Cracovia - Zagłębie 2:1 JP, 2019-03-09, 17:25

W meczu 25. kolejki Lotto Ekstraklasy Zagłębie przegrało w Krakowie z Cracovią 1:2. Oba gole dla miejscowych strzelił Airam Cabrera (39' i 55' - karny). Dla sosnowiczan trafił Tomasz Nawotka (73').
Cracovia - Zagłębie 2:1

Trzynasty wyjazdowy mecz Zagłębia w tym sezonie i po raz trzynasty sosnowieckiej drużynie nie udało się wywalczyć kompletu punktów. Rozczarowani mogą być ci wszyscy, którzy liczyli na to, że - wbrew powiedzeniu - trzynastka okaże się szczęśliwa i Zagłębie po raz pierwszy w tym sezonie wróci z wyjazdu z kompletem punktów. Niestety, po raz czwarty z rzędu, a zarazem dziesiąty w sezonie 2018/2019 drużyna z Sosnowca doznała na wyjeździe porażki.

Do składu Zagłębia na mecz w Krakowie powrócił Mateusz Możdżeń, który przeciwko Koronie nie mógł wystąpić z powodu zapisów w kontrakcie. Jego powrót kosztował miejsce w wyjściowej jedenastce Sebastiana Milewskiego, choć mogło się wydawać, że "Majlo" zostanie w składzie, a na ławkę powędruje niezbyt dobrze spisujący się w poprzednich spotkaniach Lukáš Greššák. Giorgi Gabedawa po dwóch meczach oglądanych z trybun tym razem okazał się na tyle zdrowy, że był w stanie zasiąść na ławce rezerwowych.

W dwóch poprzednich meczach na wyjeździe Zagłębie traciło gole już w pierwszych 10 minutach gry. Sosnowiczanie wyraźnie wyciągnęli wnioski z tych niepowodzeń i nie pozwolili się tak szybko zaskoczyć. Pierwszy strzał w meczu oddało Zagłębie, ale Mateusz Możdżeń w 6. minucie kopnął piłkę niecelnie. W 10. minucie zza pola karnego tuż nad bramką uderzył Sergiu Hanca, a minutę później gospodarze mieli obiecującą kontrą, w której Mateusz Wdowiak pogubił się w dryblingu przed polem karnym.

Zagłębie przed przerwą tylko raz zmusiło do interwencji Michal Peškoviča. W 24. minucie Giórgos Mygas zbiegł z prawej strony do środka i strzelił lewą nogą z około 25 metrów. Dwie minuty później pierwszy celny strzał w meczu oddali gospodarze. Sergiu Hanca uderzał z lewej strony pola karnego i Lukáš Hroššo zmuszony był do interwencji i wybicia piłki nad poprzeczkę.

Drugi celny strzał gospodarzy w spotkaniu przyniósł im prowadzenie, a trzeba przyznać, że było to przepiękne uderzenie. Grający na lewej obronie Diego Ferraresso zaangażował się w akcję ofensywną, uciekł Tomaszowi Nawotce i podał do Airama Cabrery, a Hiszpan obrócił się z futbolówką i przymierzył lewą nogą z około 25 metrów i piłka ugrzęzła w bramce Zagłębia.

W doliczonym czasie pierwszej połowy po podaniu Žarko Udovičicia z ponad 20 metrów prawą nogą uderzył Szymon Pawłowski. Piłka trafiła w poprzeczkę i była to najlepsza okazja sosnowiczan do zdobycia bramki w pierwszej połowie spotkania. Po chwili sędzia zakończył pierwsza połowę i można rzec, że już tradycyjnie w tym roku w meczach wyjazdowych, drużyna z Sosnowca schodziła na przerwę z zerem po stronie bramkowych zdobyczy.

Pięć minut po przerwie miała miejsce dosyć kontrowersyjna sytuacja. Martin Tóth starł się w polu karnym z Airamem Cabrerą. Nasz obrońca najpierw odbił piłkę prawą stopą, a następnie lewą nogą zahaczył Hiszpana. Mariusz Złotek podyktował rzut karny, ale siedzący w wozie VAR Szymon Marciniak miał wątpliwości i skłonił sędziego głównego do przenalizowania sytuacji na monitorze. Arbiter dosyć długo przyglądał się powtórkom (od faulu do rzutu karnego upłynęło prawie 4,5 minuty) i ostatecznie podtrzymał swoją decyzję, a Airam Cabrera strzałem z 11 metrów podwyższył prowadzenie "Pasów".

Chwilę po stracie drugiej bramki z boiska zszedł Olaf Nowak i zastąpił go defensywny pomocnik Sebastian Milewski. Zagłębie pozostało więc bez nominalnego napastnika, a do przodu przesunięty został z linii pomocy Szymon Pawłowski, którego starał się w ataku wspomagać Tomasz Nawotka.

Największym pechowcem Zagłębia w rundzie wiosennej jest Martin Tóth. Słowacki stoper już w meczach ze Śląskiem Wrocław i Koroną Kielce schodził z boiska z powodów zdrowotnych. Podobnie było i dziś w Krakowie. W 69. minucie naszego gracza sfaulował Javi Hernandez i Słowak już nie wrócił do gry.

Przed tygodniem w Płocku Cracovia straciła decydującą o porażce bramkę, gdy rywal grał w dziewiątkę, a dziś "Pasy" dały sobie strzelić bramkę grającemu w dziesiątkę Zagłębiu. Do zmiany już był przygotowany Giorgi Iwaniszwili, ale jeszcze czekał poza boczną linią, gdy Žarko Udovičić podał w pole karne do Tomasza Nawotki, a ten ubiegł Diego Ferraresso i strzelił w krótki róg.

Do końca spotkania nie padła już żadna bramka. Sosnowiczanie byli najbliżej wyrównania w 86. minucie, gdy Žarko Udovičić dośrodkował z lewej strony pola karnego, a piłkę nogą w polu bramkowym zagrał Michał Helik i o mały włos nie zaliczył "swojaka". Futbolówka wylądowała na górnej części siatki.

Cracovia po wpadce w Płocku powróciła na zwycięski szlak. Zagłębie nadal bez wyjazdowej wygranej. W poprzednim sezonie w Ekstraklasie, przed 11 laty czekaliśmy na pierwszą wyjazdową wygraną do czternastego meczu. Może więc za trzy tygodnie w Legnicy? Za tydzień na Stadion Ludowy przyjeżdża lider tabeli Lechia Gdańsk. Dobrze byłoby więc podtrzymać serię zwycięstw na wlasnym boisku.

Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
1:0 Airam Cabrera 39'
2:0 Airam Cabrera 55' (k)
2:1 Tomasz Nawotka 73

Cracovia: 40. Michal Peškovič - 2. Cornel Râpă, 39. Michał Helik, 34. Ołeksij Dytiatjew, 87. Diego Ferraresso - 11. Mateusz Wdowiak (76, 97. Daniel Pik), 5. Janusz Gol, 14. Damian Dąbrowski (79, 8. Milan Dimun), 19. Javi Hernández, 4. Sergiu Hanca - 24. Airam Cabrera (89, 26. Filip Piszczek).

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas (90, 17. Michael Heinloth), 25. Piotr Polczak, 5. Martin Tóth (73, 99. Giorgi Iwaniszwili), 2. Patrik Mráz - 7. Tomasz Nawotka, 34. Lukáš Greššák, 10. Mateusz Możdżeń, 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić - 88. Olaf Nowak (59, 21. Sebastian Milewski).

żółte kartki: Dąbrowski, Hernández - Tóth, Nawotka, Polczak.

Cracovia Kraków - Zagłębie Sosnowiec 2-1 Cracovia Kraków - Zagłębie Sosnowiec 2-1 Cracovia Kraków - Zagłębie Sosnowiec 2-1