Ze Szczecina na tarczy JP, 2018-12-08, 17:29

Zagłębie przegrało w Szczecinie 0:1 po golu Spasa Delewa w 63. minucie. Nasz zespół grał od 74. minuty w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Alexandre Cristovao. W doliczonym czasie gry Dawid Kudła obronił karnego.
Ze Szczecina na tarczy

Drużyna Zagłębia wraca z wyjazdu do Szczecina z pustymi rękoma. Wcale jednak nie musiało tak być. Sosnowiczanie przez całą pierwszą połowę byli równorzędnym rywalem dla wyżej notowanej drużyny ze Szczecina, ale w drugiej połowie gospodarze strzelili bramkę na wagę zwycięstwa, choć nie zabrakło kontrowersji. Później jeszcze była czerwona kartka, trzeba przyznać, że w pełni zasłużona i nie udało się odwrócić losów meczu, grając w osłabieniu.

Szkoleniowiec sosnowiczan dokonał trzech zmian w porównaniu do meczu z Zagłębiem Lubin. Z powodu czterech żółtych kartek ze składu wypadł Arkadiusz Jędrych, którego w jedenastce zastąpił Piotr Polczak. W niedzielę "wędkę" już po 23 minutach gry dostał Dejan Vokić i dziś Słoweniec rozpoczął mecz na ławce rezerwowych. Od pierwszej minuty zagrał Sebastian Milewski. Za kadencji nowego trenera "Majlo" zagrał w wyjściowym składzie tylko w meczu z Miedzią Legnica. Potem zaliczył epizod w końcówce spotkania w Gliwicach, a dziś znowu zyskał zaufanie szkoleniowca. Trzecia zmiana to posadzenie na ławce irytującego ostatnio Alexandre Cristovao. Za niego na skrzydle zagrał Žarko Udovičić.

W przeciwieństwie do poprzedniego spotkania z Zagłębiem Lubin, w którym sosnowiczanie zaczęli grać dopiero po stracie dwóch bramek i nie zdołali odrobić strat, dziś podopieczni Valdasa Ivanauskasa rozpoczęli bez bojaźni i od pierwszych minut zaatakowali rywala, nie ograniczając się do czekania na rywali głęboko na własnej połowie. Już w 5. minucie strzał Vamary Sanogo został zablokowany przez Tomasa Podstawskiego. Niestety, w kolejnej akcji Francuz upadł przed polem karnym, doznając urazu. Po interwencji fizjoterapeutów zdołał jeszcze zostać na boisku, ale nie dotrwał do końca pierwszej połowy i w 37. minucie został zmieniony przez Alexandre Cristovao. Jak się później okazało, zawodnik z Angoli także nie dotrwał do końca spotkania, ale z innych przyczyn.

Przed przerwą Zagłębie lepiej wyglądało w liczbach. Nasz zespół oddał więcej celnych strzałów niż gospodarze. Po dośrodkowaniach z rzutów rożnych na bramkę Pogoni uderzali Mateusz Cichocki i Piotr Polczak. W 42. minucie chyba najgroźniejszy strzał w wykonaniu sosnowiczan w pierwszej połowie oddał po podaniu Michaela Heinlotha Konrad Wrzesiński. Jakub Bursztyn pilnował jednak bliższego słupka i sparował futbolówkę na róg. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy celny, ale nie sprawiający kłopotów golkiperowi Pogoni strzał oddał Alexandre Cristovao.

Dwie najgroźniejsze sytuacje Pogoni w pierwszej połowie to strzały Ikera Guarrotxeny z pola karnego po którym futbolówka minimalnie minęła słupek i mocne uderzenie z dystansu Tomasa Podstawskiego. Portugalczyk polskiego pochodzenia trafił w słupek bramki Dawida Kudły.

W drugiej połowie sosnowiczanie nie byli już tak aktywni jak przed przerwą. Strzał Adama Banasiaka w 61. minucie, po którym piłka przeszła nad poprzeczką szczecińskiej bramki to jedyna godna odnotowania akcja naszego zespołu. Dwie minuty później piłka wpadła do bramki Zagłębia. Po błędzie Piotra Polczaka zza pola karnego na bramkę Zagłębia uderzał Radosław Majewski. Dawid Kudła odbił piłkę przed siebie, a dobijający Spas Delew trafił do siatki.

Na wznowienie gry od środka boiska musieliśmy czekać prawie 4 minuty. Sędziowie Zbigniew Dobrynin i Marcin Boniek w wozie VAR analizowali sytuację. Na powtórkach pokazywanych w telewizji było widać, że w momencie oddania strzału przez Radosława Majewskiego Spas Delew jest bliżej bramki niż przedostatni gracz Zagłębia Mateusz Cichocki. Komentatorzy telewizyjni widząc powtórki byli przekonani, że Paweł Raczkowski nie uzna bramki. Nie wiemy, co takiego zobaczyli w białym mercedesie na krakowskich numerach rejestracyjnych panowie Dobrynin i Boniek, że zdecydowali się przekazać Pawłowi Raczkowskiemu, że gol był zdobyty prawidłowo.

VAR zadziałał za to prawidłowo w 74. minucie. Alexandre Cristovao brutalnie nadepnął Sebastiana Walukiewicza na klatkę piersiową. Arbiter najpierw pokazał żółtą kartkę, ale za chwilę podbiegł do monitora, gdzie przyjrzał się powtórce i nie miał wątpliwości, że taki przejaw boiskowego rzeźnictwa musi skutkować czerwoną kartką.

Gracz z Angoli zapewne zostanie srogo ukarany przez Komisję Ligi i raczej nie ma mowy o tym, że będzie mógł zagrać w meczu z Legią Warszawa. Można się spodziewać, że występ w Szczecinie był ostatnim meczem tego piłkarza w barwach Zagłębia i wiosną już go nie zobaczymy. Naprawdę ciężko zauważyć jakiekolwiek atuty tego zawodnika. Jest surowy technicznie, ma problemy z podejmowaniem decyzji na boisku, w jego grze jest pełno chaosu.

Trzy minuty po czerwonej kartce na boisko wszedł 18-letni Konrad Kumor, dla którego był to debiut w Lotto Ekstraklasie. Tę zmianę można poniekąd uznać za krzyk rozpaczy trenera Valdasa Ivanauskasa i wołanie w stronę władz klubu o wzmocnienia. Naprawdę nie było już nikogo innego na ławce rezerwowych, kto mógłby zagrać w ofensywie.

Sosnowiczanie mogli przegrać w Szczecinie wyżej, ale od stracenia większej liczby bramek uratował nas Dawid Kudła. W doliczonym czasie gry najpierw obronił rzut karny podyktowany za faul Michaela Heinlotha na Sebastianie Kowalczyku (to był dziewiąty rzut karny podyktowany w tym sezonie przeciwko Zagłębiu). Z 11 metrów dosyć słabo uderzył Kamil Drygas i bramkarz Zagłębia sparował na róg piłkę po strzale swojego klubowego kolegi. Minutę później jeszcze raz obronił strzał Drygasa, który tym razem strzelał z około 6 metrów.

Po zakończonym meczu skandalicznie zachowały się służby odpowiedzialne za porządek. Ochroniarze nie pozwolili piłkarzom Zagłębia podejść do sektora gości i podziękować za doping. Ci, którzy próbowali, zostali siłą zawróceni. Na płycie boiska pojawiły się później bardzo liczne szeregi oddziałów prewencji. Gdy nasi zawodnicy podjęli kolejną próbę podejścia do sektora, drogę zagrodzili im policjanci na koniach.

Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)

1:0 Spas Delew 63'

Pogoń: 26. Jakub Bursztyn - 22. David Stec, 40. Sebastian Walukiewicz (90, 21. Sebastian Rudol), 33. Mariusz Malec, 15. Hubert Matynia - 7. Spas Delew (79, 11. Soufian Benyamina), 17. Zvonimir Kožulj, 28. Tomás Podstawski, 14. Kamil Drygas, 10. Radosław Majewski (65, 27. Sebastian Kowalczyk) - 34. Iker Guarrotxena.

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth, 25. Piotr Polczak, 16. Mateusz Cichocki, 2. Patrik Mráz (84, 24. Bartłomiej Babiarz) - 77. Konrad Wrzesiński, 21. Sebastian Milewski, 66. Adam Banasiak, 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić (77, 87. Konrad Kumor) - 27. Vamara Sanogo (38, 42. Alexandre Cristóvão).

żółte kartki: Matynia, Stec - Sanogo, Mráz, Kumor.
czerwona kartka: Alexandre Cristóvão (74. minuta)