Litwin zaczął od zwycięstwa JP, 2018-10-20, 17:25

Zagłębie Sosnowiec przerwało serię ośmiu meczów bez zwycięstwa i wygrało z Miedzią Legnica 3:1. Dwa gole strzelił Szymon Pawłowski (12' i 41'). "Swojaka" dołożył Fran Cruz (62'). Dla gości trafił Petteri Forsell (3' - karny).
Litwin zaczął od zwycięstwa

Litwin Valdas Ivanauskas zaczął swoje rządy w Sosnowcu od wywalczenia trzech punktów. W starciu dwóch beniaminków Zagłębie okazało się lepsze od Miedzi Legnica, która w poprzednim sezonie nie tylko okazała się lepsza od Zagłębia w końcowej tabeli, ale także wygrała dwa bezpośrednie starcia.

Nowy szkoleniowiec sosnowiczan dokonał czterech zmian w porównaniu do poprzedniego spotkania, w którym trenerem Zagłębia był jeszcze Dariusz Dudek. Po przerwie za czerwoną kartkę na bramkę wrócił Dawid Kudła, którego przed dwoma tygodniami zastępował Matko Perdijić. W obronie gotowi do gry byli już kontuzjowani przed dwoma tygodniami Patrik Mraz i Piotr Polczak, co oznaczało zesłanie na ławkę dla Mateusza Cichockiego i Žarko Udovičicia. Największym pechowcem sezonu okazał się Tomasz Nowak, który zerwał więzadło i ten sezon ma już z głowy. Jego w składzie zastąpił Adam Banasiak.

Mecz nie mógł się gorzej rozpocząć dla Zagłębia. W 2. minucie piłkę w pole karne zagrał Petteri Forsell. Paweł Zieliński odegrał do Mateusza Szczepaniaka, którego sfaulował Alexandre Cristovao. Sędzia Zbigniew Dobrynin podyktował "jedenastkę" a najlepszy strzelec Miedzi Petteri Forsell posłał piłkę do siatki, zdobywając swoją siódmą bramkę w sezonie. To był już szósty rzut karny podyktowany przeciwko sosnowiczanom w tym sezonie, a zarazem trzeci w trzecim kolejnym spotkaniu.

Na szczęście Zagłębie trafiło dzisiaj na rywala, który w defensywie był jeszcze gorzej zorganizowany niż sosnowiczanie w wielu meczach tego sezonu, tak więc udało się szybko doprowadzić do wyrównania. W 12. minucie Michael Heinloth podał do Konrada Wrzesińskiego, który z prawej strony boiska wyłożył piłkę na 13. metr do Szymona Pawłowskiego, a tem najpierw przyjął futbolówkę, a potem precyzjnym strzałem pokonał Łukasza Sapelę.

W 19. minucie Tomislav Bozić sfaulował Vamarę Sanogo, za co ujrzał żółtą kartkę, ale ważniejsze w tej sytuacji było to, że francuski napastnik Zagłębia doznał urazu, który okazał się zbyt bolesny, aby kontynuować grę. Co prawda Sanogo przebywał na boisku jeszcze przez prawie kwadrans, ale ostatecznie został zmieniony przez Žarko Udovičicia.

W 38. minucie dwoma świetnymi paradami popisał się Łukasz Sapela, ratując Miedź przed stratą drugiego gola. Bramkarz z Legnicy najpierw odbił przed siebie piłkę po strzale Sebastiana Milewskiego zza pola karnego, a po chwili poradził sobie z dobitką Szymona Pawłowskiego.

Łukasz Sapela był już bezradny w 41. minucie. Konrad Wrzesiński tym razem dośrodkował z lewego skrzydła. W piłkę w polu karnym nie trafił Tomislav Bozić i spadła ona pod nogi Szymona Pawłowskiego, któremu pozostawiono sporo miejsca. Nowy kapitan Zagłębia nie zmarnował okazji i strzelił swoją trzecią w tym sezonie, a zarazem 50. w karierze bramkę w Lotto Ekstraklasie. Przy wszystkich gola dla Zagłębia asystował mu Konrad Wrzesiński, który tym samym zaliczył już szóstą asystę w rozgrywkach.

Trener Dominik Nowak w przerwie zareagował dwoma zmianami. Na boisku nie pojawili się już dwaj gracze grający w Miedzi po lewej stronie boiska - obrońca Frank Adu Kwame i pomocnik Henrik Ojamaa. Już pierwsza akcja po przerwie przyniosła sporo kontrowersji. Žarko Udovičić podał z lewej strony boiska przed bramkę. Konrad Wrzesiński uderzył z około 7 metrów i trafił w Tomislava Bozicia. Futbolówka poszybowała nad bramką i wydawało się, że będziemy mieli rzut rożny. Szymon Pawłowski już czekał w narożniku boiska, ale sędzia jeszcze konsultował się z kolegami w wozie VAR. Tomislav Bozić mógł zagrać piłkę ręką, co dawałoby Zagłębiu "jedenastkę", ale okazało się, że przy przejęciu piłki przez sosnowiczan Alexandre Cristovao sfaulował na środku boiska.

Trzeci gol dla sosnowiczan padł w 62. minucie. Najpierw świetną akcję prawą stroną przeprowadził Konrad Wrzesiński. Przyniosła ona Zagłębiu rzut rożny. Po dośrodkowaniu Patrika Mraza z narożnika boiska piłkę do własnej bramki wpakował Fran Cruz. Hiszpański pomocnik stał tyłem do bramki próbował uniemożliwić strzał Alexandre Cristovao, w efekcie czego sam zaskoczył Łukasza Sapelę.

Zagłębie po raz drugi w tym sezonie prowadziło dwoma bramkami i po raz drugi okazało się, że to wystarczy do odniesienia zwycięstwa. Wcześniej dwoma golami prowadziliśmy z Pogonią Szczecin i także zakończyliśmy mecz z kompletem punktów. W kilku innych meczach przy jednobramkowym prowadzeniu nie potrafił "dobić" rywala i zwykle kończyło się co najwyżej remisami.

Sosnowiczanie mogli jeszcze podwyższyć rozmiary zwycięstwa, ale nie wykorzystali kilku dobrych okazji. Szansę na hat tricka zmarnował Szymon Pawłowski, a Žarko Udovičić, który dziś zaczynał jako rezerwowy, także mógł poprawić swój bramkowy dorobek.

Swoje szanse miała też Miedź, ale dziś w bramce Zagłębia bez zarzutu spisywał się Dawid Kudła, który w świetnym stylu obronił strzały Wojciecha Łobodzińskiego oraz dwa uderzenia Petteriego Forsella z rzutów wolnych. Zwłaszcza pierwsza parada, gdy odbił na róg piłkę zmierzająca pod poprzeczkę była przedniej marki.

Najważniejsze jednak, że po serii ośmiu meczów bez zwycięstwa sosnowiczanie wreszcie się przełamali. Oby tak dalej.

Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 3:1 (2:1)
0:1 Petteri Forsell 3' (k)
1:1 Szymon Pawłowski 12
2:1 Szymon Pawłowski 41'
3:1 Fran Cruz 62' (s)

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth, 4. Arkadiusz Jędrych, 25. Piotr Polczak, 2. Patrik Mráz - 77. Konrad Wrzesiński, 21. Sebastian Milewski (73, 24. Bartłomiej Babiarz), 66. Adam Banasiak (84, 72. Dejan Vokić), 8. Szymon Pawłowski, 42. Alexandre Cristóvão - 27. Vamara Sanogo (33, 22. Žarko Udovičić).

Miedź: 1. Łukasz Sapela - 23. Paweł Zieliński, 28. Kornel Osyra, 24. Tomislav Božić, 5. Frank Adu Kwame (46, 17. Artur Pikk) - 11. Juan Cámara, 26. Fran Cruz (70, 77. Mateusz Piątkowski), 22. Borja Fernández, 10. Petteri Forsell, 21. Henrik Ojamaa (46, 4. Wojciech Łobodziński) - 20. Mateusz Szczepaniak.

Żółte kartki: Banasiak, Alexandre Cristóvão, Udovičić - Božić, Zieliński.

Sędziowie: Zbigniew Dobrynin (Łódź) - Konrad Sapela (Łódź), Adam Karasewicz (Wrocław). Techniczny: Albert Różycki (Łódź). VAR: Krzysztof Jakubik (Siedlce, Marcin Borkowski (Lublin)

Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica