. a 87. minutą. Stanisław Biłeńkyj sfaulował w polu karnym Tomáša Mikiniča. Sędzia Piotr Urban podyktował "jedenastkę" i odesłał do szatni Ukraińca, pokazując mu drugą żółtą kartkę. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Szymon Skrzypczak. Napastnik gospodarzy chciał pokonać Matko Perdijicja "Panenką", ale było to fatalne rozwiązane. Chorwat w bramce Zagłębia nawet nie musiał się ruszać, aby złapać piłkę i po raz drugi w tym sezonie obronił rzut karny. Wcześniej poradził sobie w Olsztynie ze strzałem Grzegorza Lecha.

Odra w końcówce grała z przewagą jednego zawodnika, ale nie potrafiła jej wykorzystać. W doliczonym czasie gry przed szansą strzelenia zwycięskiej bramki stanął Franciszek Wróblewski, ale spudłował z lewej strony pola karnego.

Po meczu w Olsztynie rozegranym w koncówce sierpnia, Zagłębie nie potrafiło wygrać żadnego z pięciu wrześniowych spotkań. Remis z Bełchatowem, ligowe porażki w Radomiu i z GKS-em Jastrzębie i pucharowa z ŁKS-em Łódź oraz dzisiejszy remis w Opolu. Tak słaby jest bilans września w wykonaniu Zagłębia. Miejmy nadzieję, że październik, już z nowym trenerem, a może także z nowym prezesem, będzie dużo lepszy, bo spadek do II ligi staje się coraz bardziej realny. Po jedenastu kolejkach Zagłębie zajmuje w tabeli 15. miejsce i nie jest w strefie spadkowej tylko dzięki lepszj różnicy bramek niż Wigry Suwałki.

Odra Opole - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:1)
0:1 Fabian Piasecki 32'
1:1 Dawid Błanik 52'

Odra: 23. Kacper Rosa - 9. Tomáš Mikinič, 27. Mateusz Kamiński, 2. Piotr Żemło, 17. Bartłomiej Wdowik - 22. Dawid Błanik (79' 11. Franciszek Wróblewski), 66. Miłosz Trojak, 10. Martin Adamec, 14. Sebastian Bonecki, 7. Krzysztof Janus (72' 77. Patryk Janasik) - 8. Hubert Sobol (73' 20. Szymon Skrzypczak).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 16. Dawid Ryndak, 25. Piotr Polczak, 27. Rafał Grzelak, 98. Wojciech Słomka - 9. Mateusz Szwed (90+3' 20. Jakub Sinior), 21. Tomasz Hołota, 11. Patryk Mularczyk (90+2' 7. Tomasz Nawotka), 8. Szymon Pawłowski, 10. Stanisław Biłeńkyj - 99. Fabian Piasecki (67' 77. Błażej Radwanek).

Żółte kartki: Adamec - Słomka, Biłeńkyj.
Czerwona kartka: Stanisław Biłeńkyj (86. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).